i5 10400F işlemciye yük binince ses geliyor

DenizDlbmz

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba bugün Valorant oynarken kulaklığı çıkarmam sonucu kasadan anormal sesler geldiğini fark ettim. Hemen alt F4 çekip oyundan çıktım ve sistemi kapattım. Yaklaşık 25 dakika sonra tekrar açıp sesin hala gelip gelmediğini kontrol ettim. Sistem boştayken çok hafif bobin sesi geliyor anakarttan yük bindiği zaman hafif bir tıslama sesi ( sürtünme gibi ) ama kesik kesik geliyor. Yardımcı olabilir misiniz? Anakartım MSI H510M Pro işlemci ise i5 10400F stok soğutucu takılı.

Ses stok soğutucudan geliyor denemek için BIOS üzerinden hız testleri yapabilir veya harici yazılımlar ile Dragon Center gibi fan hızlarınızla oynayarak boştayken fanı Full güçte çalıştırın, sesin fandan geldiğini göreceksiniz. Bir sorun yaşanmaz fakat isterseniz kule tipi bir soğutucu alın stok soğutucu yetmiyor.
Not: Aynı işlemciye sahibim kule tipi kullanıyorum.

Güç kaynağından veya ekran kartından geliyordur o ses büyük ihtimalle. Tekrar dinleyip bir kontrol et nereden geldiğini.
Anakartın arka paneline yaklaştıkca ses geliyor boştayken. Yük binince ise işlemci fanının olduğu yerden.

Ses stok soğutucudan geliyor denemek için BIOS üzerinden hız testleri yapabilir veya harici yazılımlar ile Dragon Center gibi fan hızlarınızla oynayarak boştayken fanı Full güçte çalıştırın, sesin fandan geldiğini göreceksiniz. Bir sorun yaşanmaz fakat isterseniz kule tipi bir soğutucu alın stok soğutucu yetmiyor.

Hangi marka soğutucu alabilirim?

1100rpm üstüne çıktığında geliyor ses. 900 1000rpm civarında sıkıntı yok.

Son düzenleme:
Anakartın arka paneline yaklaştıkca ses geliyor boştayken. Yük binince ise işlemci fanının olduğu yerden.

Hangi marka soğutucu alabilirim?

1100RPM üstüne çıktığında geliyor ses. 900 1000RPM civarında sıkıntı yok.

Test ettiyseniz ve fandan olduğuna kanaat getirdiyseniz bütçeniz dahilinde ürün bakılabilir. Düşük bütçede T6 Ultra bakılabilir kendim kullanıyorum. Yalnız fanları RPM ayarlı değil DC ayarlı kullanmanız gerekiyor. Hız ayarlı kullanınca sürekli son hızda dönüp gürültü yapıyor. Voltaj ayarlı kullanınca sorun yaşanmıyor.

Test ettiyseniz ve fandan olduğuna kanaat getirdiyseniz bütçeniz dahilinde ürün bakılabilir. Düşük bütçede T6 Ultra bakılabilir kendim kullanıyorum. Yalnız fanları RPM ayarlı değil DC ayarlı kullanmanız gerekiyor. Hız ayarlı kullanınca sürekli son hızda dönüp gürültü yapıyor. Voltaj ayarlı kullanınca sorun yaşanmıyor.
Bir kaç saat çalıştırmadım ses kesilmişti. Şimdi çok çok az geliyor. Kulağınızı fanın dibine kadar yaklaştırmanız lazım. Şimdilik sıkıntı olmayacağını düşünüyorum.

Güç kaynağından veya ekran kartından geliyordur o ses büyük ihtimalle. Tekrar dinleyip bir kontrol et nereden geldiğini.

Ekran kartından geliyor sanırım çünkü kasanın önlerine doğru bir ses yok alt taraflarında da ses yok. Ekran kartım tek fanlı 2060 fana doğru yaklaştıkca veya açtığım oyunun yüksek grafikli olup olmaması bir şey değiştirmemeksizin ses geliyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı