i5 12400F işlemci oyunda 100 dereceyi görüyor

Proflex

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Adata XPG 2x8 4133 mhz
Anakart
Anakart ASUS B660M plus
Merhaba arkadaşlar, 4 ay önce kendim bir sistem topladım ve hiçbir sıkıntı yaşamadım, fakat son 2 haftadır işlemcim oyun içinde 100 dereceleri görmeye başladı, elimi işlemci fanına yaklaştırdığım zaman sıcak da üflemiyor sebebini anlayamadım, gerçekten 100 derece mi görüyor yoksa bilgisayar mı bu dereceyi yanlış gösteriyor? Sistemim şu şekilde... Anakart ASUS B660M Plus, işlemcim i5 12400F, ekran kartım RTX Gigabyte vision 3060, RAM Adata XPG 2x8 PSU Thermaltake 650W.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer fan ve soğutucu blok tarafında ısınma hissetmiyorsanız ya blok işlemciye basmıyor ya da macunda bir sorun var. Çünkü işlemcinin üzerindeki ısı, soğutucu bloğa geçmiyor. Emin olmak için farklı yazılımlardan ve BIOS'tan da kontrol et.

İşlemci fanını söküp tekrar taktım, herhangi bir sorun yoktu taş gibi yerindeydi işlemci fanı, macunu noctua'nın kaliteli bir macunu hatırlamıyorum ismini. ısı derecesinede msi afterburner ve real temp'den baktım.Emin olamadığım tek şey macun biraz katı ve inceydi, büyük ihtimal yeni macun alıp tekrar deneyeceğim, yani gerçekten 100 derece ısınan bir işlemci ile oyun oynasaydım büyük ihtimal fps drop yaşardım diye düşünüyorum, ama bir yandan da 100 derece ısıyı görünce moralim bozuluyor.

Biosu detaylı bir şekilde tekrar kontrol ettim ve işlemci ayarları kısmından turbo özelliğinin açık olduğunu fark ettim ve kapattım, boşta 49 derece görmeye başladı işlemci oyun içi 100 dereceden 75 dereceye düştü ısı, sorun çözüldü yani, anlamadığım konu şu daha önce defaulft yaptım biosu ona rağmen turbo modu aktif kalmış, neyse yorum yapan herkese teşekkürler <3

Yeni konular

Geri
Yukarı