i5 10400F veya i5 10600K sistemi için anakart ve ekran kartı önerisi

Bütçe
4000 TL

unalsert

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar,
Mevcut PC'mi 1 senedir kullanmaktayım, ufak bir upgrade yapmak istiyorum ama PC piyasasındanda bayağıdır uzak kaldığım için karar veremedim.
Mevcut sistemim MSI H410M-A PRO / i3 10100F işlemci / Corsair 2x8 2666MHz RAM / ekran kartımda ASUS TUF 1650 Super. Bu sistemimde yeni oluşturacağım PC'de ekran kartı ve RAM'ları kullanmak istiyorum.

2 opsiyonlu upgrade düşündüm, sadece oyun için olacak ama hikayeli oyunlar değil. Genelde strateji, Manager'lik ve CS:GO tarzı.

1. Opsiyon i5 10600K - MSI Tomahawk Z490 - RAM ve ekran kartı aynı kalacak.
2. Opsiyon i5 10400F - MSI Tomahawk B460 - RAM ve ekran kartı aynı kalacak.

Gönlüm 1'den yana ama ekran kartı bu sisteme az gelir diye korkuyorum. Malum piyasada ekran kartı yok ve en az 2-3 sene yeni bir karta para vermeyi düşünmüyorum. İşlemciye ayak uyduramayacak bir ekran kartına sahip isem boşada masraf yapmak istemiyorum.

2 nci opsiyon daha makul fiyatlı olacak gibi, mevcut kartım daha uyumlu olur ise bu opsiyonuda düşünebilirim. Mevcuttaki PC'den daha verimli olur diye düşündüm. Değiştirirsem farkı görür müyüm ondanda emin olmak istiyorum.

Son olarak kullandığım monitör Philips 1ms 75 Hz - linki: PHILIPS 23,8" 242E2FA 4 Ms 75Hz FullHD FreeSync HDMI DP IPS MONITOR fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Alacağım sistemde düşündüğüm monitörde ekran kartının G-Sync özelliğini aktif ederek kullanmak için bu linkteki ürünü düşündüm. Hangi seti satın alırsam alayım bu monitör ve ekran kartı birebir uyumlu olur mu? 75 Hz'den terfi edip oyunlarda fark yaratır mı? ASUS 24" VG248QG 0,5 Ms Full HD 165Hz FreeSync / G-SYNC HDMI DP Gaming Monitör fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Opsiyon i5 10600K - MSI Tomahawk Z490
Eğer bütçeniz yetiyorsa bu çok daha iyi olacaktır.
en az 2-3 sene yeni bir karta para vermeyi düşünmüyorum. İşlemciye ayak uyduramayacak bir ekran kartına sahip isem boşada masraf yapmak istemiyorum.
4-5 sene sonra sistemin upgrade zamanı geldiğinde içiniz daha rahat olur, direkt yeni ekran kartı alırsınız sadece. Yakın bir zamanda RAM'i de değiştirmenizi öneririm Z490 anakart alacaksanız. Kısacası, sistemin önü açık olsun, ileride rahatça upgrade edebileyim diyorsanız 1. opsiyon sizin için daha iyi olur.

RTX 3050 Ti-RTX 3060. ETH düşerse.
Mevcut ekran kartımı kullanmak istiyorum. Buna bütçem yok malesef.
Bence de 1.Seçenek. Ayrıca mayıs ortasında stoklar düzelecek diye biliyorum, RTX 3060Ti 4000-4500 civarı olabilir (%90) o zaman ekran kartını da yenileyebilirsiniz.
Ekran kartına bütçem olmadığı için mevcutun idare ettirebileceği bir sistem düşünüyorum.

Eğer bütçeniz yetiyorsa bu çok daha iyi olacaktır.

4-5 sene sonra sistemin upgrade zamanı geldiğinde içiniz daha rahat olur, direkt yeni ekran kartı alırsınız sadece. Yakın bir zamanda RAM'i de değiştirmenizi öneririm Z490 anakart alacaksanız. Kısacası, sistemin önü açık olsun, ileride rahatça upgrade edebileyim diyorsanız 1. opsiyon sizin için daha iyi olur.
Teşekkürler, ama 1 nci opsiyonu aldığımda ekran kartı ile darboğaz olmaz mı ? 2 sene boyunca 1650 super ekran kartı i5 10600k ve Z490 anakartla uyumlu çalışır mı ? Peşinden sürüklenmesin ekran kartı :)
Giriş seviyesi bir Z490 anakart alsanız bile bütçenizin 4'te 1'i gidecek. RTX 3060+Z490 kombosu için biraz daha bütçe arttırmanızı öneririm.
Şimdilik bütçem yok ekran kartına malesef. Mevcut sisteme ek yapacağım.

Geri
Yukarı