i5 11600K 3060 Ti sisteme 650W PSU yeterli olur mu?

ihtiyar.gamer

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba herkese.

Hafta sonu bu ürünü satın aldım. Yalnız mevcut elimdeki PSU yeterli olur mu bilmiyorum. 650W 80+ Bronze. Marka modele akşam eve gidince bakabilirim. Ve bir handikabı da şu 6 yıl (aşağı yukarı) kadar oldu alalı.
İş görürse yenisine para vermek istemiyorum. Şu an 1050 Ti var ekran kartı ve bir sorun yaşamadım şimdiye kadar. Gayet güzel çalışıyor.

Diğer bileşenler:

i5 11600K.
16 GB RAM.
Bir de kule soğutucu da var işlemci için.

Tabii eğer yetersiz ise mecbur alacağım. Bu konuda da tavsiye verebilirseniz sevinirim.

Merhaba herkese.

Hafta sonu bu ürünü satın aldım. Yalnız mevcut elimdeki PSU yeterli olur mu bilmiyorum. 650W 80+ Bronze. Marka modele akşam eve gidince bakabilirim. Ve bir handikabı da şu 6 yıl (aşağı yukarı) kadar oldu alalı.
İş görürse yenisine para vermek istemiyorum. Şu an 1050 Ti var ekran kartı ve bir sorun yaşamadım şimdiye kadar. Gayet güzel çalışıyor.

Diğer bileşenler:

i5 11600K.
16 GB RAM.
Bir de kule soğutucu da var işlemci için.

Tabii eğer yetersiz ise mecbur alacağım. Bu konuda da tavsiye verebilirseniz sevinirim.

Evet olur.

Eski olması sorun olmaz değil mi? Benim en çok çekindiğim husus bu durum. 6 Yıl rahat olmuştur alalı.

Sorun olmaz. 650W ise fazlası ile yeterli ama modelini öğrenelim biz. Güç kaynağımı 9 yıldır kullanıyorum. Daha güncel bir sisteme geçtim hala kullanıyorum. Stabilite sorunları fark etmediğiniz sürece kullanabilirsiniz.

Ha bir anda gidebilir. Benim de gidebilirdi, henüz gitmedi. Biraz da şansa kalmış.

Modelini yazarsınız.

Son düzenleme:
Sorun olmaz. Güç kaynağımı 9 yıldır kullanıyorum. Daha güncel bir sisteme geçtim hala kullanıyorum. Stabilite sorunları fark etmediğiniz sürece kullanabilirsiniz.

Ha bir anda gidebilir. Benim de gidebilirdi, henüz gitmedi. Biraz da şansa kalmış.

Modelini yazarsınız.

600w mış. Ben 650 hatırlıyordum. Eve gelir gelmez hemen kasaya koştum. Link attığım ürün.

Ben bir de şundan korkuyorum. Sisteme zarar verir mi eğer sistemin gereksinim duyduğu elektriği veremediği zaman.

Ha şu an 1050 ti ile kullanıyorum. Hiç sıkıntı yaşamadım

Son düzenleme:
Kalabilir dediğim gibi. Bu model de iyi değil ama değiştirmenizi gerektirecek bir durum şu an yok. İlerde.
Teşekkür ediyorum cevaplar için.
Vaktinizi çok aldım ama son olarak şunu da sormak isterim.

Eğer bir sorun varsa yada daha doğru tabirle sorun olması halinde neler olabilir? (örnek: PC hiç mi açılmaz, yada ekran kartı mı çalışmaz ?) Tabi ben bu sorunların ne olduğunu nasıl anlarım? Ekran kartını monte ettikten sonra nelere dikkat etmem gerekir?

Rica ederim. Sorunlar olursa olabilecekler:

1- PSU bozulur, çatır çutur sesler eşliğinde olabilir.

2- PSU sistem bileşenlerini kısmen bozup instabiliteye sebep verip kendisini de bozar. Sorun secondary side tarafında meydana gelirse, DC dönüşümü yapılıp sisteme iletmeye hazır hale getirildiği için bu ihtimal artar. Primary tarafta ise pek sorun yaratmaz. Şans.

3- Sistem bileşenlerini bilgisayar hiç açılmayacak şekilde bozar. Epey düşük ihtimaldir, ikinci maddenin devamında yazdığım şeylerin aynısı burada da geçerli.

Geçen bir kullanıcının elektrik kesintisinden sonra bellekleri ölmüştü mesela. Kaliteli ürün alsanız da bu ihtimal var. Amaç ihtimali sıfıra yaklaştırmak. O sebepten kaliteli modeller alıyoruz.

PSU sorununu özellikle anlamak için bir şey yapmanıza gerek yok. O gelir sizi bulur zaten, bulduğu zaman da anlamanız iki saniye sürmez.

GPU montajından sonra kablo bağlantılarını yapıp, eski kartınızın sürücüsünü DDU ile kaldırıp yeni kartınızın sürücüsünü kurup kullanmaya başlayın. Bu kadar.

Geri
Yukarı