i5 10300H sistemde Valorant işlemci kullanımı %100

İşletim sistemi
Windows 11

atar1993

Megapat
Makaleler
8
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 7 7700X İşlemci
32 GB 6000 Mhz Ram
1+1+2 TB PCIe 4.0 SSD
Sapphire RX 6900 XT SE Ekran kartı
ASUS ROG Strix X670E-A Anakart
Meslek
Yazılım Mühendisi
Valorant'ta FPS 80-90 civarında takılı kaldı. En yüksek ayarlarda da en düşük ayarlarda da 80-90 FPS arası almaktayım. İşlemci ve ekran kartı kullanımına baktığımda işlemci hep %100 göstermekte. Ekran kartının kullanımı %30-50 arasında gidip gelmekte. NVIDIA Denetim Masası'ndan ayarları değiştirerek birçok şey denedim ama değişiklik gerçekleşmedi. Görev yöneticisinde baktığımda arka planda çalışan uygulama görünmemekte ve Valorant'ın işlemci kullanımı %90 ve üzerinde görünmekte.
Ayrıca oyunun sesi kulaklığa 1 saniye kadar geç geliyor.

Sistem:
i5-10300H
16 GB 3200 MHz RAM(Tek kanal)
GTX 1660 Ti
Windows 11 Pro
*Laptopu dün aldım.

Konuyu inceledim bu sebeple yazmıştım. 10 dakikalık AIDA64 stress testi sonuçlarını paylaşabilir misiniz?

Konuyu inceledim bu sebeple yazmıştım. 10 dakikalık AIDA64 stress testi sonuçlarını paylaşabilir misiniz?
İlk fırsatta paylaşacagım

istediğiniz bu sanırım ama diğer testleride ekledim.Bu tarz testlerde stres yüklemelerinde sorun olmuyor sadece bütün oyunlarda tek çekirdek yüklemesi yapıyor.çoklu çekirdek kullanan steam üzerinden indirebileceğim ücretsiz oyun var ise söylermısiniz deneme yapayım

stabilitytest.png

Dosya Ekleri

• cachemem.png
    cachemem.png
    102,8 KB · Görüntüleme: 9
  • cpuid.png
    cpuid.png
    86,7 KB · Görüntüleme: 14
  • gpgpu.png
    gpgpu.png
    154,4 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
İlk fırsatta paylaşacagım

İstediğiniz bu sanırım ama diğer testleride ekledim. Bu tarz testlerde stres yüklemelerinde sorun olmuyor sadece bütün oyunlarda tek çekirdek yüklemesi yapıyor. Çoklu çekirdek kullanan Steam üzerinden indirebileceğim ücretsiz oyun var ise söyler mısiniz deneme yapayım

Eki Görüntüle 1535318

Direkt olarak Valorant oyununda dener misiniz? Videodaki gibi CPU kullanım değerleri olmalı. Stress testi sonuçlarınız normal görünüyor. Bu arada bu laptopun altına sağlam bir soğutucuda öneririm. İşlemci belli bir zaman sonra çöp oluyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Direkt olarak Valorant oyununda dener misiniz? Videodaki gibi CPU kullanım değerleri olmalı. Stress testi sonuçlarınız normal görünüyor. Bu arada bu laptopun altına sağlam bir soğutucuda öneririm. İşlemci belli bir zaman sonra çöp oluyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

servis 100 dereceye kadar normal dedi. bana normal gelmiyor.yükleyip buradan paylaşacagım sizde paylaşabilirmisiniz. bütün çekirdek yüzdeleri gözükecek şekilde

Görüntü ayarlarıyla oynayarak resimleri çektim. çok izlekli görselleştirmeyide açıp kapatarak denedim olmadı. sorun devam ediyor.

full grafiklerde videodaki arkadaştan cok daha fazla fps değeri alıyorum. önceki resimlerde yüksek performansta oldugu ıcın 90 dereleceleri aşıyor fakat bu fotoda dengeli modda 3.5 ghzde 80 derecelerde aynı fps ortalama

VALORANT-Win64-Shipping_2022_10_04_17_46_27_569.jpg

Dosya Ekleri

• VALORANT-Win64-Shipping_2022_10_04_17_26_47_171.jpg
    VALORANT-Win64-Shipping_2022_10_04_17_26_47_171.jpg
    1,1 MB · Görüntüleme: 18
  • VALORANT-Win64-Shipping_2022_10_04_17_28_13_436.jpg
    VALORANT-Win64-Shipping_2022_10_04_17_28_13_436.jpg
    1,1 MB · Görüntüleme: 20
  • VALORANT-Win64-Shipping_2022_10_04_17_31_57_722.jpg
    VALORANT-Win64-Shipping_2022_10_04_17_31_57_722.jpg
    1,2 MB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:
Servis 100 dereceye kadar normal dedi. Bana normal gelmiyor. Yükleyip buradan paylaşacagım sizde paylaşabilir misiniz? Bütün çekirdek yüzdeleri gözükecek şekilde

Maalesef paylaşamam. Laptopu sattım. Intel'in leş işlemcileri bayağı canımı sıkıyor zaten. Profilimde görebilirsiniz. Bu laptopun Ryzen işlemcili olanı da vardı. Ondan bayağı memnun kalmıştım.

Görüntü ayarlarıyla oynayarak resimleri çektim. Çok izlekli görselleştirmeyide açıp kapatarak denedim olmadı. Sorun devam ediyor.

Full grafiklerde videodaki arkadaştan cok daha fazla FPS değeri alıyorum. Önceki resimlerde yüksek performansta oldugu ıcın 90 dereleceleri aşıyor fakat bu fotoda dengeli modda 3.5 GHz'de 80 derecelerde aynı FPS ortalama

Baktımda paylaştığınız görsellere. Anakart üzerindeki denetleyici sensörleriniz bozuk. Tek çekirdek kullanımıyla o kadar FPS alamazsınız. Aşırı ısınmadan dolayı bozulabiliyor bu sensörler. Servise durumu iletip anakart değişimi talep edebilirsiniz. Valorant oyununda 170 FPS'i tek çekirdekte alma gibi bir durumunuz olamaz. Başta BIOS chipinde bulunan Multi-Core Processing yapılandırması bozuk diye düşünüyordum ama değil. Çoklu işleme yapıyor ama hesaplamalarını yapan denetleyiciniz bunu düzgün algılamıyor.

Servis 100 dereceye kadar normal dedi.

Ayrıca servisin böyle dediğine bakmayın. 90 derece ve üzeri donanımlar için artık zararlı durumdur. Stress testi görselinizde de gösteriyor. %38 fazla ısınmanız var.

Maalesef paylaşamam. Laptopu sattım. Intel'in leş işlemcileri bayağı canımı sıkıyor zaten. Profilimde görebilirsiniz. Bu laptopun Ryzen işlemcili olanı da vardı. Ondan bayağı memnun kalmıştım.

Baktımda paylaştığınız görsellere. Anakart üzerindeki denetleyici sensörleriniz bozuk. Tek çekirdek kullanımıyla o kadar FPS alamazsınız. Aşırı ısınmadan dolayı bozulabiliyor bu sensörler. Servise durumu iletip anakart değişimi talep edebilirsiniz. Valorant oyununda 170 FPS'i tek çekirdekte alma gibi bir durumunuz olamaz. Başta BIOS chipinde bulunan Multi-Core Processing yapılandırması bozuk diye düşünüyordum ama değil. Çoklu işleme yapıyor ama hesaplamalarını yapan denetleyiciniz bunu düzgün algılamıyor.

Ayrıca servisin böyle dediğine bakmayın. 90 derece ve üzeri donanımlar için artık zararlı durumdur. Stress testi görselinizde de gösteriyor. %38 fazla ısınmanız var.

Bir diğer sıkıntım şu bu durumu servise anlattığım zaman 3. parti yazılım(MSİ after burner) kullanıyorsunuz ve fabrikasyon freedos cihaz siz windows kurmussunuz windowsunuz bozuk diyip kafasından atabilirmi ? bu durumu servise nasıl izah etmeliyim . ilgili görselleri çıktı alıp kutuya koymayı ve uzun uzun yazmayı düşünüyorum .

Laptop servisten 10 gün önce geldi. servise gidip gelmesi 15 gün kadar sürüyor. 1 yıl kadar daha garantisi var. bir süre kullanmaya devam etmemin bir zararı olurmu ?gerçekten arıza nedeniyle ısınıyor ise oldugu gibi kullanıp tam bozulması servisin işlem yapması konusunda faydalı olmazmı

Bir diğer sıkıntım şu bu durumu servise anlattığım zaman 3. parti yazılım(MSI Afterburner) kullanıyorsunuz ve fabrikasyon FreeDOS cihaz siz Windows kurmussunuz Windows'unuz bozuk deyip kafasından atabilir mi? Bu durumu servise nasıl izah etmeliyim. İlgili görselleri çıktı alıp kutuya koymayı ve uzun uzun yazmayı düşünüyorum.

Açıklamayı yazıp göndermeniz yeterli ama testlerin Windows 10 Home sürümünde yapılmasını isteyeceklerdir. Diğer Windows sürümlerindeki testleri kabul etmiyorlar. Ayrıca onlar test işlemi gerçekleştirirken Windows 10 Home kuruyorlar. Bu sebeple dediğim gibi yaparsanız servisle bir sorun yaşamazsınız. Görselleri kutuya koymanıza gerek yok. Masaüstüne oluşturmanız yeterli. Bilgisayarı açıp bakıyorlar. Sadece kutu içeriğine yaşadığınız sorunu anlatan bir yazı atmanız yeterli.

Laptop servisten 10 gün önce geldi. Servise gidip gelmesi 15 gün kadar sürüyor. 1 yıl kadar daha garantisi var. Bir süre kullanmaya devam etmemin bir zararı olur mu? Gerçekten arıza nedeniyle ısınıyor ise oldugu gibi kullanıp tam bozulması servisin işlem yapması konusunda faydalı olmaz mı?

Arıza nedeniyle ısınmıyor bilgisayarınız. Isındığı için arıza veriyor. Isı kaynaklı ortaya çıkan sorunlarda garanti kapsamındayken servise aittir (Belirli bir koşula göre sınırlayıcı özelliktedir bu garanti). Bence olabildiğince erken gönderin. Buna bağlı doğacak sorunlardan bir kaçını kullanıcıya yükleyebilirler. Isı kaynaklı servise gönderim yapmadığınızda anakart kızarırsa ya da panel bağlantısı kesilirse bu kullanıcının hatasıdır. Ama Isı kaynaklı denetleyici bozulursa bu üretici kaynaklı. Bu sebeple şimdiden göndermenizde fayda var. Sensörler düzgün çalışırsa ısınsa bile diğer parçalar bozulmaz. Çünkü Bu denetleyici sensörler diğer parçaların sıcaklıktan etkilenip etkilenmediğini buluyor ve ona göre işlemci hızını sınırlıyor. Sensör düzgün çalışmadığında sınırlama düzgün çalışmaz ve gerçek sıcaklık değerinin ne olduğu belli olmaz sonuç itibarıyla 105 derecede kızaran bir anakart ortaya çıkmaya başlar.

Açıklamayı yazıp göndermeniz yeterli ama testlerin Windows 10 Home sürümünde yapılmasını isteyeceklerdir. Diğer Windows sürümlerindeki testleri kabul etmiyorlar. Ayrıca onlar test işlemi gerçekleştirirken Windows 10 Home kuruyorlar. Bu sebeple dediğim gibi yaparsanız servisle bir sorun yaşamazsınız. Görselleri kutuya koymanıza gerek yok. Masaüstüne oluşturmanız yeterli. Bilgisayarı açıp bakıyorlar. Sadece kutu içeriğine yaşadığınız sorunu anlatan bir yazı atmanız yeterli.

Arıza nedeniyle ısınmıyor bilgisayarınız. Isındığı için arıza veriyor. Isı kaynaklı ortaya çıkan sorunlarda garanti kapsamındayken servise aittir (Belirli bir koşula göre sınırlayıcı özelliktedir bu garanti). Bence olabildiğince erken gönderin. Buna bağlı doğacak sorunlardan bir kaçını kullanıcıya yükleyebilirler. Isı kaynaklı servise gönderim yapmadığınızda anakart kızarırsa ya da panel bağlantısı kesilirse bu kullanıcının hatasıdır. Ama Isı kaynaklı denetleyici bozulursa bu üretici kaynaklı. Bu sebeple şimdiden göndermenizde fayda var. Sensörler düzgün çalışırsa ısınsa bile diğer parçalar bozulmaz. Çünkü Bu denetleyici sensörler diğer parçaların sıcaklıktan etkilenip etkilenmediğini buluyor ve ona göre işlemci hızını sınırlıyor. Sensör düzgün çalışmadığında sınırlama düzgün çalışmaz ve gerçek sıcaklık değerinin ne olduğu belli olmaz sonuç itibarıyla 105 derecede kızaran bir anakart ortaya çıkmaya başlar.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Rica ederim. Umarım cihazınız ithalatçı garantili değildir. Bayağı sorunlu firmalar var. Acer Türkiye garantiliyse size bayağı yardımcı olacaklardır. Distribütör garantisi Acer ve ASUS Türkiye'de servis açısından çok iyi çalışıyor.

Rica ederim. Umarım cihazınız ithalatçı garantili değildir. Bayağı sorunlu firmalar var. Acer Türkiye garantiliyse size bayağı yardımcı olacaklardır. Distribütör garantisi Acer ve ASUS Türkiye'de servis açısından çok iyi çalışıyo
acer türkiye garantili inşallah sorun yaşamam sonuçları buradan paylaşırım

Yeni konular

Geri
Yukarı