i3WM nasıl özelleştirilir?

616833

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba arkadaslar, bugün Arch - i3wm kurdum. Ilk defa WM kullaniyorum bu yuzden size bazi sorularim olacak. Simdiden tesekkur ederim.

1) i3 barina PipeWire ikonu nasil ekleyebilirim?
2) Arka plan nasil ayarlayabilirim?
3) i3 barimi nasil detayli bir sekilde ozellestirebilirim? (Yazi tipi, renk vb.)

Olabildigince hazir configlerden kacinip, her seyi kendim ayarlamak istiyorum.

@202 @tempestian

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar, bugün Arch - i3WM kurdum. Ilk defa WM kullanıyorum bu yuzden size bazi sorularim olacak. Simdiden teşekkür ederim.

1) i3 barina PipeWire ikonu nasıl ekleyebilirim?
2) Arka plan nasıl ayarlayabilirim?
3) i3 barimi nasıl detayli bir sekilde ozellestirebilirim? (Yazi tipi, renk vb.)

Olabildigince hazir Config'lerden kacinip, her seyi kendim ayarlamak istiyorum.

@202 @tempestian

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu rehber faydalı olabilir.

i3WM'yi varsayılan bar ile kullanmanızı önermem. Polybar kullanmanız daha doğru olur.

Polybar modüllerde çalışıyor. Örneğin bara bir modül ekliyorsunuz ve buna sol tık yapınca şu komut otomatik çalışsın gibi veya saat modülünde tarih, saat şu formatta gözüksün gibi şekilde modül hazırlıyorsunuz. Hem daha özelleştirilebilir hem de yardım alması daha kolay. Ben Polybar çok kullanmadım o yüzden bilgi veremem ancak kullandığım tek seferde Config'i aşırı kolay gelmişti. Hazır Config'ler de var ancak onları almayın, onlara bakarak kendi modüllerinizi yazın.

Polybar ile hem daha güzel görünüm sağlarsınız hem de daha özelleştirilebilir bir bara sahip olursunuz.

2) Arka plan nasil ayarlayabilirim?
Feh adlı bir araç var. Onu kullanabilirsiniz. i3 configinde başlangıç sırasında çalıştırılacak komutlar ayarlanabiliyor. Feh'i çalıştırma komutunu yazarsanız her açmanızda otomatik olarak wallpaper ayarlanır.

i3WM'yi varsayılan bar ile kullanmanızı önermem. Polybar kullanmanız daha doğru olur.

Polybar modüllerde çalışıyor. Örneğin bara bir modül ekliyorsunuz ve buna sol tık yapınca şu komut otomatik çalışsın gibi veya saat modülünde tarih, saat şu formatta gözüksün gibi şekilde modül hazırlıyorsunuz. Hem daha özelleştirilebilir hem de yardım alması daha kolay. Ben Polybar çok kullanmadım o yüzden bilgi veremem ancak kullandığım tek seferde Config'i aşırı kolay gelmişti. Hazır Config'ler de var ancak onları almayın, onlara bakarak kendi modüllerinizi yazın.

Polybar ile hem daha güzel görünüm sağlarsınız hem de daha özelleştirilebilir bir bara sahip olursunuz.

Feh adlı bir araç var. Onu kullanabilirsiniz. i3 configinde başlangıç sırasında çalıştırılacak komutlar ayarlanabiliyor. Feh'i çalıştırma komutunu yazarsanız her açmanızda otomatik olarak wallpaper ayarlanır.
Peki hocam nasil default bari kaldirabilir veya calismasini engelleyebilirim. Bir de polybari kurduktan sonra her acilista oto. calismasini nasil ayarlayabilirim.

Peki hocam nasıl default bari kaldirabilir veya calismasini engelleyebilirim. Bir de polybari kurduktan sonra her acilista oto. Calismasini nasıl ayarlayabilirim?

Feh'i ayarladığınız gibi aynı şekilde Polybar'ı da ekleyeceksiniz. Yanlış hatırlamıyorsam exec=polybar yazmanız lazım. Polybar çalıştığında default bar otomatik kalkıyordu sanırım. Bakın bundan asla emin değilim, denemek lazım. Ben hayatımda sadece bir kez @LittleWarlocc'un zorlamasıyla i3 kullandım.

Yeni konular

Geri
Yukarı