Çözüldü i5-12400F işlemci MHz'i sabit değil

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Süleyman80

Kilopat
Daha fazla  
Bilgisayar boşta olmasına rağmen işlemcim düzensiz bir şekilde saat hızını artırıp azaltıyor. Tamamen normal bir şey de olabilir hiçbir fikrim yok o yüzden sizlere sormak istedim.

9B4FE3AF-24BB-47D6-8AC4-22185912416F.jpeg

Çözüm
Sizinle aynı işlemciyi kullanan arkadaşıma sordum, Güç Yönetimi sekmesindeki mod dengeli iken dalgalanma mevcut. Windows üzerinde de varsayılan olarak bu seçenek aktif diye biliyorum.

1662069213717.png

Tamamen normal bir şey de olabilir hiçbir fikrim yok o yüzden sizlere sormak istedim.
Normal diyebiliriz.
İşlemci değil o ekran kartı. Sabit bir görsel dururken ufak tefek değişiklik olursa haliyle MHz artıp/azalır. Video izlerseniz artar. Ekran 60 Hz'den yüksekse bu dalgalanma çok daha sık meydana gelir. Normal bir olay takılmanıza gerek yok.

Şahsen ben 165 Hz'i masaüstünde pek kullanmıyorum kartı durduk yere yormaya gerek yok, kartın çektiği gücü de arttırıyor. Windows üzerinden 100-120 Hz'e getirmek daha mantıklı oyun içinde tekrar maksimum Hz'e çekip oynarsın. İlla Windows'un sunduğu Hz'i kullanmak zorunda değilsin, driver üzerinden kendine göre ayarlayabilirsin 70-80 gibi.

MSI Afterburner üzerinden birçok donanım değerlerine bakılabilir. CPU clock yazmakta grafiğin sağ üstünde.
Biliyorum, direkt bu ekran görüntüsünü attığı için ekran kartını işlemci mi sandı acaba diye cevap verdim. Abartı şekilde olmadığı sürece yine normal. Çünkü arkada en az 50 tane Windows servisi çalışıyor. Windows defender taraması, güncellemeleri kontrol etme, tarayıcı açıksa sayfadaki değişikleri alma vs. derken yine stabil çalışması mümkün değil.

İşlemci değil o ekran kartı. Sabit bir görsel dururken ufak tefek değişiklik olursa haliyle MHz artıp/azalır. Video izlerseniz artar. Ekran 60 Hz'den yüksekse bu dalgalanma çok daha sık meydana gelir. Normal bir olay takılmanıza gerek yok.

Şahsen ben 165 Hz'i masaüstünde pek kullanmıyorum kartı durduk yere yormaya gerek yok, kartın çektiği gücü de arttırıyor. Windows üzerinden 100-120 Hz'e getirmek daha mantıklı oyun içinde tekrar maksimum Hz'e çekip oynarsın. İlla Windows'un sunduğu Hz'i kullanmak zorunda değilsin, driver üzerinden kendine göre ayarlayabilirsin 70-80 gibi.
Yok hocam CPU clock yazıyor, ekran kartı olsa GPU yazması gerekmez mi? Ayrıca video falan yok neredeyse tüm uygulamaları kapattım boş masa üstü ekranında bekledim hala bu şekilde dalgalanma var. Bana tuhaf geldi o yüzden bilen bir arkadaş varsa diye buraya yazmak istedim.

MSI Afterburner üzerinden birçok donanım değerlerine bakılabilir. CPU clock yazmakta grafiğin sağ üstünde.

Windows'un Güç Yönetimi ayarı dengeli modda olabilir mi? Değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca işlemciniz nedir?
Windows üzerinde herhangi bir ayar yapmadım sistemi hazır aldım o şekilde kullanıyorum. i5-12400F işlemci takılı üstünde.

Sizinle aynı işlemciyi kullanan arkadaşıma sordum, Güç Yönetimi sekmesindeki mod dengeli iken dalgalanma mevcut. Windows üzerinde de varsayılan olarak bu seçenek aktif diye biliyorum.

1662069213717.png

Tamamen normal bir şey de olabilir hiçbir fikrim yok o yüzden sizlere sormak istedim.
Normal diyebiliriz.

Çözüm

Eki Görüntüle 1504008

Normal diyebiliriz.
O zaman herhangi bir işleme ve korkmama gerek yok değil mi? Bu kadar açık uçlu dalgalanma olduğu için biraz korktum açıkçası. Yani belli bir MHz aralığında değil de direk en dibe inip saniyeler sonra en tepeye çıkması normalmiş gibi gelmedi. Sanki işlemci kendisini gereksiz yoruyormuş gibi.

O zaman herhangi bir işleme ve korkmama gerek yok değil mi?
Dalgalanma olmasın, yüksek frekansta çalışsın derseniz yüksek performans modunu aktifleştirebilirsiniz Güç Yönetimi sekmesinden. Düşük frekans için güç tasarrufu. Ortası da dengeli zaten. Oyun oynarken yüksek frekansta çalışır, boştayken ara ara düşük frekanslara düşer. İstediğinizi yapın.

i5 9400F. Bu kadar dalgalanıyormuş gibi gözükmesinin sebebi Afterburner'ın çok sık güncelleme yapması. Görev yöneticisinde daha sakin çalışıyormuş gibi gözüküyor ama güncelleme sıklığını yükseğe alırsanız bunun gibi bir tablo çıkıyor.

1662070443138.png

Dalgalanma olmasın, yüksek frekansta çalışsın derseniz yüksek performans modunu aktifleştirebilirsiniz Güç Yönetimi sekmesinden. Düşük frekans için güç tasarrufu. Ortası da dengeli zaten. Oyun oynarken yüksek frekansta çalışır, boştayken ara ara düşük frekanslara düşer. İstediğinizi yapın.
Bu şekilde çalışması normal gibi duruyor söylediklerinize ve arkadaşınızdan attığınız görsele göre. Hiçbir değişiklik yapmadan kullanayım o zaman çünkü güç tasarrufu kullanamam çok sık oyun oynuyorum, yüksek performansta sürekli yüksek çalışıp ömründen yiyecek. Teşekkürler bilgiler için çok yardımcı oldunuz.

i5 9400F. Bu kadar dalgalanıyormuş gibi gözükmesinin sebebi Afterburner'ın çok sık güncelleme yapması. Görev yöneticisinde daha sakin çalışıyormuş gibi gözüküyor ama güncelleme sıklığını yükseğe alırsanız bunun gibi bir tablo çıkıyor.

Eki Görüntüle 1504031
Bir sıkıntı yok gibi duruyor bu şekilde kullanmaya devam edeyim. Teşekkürler 🙏

Geri
Yukarı