i3-9100F sistemde ''CPU fan error'' hatası

Toland

Kilopat
Öncelikle herkese iyi forumlar.
4 ay önce topladığım bilgisayarımda yeni bir uyarı ya da sorun ile karşılaşmaktayım.
Bilgisayar kapalı iken açmaya çalıştığımda "CPU fan error" uyarısı alıyorum. CPU fanı dönmüyor ve videoda gözüktüğü gibi titriyor. 3-4 kere kapatıp açtıktan sonra hiçbir sorun yokmuş gibi çalışmaya devam ediyor ve normal bir şekilde bilgisayar açılıyor. Bilgisayar çalışmaya devam ederken fan duruyor mu diye merak ettiğim için Webcam ile 12 saat ekran kaydı aldım fakat durmuyor. Fan çalışırken bilgisayarı kapatıp, hemen tekrar açtığımda da bazen bu uyarıyı alıyorum. Uyarı fotoğrafını alta ekledim.

Sistemim de şu şekilde;
İşlemci: i3-9100F
Anakart: ASUS Prime H310M-K r2.0
RAM: 1x8GB G.Skill 3000MHz DDR4 RAM.
Ekran kartı: MSI GTX 1650 Super Aero ITX OC.
SSD: Kingston 240GB HyperX Fury.
PSU: Rampage X-horse kasanın içinde gelen 600W 80 Plus Bronze.

Kullandığım PSU'nun iyi olmadığının farkındayım fakat bilgisayar yük altında veya stress testlerinde sıkıntı yapmıyor. Sadece bazen açılışta yukarıda bahsettiğim sorunu yaşamaya başladım. Bu sorunun kaynağını merak ettim. Haziran ayında işlemci ve anakartımı değiştirmeyi düşünüyorum. Sorunun çözümü masraflı bir iş ise haziran ayına kadar idare etmeye çalışacağım.

ZNfqOJ.jpg

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-01-26 at 21.24.33.jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-26 at 21.24.33.jpeg
    165,3 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'tan bir ayarı disable yapınca bana da gelmişti. Eğer fiziksel bir değişim yapmadıysan BIOS'tan yanlışlıkla bir ayarı değiştirmiş olabilirsiniz.

Sanki bir şeye takılıyor gibi.
Elimle döndürdüğümde sorun yok. Bana elektriği gelip gidiyormuş gibi geldi.
BIOS'tan bir ayarı disable yapınca bana da gelmişti. Eğer fiziksel bir değişim yapmadıysan BIOS'tan yanlışlıkla bir ayarı değiştirmiş olabilirsiniz.
Bilgisayarı aldığımdan beri Biosa bu hatayı aldıktan sonra girdim ilk defa. Fan dönmediğinde biosa girdiğimde fan kısımlarında fan gözükmüyor. N/A yazıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı