i5-11400h Cinebench testi çok düşük puan çıkıyor

Cangermeyen

Hectopat
RAM
16
Merhabalar. FIFA 21 oyununu oynuyordum. İlk açtığım zamanlar oyunu bazı kasma problemleri oldu, bir şekilde düzelttim NVIDIA ekran kartı ayarlarından. Daha sonra bir ay civarı sorunsuz oynadım. Bu gece yine oynuyordum bilgisayarı kapattım yarım saat sonra tekrar açıp oyuna girdim, kasmalar olduğunu fark ettim. Ultra'da 180-200 FPS arası alıyordum. Güncellemeleri kontrol ettim sıkıntı yoktu. Ekran kartı testi FurMark yaptım düzgün çıktı. Daha sonra Cinebench R23 uygulaması ile işlemciyi kontrol etmek istedim. İşlemci puanım 9 bin kusurlarda iken benim puanım 4425 çıktı. Ama Görev Yöneticisi'nden sürekli izledim ısı %70'i hiç geçmedi. Güç tasarrufunda olup olmadığını kontrol ettim yüksek performanstaydı bilgisayar. Bilgisayarı alalı 2-3 ay oldu, sistem: NVIDIA GTX 1650- 16 GB RAM- i5 11400h. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Merhabalar. FIFA 21 oyununu oynuyordum. İlk açtığım zamanlar oyunu bazı kasma problemleri oldu, bir şekilde düzelttim NVIDIA ekran kartı ayarlarından. Daha sonra bir ay civarı sorunsuz oynadım. Bu gece yine oynuyordum bilgisayarı kapattım yarım saat sonra tekrar açıp oyuna girdim, kasmalar olduğunu fark ettim. Ultra'da 180-200 FPS arası alıyordum. Güncellemeleri kontrol ettim sıkıntı yoktu. Ekran kartı testi FurMark yaptım düzgün çıktı. Daha sonra Cinebench R23 uygulaması ile işlemciyi kontrol etmek istedim. İşlemci puanım 9 bin kusurlarda iken benim puanım 4425 çıktı. Ama Görev Yöneticisi'nden sürekli izledim ısı %70'i hiç geçmedi. Güç tasarrufunda olup olmadığını kontrol ettim yüksek performanstaydı bilgisayar. Bilgisayarı alalı 2-3 ay oldu, sistem: NVIDIA GTX 1650- 16 GB RAM- i5 11400h. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Görev Yöneticisi'nden CPU sıcaklığını nasıl gördünüz? Benim bildiğim sadece ekran kartının sıcaklığı var görev yöneticisinde. Yüzde olarak belirttiğiniz değer kullanım yüzdesi olsa gerek.

Görev Yöneticisi'nden CPU sıcaklığını nasıl gördünüz? Benim bildiğim sadece ekran kartının sıcaklığı var görev yöneticisinde. Yüzde olarak belirttiğiniz değer kullanım yüzdesi olsa gerek.
Özür dilerim evet yanlış yazmışım. Bu arada hocam problemin oyundan kaynaklı olduğunu öğrendim fps sabitleyince düzeldi. Ama güvenmeyip işlemci testini tekrar açtım açmadan önce bilgisayarı yeniden başlattım 9100 civarı bir değer olması gerekirken cpu puanı 8800 civarı çıktı bu kadar düşüklük sorun olur mu sizce bilginiz var mı?

Özür dilerim evet yanlış yazmışım. Bu arada hocam problemin oyundan kaynaklı olduğunu öğrendim FPS sabitleyince düzeldi. Ama güvenmeyip işlemci testini tekrar açtım açmadan önce bilgisayarı yeniden başlattım 9100 civarı bir değer olması gerekirken CPU puanı 8800 civarı çıktı bu kadar düşüklük sorun olur mu sizce bilginiz var mı?

Çok sorun olacağını düşünmüyorum çünkü yeni nesil laptoplar ince olduklarından dolayı ısı yönetiminde pek iyi değiller. İşlemci belli bir sıcaklığı geçmemek için frekans kısıyordur büyük ihtimalle.

Çok sorun olacağını düşünmüyorum çünkü yeni nesil laptoplar ince olduklarından dolayı ısı yönetiminde pek iyi değiller. İşlemci belli bir sıcaklığı geçmemek için frekans kısıyordur büyük ihtimalle.
Çok teşekkür ediyorum.
Hocam tekrae merhaba size tekrar danışmam gerek. Bilgisayarda dün sorunları çözdüm aksilik yoktu fifayi normal şekilde ultra ayarda açtı oynadım. Açıp kapatınca yine aynı problem başladı inanılmaz bir kasma yapıyor her türlü ayarı denedim oyun açıkken pencere moduna aldım görev yöneticisi performanstan takip ettim. İntel ekran kartını yüzde 60-70 civarlarinda kullanıyor ama nvidia gtx 1650 yi %3-5 kullanılıyor gözüküyor Nvidia ayarlarını sıfırladım oyunu optimize ettim bilgisayarı yüksek performansa aldım fifayi sağ tık görüntü ayarlarindan da yükseğe yani nvidiaya aldım değişmiyor sorun düzelmiyor.

Son düzenleme:
Çok teşekkür ediyorum.

Hocam tekrae merhaba size tekrar danışmam gerek. Bilgisayarda dün sorunları çözdüm aksilik yoktu FIFA'yi normal şekilde Ultra ayarda açtı oynadım. Açıp kapatınca yine aynı problem başladı inanılmaz bir kasma yapıyor her türlü ayarı denedim oyun açıkken pencere moduna aldım Görev Yöneticisi performanstan takip ettim. Intel ekran kartını yüzde 60-70 civarlarinda kullanıyor ama NVIDIA GTX 1650'yi %3-5 kullanılıyor gözüküyor NVIDIA ayarlarını sıfırladım oyunu optimize ettim bilgisayarı yüksek performansa aldım FIFA'yi sağ tık görüntü ayarlarindan da yükseğe yani NVIDIA'ya aldım değişmiyor sorun düzelmiyor.

NVIDIA Denetim Masası'ndan PhysX ve Surround ayarlarından yüksek performanslı GPU'yu kullan seçeneğini işaretleyin. Bir de masaüstü sağ tık görüntü ayarlarında altta ekran kartı seçeneği üzerinde varsayılan GPU'yu değiştir diye bir ayar olacaktı onu da NVIDIA seçin.

NVIDIA Denetim Masası'ndan PhysX ve Surround ayarlarından yüksek performanslı GPU'yu kullan seçeneğini işaretleyin. Bir de masaüstü sağ tık görüntü ayarlarında altta ekran kartı seçeneği üzerinde varsayılan GPU'yu değiştir diye bir ayar olacaktı onu da NVIDIA seçin.
Hocam ilkini denedim düzelme olmamıştı. Şuan formatliyorum aşırı moralimi bozdu formatı denemek istedim. Belki bilmeden bir ayarı bozmusumdur diye. Çünkü ultrada 200 küsur fps veren oyun bir anda inanılmaz kasmalar başlattı. Eğer formattan sonra düzelmezse deneyeceğim dediklerinizi çok teşekkür ederim tekrardan.

Yeni konular

Geri
Yukarı