Oyun Diğer i5 11400H laptopun performansı düştü

Slepzy

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam, umarım iyisinizdir. Laptopta bir takım performans sorunları yaşıyorum veya normal mi bilemiyorum. Sistemim i5 11400H, RTX 3050 T, i 500 GB SSD, 16 GB RAM. Bu sistemde genellikle Valorant, GTA 5, Dying Light, Cities Skylines vb oyunlar oynuyorum. Valorant'tan örnek vereyim. Laptopu ilk aldığım da sistem gayet güzeldi Valorant oynuyordum. O zamanlar 180 170 FPS alıyordum. 8 ay geçti şimdi Valorant'ta 140 - 100 FPS alıyorum. Ayrıca sistemde bir süre program çalıştıktan sonra FPS de milisaniyelik drop oluyor 140 iken 90, 90 iken 60 gibi. Bu durumda ne yapabilirim? Özellikle drop sorunu beni endişelendiriyor çünkü zevkimin içine ediyor.

Arkadaşlar selam, umarım iyisinizdir. Laptopta bir takım performans sorunları yaşıyorum veya normal mi bilemiyorum. Sistemim i5 11400H, RTX 3050 T, i 500 GB SSD, 16 GB RAM. Bu sistemde genellikle Valorant, GTA 5, Dying Light, Cities Skylines vb oyunlar oynuyorum. Valorant'tan örnek vereyim. Laptopu ilk aldığım da sistem gayet güzeldi Valorant oynuyordum. O zamanlar 180 170 FPS alıyordum. 8 ay geçti şimdi Valorant'ta 140 - 100 FPS alıyorum. Ayrıca sistemde bir süre program çalıştıktan sonra FPS de milisaniyelik drop oluyor 140 iken 90, 90 iken 60 gibi. Bu durumda ne yapabilirim? Özellikle drop sorunu beni endişelendiriyor çünkü zevkimin içine ediyor.
Oyun sırasında laptop ısınıyormu?

Güç tasaruf modundamı kontrol et batarya ile oynuyorsan güç tasarufuna geçmiş olabilir.
Yüksek sıcaklıktan da olabilir laptopun modelini öğrenebilir miyim?

Güç tasaruf modundamı kontrol et batarya ile oynuyorsan güç tasarufuna geçmiş olabilir.
Yüksek sıcaklıktan da olabilir laptopun modelini öğrenebilir miyim?
Model Casper Excalibur G770 Yüksek performans modunda. Ekran kartı sıcaklığı 50 - 60 derecelerde işlemci ise 30 - 40 derece

Oyun sırasında laptop ısınıyormu?
Ekran kartım ısınıyor onun dışında işlemci 30 derecelerde

Model Casper Excalibur G770 Yüksek performans modunda. Ekran kartı sıcaklığı 50 - 60 derecelerde işlemci ise 30 - 40 derece

Ekran kartım ısınıyor onun dışında işlemci 30 derecelerde
Bu değerler boştayken okuduğun değerler mi? Öyleyse oyunda sıcaklığı izleyip paylaşma şansın var mı?

Görev yöneticisinden arkada kaynak tüketen program varsa kapat.

Bu değerler boştayken okuduğun değerler mi? Öyleyse oyunda sıcaklığı izleyip paylaşma şansın var mı?

Görev yöneticisinden arkada kaynak tüketen program varsa kapat.
Boştayken sıcaklık değerleri normal. Size oyundaki sıcaklık değerlerini ilettim. Oyundaki anlık sıcaklık derecesini iletmeyi çalışacağım. Bir fikrimde var acaba çift ram slot takıp toplam 32 gb ram yapsam sorun düzelir mi?

Oyun anında MSI Afterburner değerlerini paylaşabilir misiniz?
Tamamdır

Boştayken sıcaklık değerleri normal. Size oyundaki sıcaklık değerlerini ilettim. Oyundaki anlık sıcaklık derecesini iletmeyi çalışacağım. Bir fikrimde var acaba çift ram slot takıp toplam 32 gb ram yapsam sorun düzelir mi?
Oyundaki sıcaklıkları iltemiş olamazsınız, işlemci 30-40 derece olamaz. Denildiği gibi msi afterburner ile tekrar kontrol et. Çok büyük ihtimal sorununuz termal.

Boştayken sıcaklık değerleri normal. Size oyundaki sıcaklık değerlerini ilettim. Oyundaki anlık sıcaklık derecesini iletmeyi çalışacağım. Bir fikrimde var acaba çift RAM slot takıp toplam 32 GB RAM yapsam sorun düzelir mi?

Hayır muhtemelen arkada kaynak tüketen bir şeyler var ya da işlemcin çok ısınıyor olabilir 30 40 dereceler bayağı düşük oyun oynarken bu dercelerde olduğundan emin misiniz?

O&o shutup10 programını indir.
Actions sekmesinden apply all settings yap onayla bilgisayarını yeniden başlat arkada çalışan kullanmadığın her şeyi kapat sonra oyuna gir değerleri buraya yaz sosyalde programın neleri kapattığı yazıyor geri eski halinede getirebilirsin sonra.

Bir de unutmadan Windows Update güncelleme yapmasın arkada güncellemeleri tamamladığından emin ol devam eden bir güncelleme varsa bitmesini bekle.

Bir şey daha şarja takın denerken.

Son düzenleme:
Arkadaşlar sorun termal macunda problemin olusmasiydi konuyu açtıktan 1 hafta sonra düzelttim. Yardımlarınız ve düşünceleriniz için teşekkür ederim. I5 11400H işlemcisini öneririm veya daha üst modeller.

Yeni konular

Geri
Yukarı