i5-11400F 100 derece oluyor

Titancomean

Kilopat
Daha fazla  
Ekim ayında gaminngenden aldığım ultima 2060 dualv0.1 i5-11400F'li sistemime ek olarak NZXT Kraken M22 sıvı soğutmayı da taktırarak sistemimi aldım.
Kullandığım 5 ay boyunca oyun oynarken maximum 75 dereceleri gördüm fakat geçtiğimiz hafta PUBG oynarken oyun birden kapandı bende işlemci sıcaklığına bakayım dedim 100 dereceyi gördüm. O günden beri hangi oyuna girersem gireyim anında sıcaklık 98 dereceleri görüyor. Bugün fan temizliği yapıldı termal macun yenilendi, sıvı soğutma doğru takıldımı diye kontrol edildi fakat yine de sıcaklığı bir türlü düşüremedik. Ek güç ayarlarından en yüksek işlemci durumunu 95e çektiğimde ise sıcaklık 70-75i görüyor fakat bilgisayarın kendi ayarında yani 100'de iken sıcaklık yine 100 dereceye çıkıyor. Sizce neden kaynaklanıyor, yazılımsal bir sorun olabilir mi? Teşekkür ederim şimdiden.

@balikeat @sokumonko teşekkür ederim yorumunuz için bu arada dengeli güç ayarında ghz boşta iken 3.00 hatta 3.80 4ü bile gördüğü oluyor acaba bilmeden biostan bir ayar yapmış olabilirmiyim yoksa bu değerler normal mi bu arada şeyi de sormak istiyorum en yüksek işlemci durumunu düşürmek zarar verirmi kasaya (90-85 gibi değerlere)

BIOS'u Kurcaladıysan ve yanlış bir ayar yaptığından şüpheleniyorsan BIOS sıfırlayıp bir de öyle deneyebilirsin. En yüksek işlemci durumunu düşürmek zarar vermez, işlemcin daha az güç çeker. Daha az güç çektiği için de biraz performans kaybı olabilir.

@balikeat @sokumonko bu arada son bir şey daha söyleyelim, YouTube'dan video izlerken bile sıcaklık 80 dereceye çıkıyor GHz ise 4E kadar yükseliyor oyunla da pek ilgisi yok gibi bunun sanırım

Son düzenleme:
Video izlerken işlemci codecleri çalıştığı için o hızlarda çalışması normal. Her zaman belirttiğiniz hızda çalışmıyorsa, arkaplanda bazı görevleri yerine getirmeye çalıştığı için 4GHz'de çalışması da normal. Eğer yükten yana bir sıkıntı yoksa, endişelenmeyin. Yükten kastım, kullanım anormal bir şekilde artıyorsa. İşlemci %3'lük kullanımla 4GHz'ye ulaşabilir. Eğer 4GHz'ye ulaşmasa kullanımı daha çok artar çünkü. Buna ek olarak, pompanız büyük ihtimal sıkıntılı. Devirdaim yapması gerekirken yapmıyor. Belirttiğiniz sıcaklıklarda hortumlarda sıcaklık ne durumda oluyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı