i5 1035G1 laptop RAM'i görmüyor

Swaglikeohio

Hectopat
RAM
2X4 8GB Dual channel 2667MHZ DDR4 SODIMM (ancak şu anda 1x4 4GB single)
SSD veya HDD modeli
256 GB NVMe SSD WD
Ekran kartı
GeForce MX110 +135 core +900 mem oc
Anakart
ASUS_X509JB (laptop)
İşlemci
i5 1035G1 -35mv core -35mv cache undervolt
Dün akşam bilgisayarım takıldı. 5 dakika falan bekledim herhangi bir şekilde açılmayınca yeniden başlattım. İşlemcimi undervolt ettiğimden dolayı mavi ekran vermiştir, boş ver dedim. Açılırken uzun süre siyah ekran aldım ve sonrasında açıldı. (normalde 3-4 saniye süren açılma süresi 25-30 saniye oldu.) Açıldığında ise RAM'lerden bir slotunun okunmadığını, toplam kullanılan RAM'in 4 GB olduğunu gördüm.

Eskiden RAM okumama sorununu yapıyordu, evet, ancak şarjı tak çıkar ve arka arkaya yeniden başlatmalardan sonra (ve yine siyah ekran yedikten sonra) ikinci RAM'i de okuyordu ve sorunsuz çalışıyordu. Bu sefer öyle olmadı. 30 40 defa yeniden başlattım, bataryayı söktüm şarjdan çalıştırdım, RAM'i söktüm çalıştırdım (bu sefer sadece fan döndü görüntü gelmedi.)

Öğrenciyim ve bilgisayar, telefon gibi eşyaları olabildiğince uzun süre gidermeye çalışıyorum. Laptopun ekranı kırıldı alt kapağını söktüm masaüstüne çevirdim Ethernet, klavye ve USB çoklayıcı bağlayarak.

Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

RAM'lerin temas noktalarını silgi ile silip temiz bir fırça ile temizleyip öyle deneyin.
Hocam bir tane RAM girişi var, diğeri galiba anakart üstüne lehimli. Anakartı yerinden sökemem, geri takmasını bilmiyorum.

Üstünde siyah bant olanı söktüğümde sistem boş fan döndürüyor.
20240107_114402.jpg
Tek çalışan RAM o yani.

Geri
Yukarı