i5-1035G1 MX330 Pop!_OS sık FPS düşüşleri

Fisticuffs

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba, yakın zamanda Ubuntu kullanıyordum ve şu an Pop!_OS e geçtim. Ancak oyunlarda sıklıkla FPS düşüşleri yaşıyorum. Özellikle TF2 de 300+ FPS alırken arada sırada 40 FPS veya altına düşüyor. NVIDIA ekran kartı kullanıyorum ama Intel ekran kartımı kullansam bile aynı sıkıntıyı yaşıyorum. Gamemode ile açmayı denedim ancak işe yaramadı. Ayarları düşürmeyi denedim o da işe yaramadı. Ekran kartını limitlemeyi denedim ancak o da işe yaramadı.

• GPU: NVIDIA GeForce MX330.
  • CPU: Intel Core i5-1035G1
  • iGPU: Intel UHD Graphics.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ubuntu'da var mıydı? Muhtemelen yoktur çünkü verimlilik dağıtımı değil. Başarılı da bulmuyorum.

Pop!_OS oyun anlamında verimlidir ancak sisteminizin sıcaklık limitlerinin devreye girmesine yetecek kadar...

Sisteminizde BD PROCHOT Throttle olduğu için FPS düşüşleri yaşadığınızı düşünüyorum. Windows kullandığınız vakit de böyle bir sorun yaşadınız mı aniden FPS düşüşleri gibi?

Ubuntu'da sadece GTA 4 oynadım ve onda da 60 FPS limitle oynamıştım ondan dolayı bir şey diyemeyeceğim. Windowstaykende bu sıcaklık sorunlarıyla karşılaşıyordum ve termal macun sürerek bu sorunu gider miştim. Termal macunu ağustos'un sonunda sürmüştüm.

1035G1 işlemcileri iş sistemlerinde kullanılır ve bu iş sistemlerinde fanlar büyük güç çektiğinden fan kullanılmasın diye BD PROCHOT koyarlar. Belirli sıcaklık limitlerinde devreye girer. Normal PROCHOT gibi değildir. Normal PROCHOT 95 derecede devreye giren yavaşlatma sinyalidir. BD PROCHOT ise daha farklıdır.

Bunu çözmeniz maalesef zor çünkü 10. Nesil işlemci kullanıyorsunuz ve Linux genel olarak sisteme yükü daha iyi verir Windows'a kıyasla. Kendi Arch Linux konularımıza baktığınızda da farkı anlayabilirsiniz. Undervolt etmeyi deneyebilirsiniz başka bir yol bulmanız maalesef imkansız.

Pop!_OS oyun için gerekli paketleri Ubuntu'dan daha iyi barındırır ve çalıştırır o yüzden kesinlikle dağıtım ile alakalı diyemeyeceğim. Bu arada Zen kernel öneririm oyun için.

Ama prochot sorununu termal macunla çözmüştüm. İşlemci sıcaklıklarım 90 dereceyi çok zor geçiyor. TF2 de 83 derece maximum. Sıcaklıktan olacağını sanmıyorum sorun Linux'a geçtikten sonra başladı. Zen kerneli bu konuda yardımcı olacaksa deneyeceğim.

Bana direkt Throttle sorunu gibi geldi. Bu arada birçok Throttle durumu var.

Arch Linux ile de dener misiniz? Eğer vaktiniz varsa kendi rehberimizden Arch Linux kurulumu öneririm şiddetle. Öyle dağıtımlarla maalesef boşa zaman kaybedersiniz. Ben bilgimi geliştirmek için kullandım. Arch varken başka dağıtım asla kullanmam. Artix hadi belki...

Zen Kernel bu arada sistemi daha bi' deli gibi ısıtır. Oyun Performans kernelidir. Eşsiz bir mimariye sahip. Ama sorununuzu çözmez. Sadece performansı daha iyidir.

Arch Linux kurulumu da içeren ve oyuna hazırlanışı da kapsayan rehberimiz:

Manjaro kullanıyordum onda olmuyordu. Galiba sıkıntı Ubuntu tabanlı dağıtımlarda. Hazır okulda tatil olmuşken deneyeyim rehberinizle... Çok teşekkür ederim.

Manjaro kullanıyordum onda olmuyordu. Galiba sıkıntı Ubuntu tabanlı dağıtımlarda. Hazır okulda tatil olmuşken deneyeyim rehberinizle... Çok teşekkür ederim.
Rehberin sonunda oyun testlerini koyduğumuz rehber de var. Arch'a geçince minimum %20 artış sağladık. Zaten rehberde detaylar yazıyor. Yapamadığınız bir şey olursa hemen rehberden sorun. Kolay gelsin.

Bu arada Ubuntu tabanlı dağıtımlarla cidden olmaz. Pop!_OS yanlışlık yapmaz ama yaptıysa da minik bir ihtimal bu sizin hayrınıza. Şimdi asıl Linux'u öğrenmeye gidiyorsunuz. Arch ile deneyimleriniz inanılmaz değişecek. Zordur kullanması evet ama çerez gelecek bir süre sonra. Alışıp tanımaya bakın. Şimdiden kolay gelsin tekrardan.

Çok teşekkürler hadi hayırlısı diyelim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…