i5-10400F vs. R5 3600

Sistem pahalı. @WaIter White hocam ben mobildeyim müsait iseniz arkadaşa yardımcı olma imkanınız var mıdır?

Fakat ramleri intelde 3200 MHz yapamayacağın için AMD'de de daha iyi performans alırsın. OC'ye de müsait AMD.

Fakat ramleri intelde 3200 MHz yapamayacağın için AMD'de de daha iyi performans alırsın. OC'ye de müsait AMD.
Arkadaş OC ile uğraşmıyorum demiş. İstediği kadar müsait olsun. RAM hızı için ise Z490 dışında çözüm yok. 800- 1000TL' ye alabilirse R5 3600+ Mobo ikilisi ile aynı fiyatlara geliyor.

Intel'de çarpan kilidi açık değil. (Çarpan kilidi nedir? - Technopat Sosyal).
AMD'de ise bu durum böyle değil. 6. Maddeyi okuyunuz (https://www.amd.com/tr/partner/10-things-about-ryzen-threadripper).
Size şunu soyleyeyim güzel bir soğutma ile 3600 işlemciye OC yapılabilir.

Stok fan yetersiz olduğundan OC için ek 200-300 TL bir zarara daha gireceğiz.
10400F evet RAM MHz değeri düşük, OC desteklemiyor vs.
3600 ile 10400F arasındaki bu fiyat farkına değeceğini düşünmüyorum.
10400F öneriyorum ve de önermeye devam edeceğim.
Çoklu çekirdekle işin yoksa 10400F alınmalı.

Şöyle bir durum var: Intel işlemciler Intel'in sitesinde o işlemci için istenilen RAM frekansı sağlansa yeterli performans alınıyor. 9600K işlemcim için 2666 MHZ sınırlaması var anakart B360 diye ama bu işlemcinin 2666 MHZ vs 3200 MHZ oyun karşılaştırmasına baktım. Arada fark çok az. Ryzen işlemcilerde ise RAM frekansı fark ediyor oyun performansında.

AMD F/P denemez artık düşük bütçe işlemcilerine zam yaptı. i5 10400F daha iyi bir tercihtir.

Bu arada Ryzen işlemcilerde OC yaparak çok fazla frekans artışı yapılamıyor. Kullandığım 9600K tüm çekirdekler yükte 4.3 GHZ frekansta çalışıyor. OC ile 4.8-5 GHZ frekansa çıkarılıyor rahatlıkla.

Ayrıca AMD 3. Nesil işlemcilere S.A.M. teknolojisini getirmeyeceğini açıkladı ama Intel en 4. Nesile kadar bu teknolojiyi getirebilme imkanına sahip. (Intel adı Re-Size Bar). Bu teknoloji neye yarıyor derseniz ekran kartının belleğini sırayla yüklenmek yerine eşit dağıtılarak performans artışı elde ediliyor. Ve bu FPS farkına etki ediyor. (Yaklaşık 10 FPS.)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…