i5 12600K/KF - RTX 3060 Ti bilgisayar toplama

Bütçe
30.000

h0ca

Centipat
Daha fazla  
Merhaba,

Bilgisayarımı değiştirmek istiyorum. Günlerdir değerli yorumlarınızı okuyorum. Bütçemi tam belirleyemedim ve bu konularda sadece ortalamanın biraz üstü bilgi sahibiyim. Şimdilik bütçemi 30 bin olarak düşünelim çok zorlarsak (fiyatlar hakkında bilgim olmadığı için) belirttiğim parçaları araştırdım fikirleriniz benim için çok önemli olacaktır.

Intel Core i5 12600KF soket 1700 12. nesil 3.70GHz 20 MB önbellek 10nm işlemci.

RTX 3060 Ti ekran kartı.
"ASUS, Gigabyte, eagle, TUF vs bunlar hakkında hiçbir bilgim bulunmuyor"
(Mesela 3060 12 GB 128 bit ile 3060 Ti 8 GB 256 bit arasındaki farkları sizlerin konulara verdiğiniz yorumlar kadarıyla biliyorum)

Şimdiye kadar 2 PC değiştirdim. Hepsi NVIDIA idi o nedenle AMD yokmuş gibi düşünüyorum. Bir de ola ki 4-5 sene sonra belki bir işlemci yükseltmesi vs yaparsam diye sanırım Intel'in önü daha açıkmış.

Bu iki ana bileşen çevresinde oyun bilgisayarı toplamak istiyorum.
Yani işlemci 12600 değil de 12400F olursa ne olur mesela hiçbir bilgim yok.

DDR5 toplamalı mıyım yoksa DDR4 yeterli midir?
DDR5 RAM'leri oldukça pahalı. Yüksek MHz'ye sahip üzmeyecek RAM'ler düşünüyorum ama DDR kararsızlığı ve bilgisizliğimden marka model koyamadım.
DDR5 ana kartları da tespit edebildiğim kadarıyla oldukça pahalı. Bunlara değer mi?
Minimum 5 sene PC değiştirmem mümkün olmayacaktır.

Darboğaz nedir okudum araştırdım, böyle bir sorun yaşar mıyım?

"AOC G2460VQ6 24" 75 Hz 1ms FreeSync Full HD oyuncu monitörü" sahibiyim. 3060 Ti ile ekran kartının vereceği performansı monitörde alabilir miyim?(biliyorum 75Hz biraz üzücü ama 80e çıkabiliyor monitör tabii 144 değil...)

Frisby 650W - 80 Plus Power Supply sahibiyim. Kabaca düşündüğüm performans için yeterli midir?

Cooler Master Sniper Black Edition kasa sahibiyim. Düşündüğüm anakart - ekran kartı kasaya uygun mudur?
(Elimdeki kasa-monitör-Power Supply kullanılabilirse daha cüretkar olabilirim sistem parçaları konusunda bütçe olarak)

Biraz uzun soluklu kullanılabilecek, biraz da günümüz oyunlarını kasmadan, crash yemeden, loading ekranlarında kriz geçirmeden oynamak istiyorum. 35 yaşımdayım yıllardır iyi bir bilgisayarım olmadı o nedenle biraz temkinliyim :)
Diablo 4'e hazırlanmak istiyorum. Lost Ark oynuyorum.

Şimdiden çok teşekkür ediyorum. Cahile anlatır gibi anlatabilirsiniz.
Edit: Eskişehir'de oturuyorum ve parçaları bir bilgisayarcıya kurdurtmayı düşünüyorum. Bu konuda da tavsiyelere açığım.

Son düzenleme:
Anladığım kadarıyla 3060Tİ için çok aşırı bir bütçe ayırmışsınız keza 3070Tİ/3080 civarı sistemleri rahatça o paralara alabilirsiniz.

Soru1:TUF,Eagle gibi modeller ekran kartlarının modifiye edilmiş modelleridir, saat hızları ile oynanmış ve genelde bant genişliği arttırılmış kartlardır. (Normal hali 128bit olan bir kart 256bit olarak çıkar mesela) Bu saydıklarım ufak tefek farklar verse de insanların asıl bunlar arasında tercih sebebi fan sesleri ve soğutma kalitesi oluyor. Kesin bir yorum yapılamaz ASUS 3060'ı iyi soğutabiliyorken 3070'de berbat iş yapabiliyor tek tek araştırmanız lazım. Ses takıntım yok kulaklık takacağım PC sesini duymayacağım diyorsanız çok da önemli değil açıkçası.

Soru2: işlemci modelleri arasında genelde ufak tefek saat hızı farkları oluyor, 3.4 base clock hızından 4.5'e kendisini OC edebiliyorken farklı bir modelde artıyor. Eğer aynı model önüne "k" "f' gibi ibareler gelirse de bu içinde dahili ekran kartı olup olmadığını, OC kilidininin açık olup olmadığını söyler.

Soru3: DDR5 çok pahalı olur hem anakart olarak hem RAM olarak. Kaldı ki DDR4 ilk çıktığında 2133mhz olarak çıktı mesela ve çok pahalıydı. Şimdilerde standart 3200/3600mhz oldu ve fiyatlar çok daha ucuz. Bu şekilde yeni platform/teknolojiler için beklemenizde her daim fayda var keza hem frekans değerleri yükselir hem de anakart ve RAM fiyatları elbet düşer. DDR4 anakart ve RAM fiyatları zaten ucuz, aralarında az bir fark olsa değer derdim ama şu an için DDR4 işinizi çok rahat görür.

Soru4: Darboğaz 2 türlü olur: 1) işlemci darboğazı, 2)ekran kartı darboğazı
1) işlemci darboğazı (isimleri ters söylüyor olabilirim bu arada) ekran kartı %100e yakın kullanılıyorken işlemcinin çok daha düşük değerlerde kalmasıdır. Bu bir sorun değil tam tersine istenen bir şeydir çünkü oyunu alta alıp birden internete vs girebilirsiniz işlemcinin kullanılmayan kısmıyla
2)ekran kartı darboğazı bu istenmeyen bir durum işlemcinin tamamı kullanılıyorken ekran kartının tamamı kullanılamaması yani işlemcinin yetersiz kalması anlamına gelir istenmeyen bir durumdur keza bir bilgisayar içindeki en pahalı parça olan ekran kartını tam potansiyelli kullanamıyorsak neden o kadar para veriyoruz?
12.nesil İ5 veya İ7 işinizi rahatça görür darboğaz olmaz 3090/4090 almadığınız sürece o yüzden buna takılmadan devam edebilirsiniz.

Soru5: monitör konusunda sizin oyun tercihlerinize göre değişir rekabetçi oyunlarda (CS:GO gibi) grafik ayarları en düşüğe çekilir ve maksimum FPS hedef alınır. 144hz monitör idealdir. Siz derseniz ki ben grafik oyunları oynayıp "adamlar yapmış abi" diyeceğim o zaman zaten yüksek grafiklerde alacağınız FPS düşer ve zaten hızlı bir tepki süresi aramazsınız. Oyun tercihinize göre değişir yani cevap.

Soru6: PSU konusunda FSPden başka marka görmüyor benim gözüm kimisi kızar marka ayrımcılığı yapmama ama bir bilgisayara bundan 10 sene öncesinde araba aldığımız parayı veriyorsak ben 2-3binin daha hesabını yapmam FSP marka güç kaynağından şaşmam şahsen. Şahsi fikrim.

Soru6: kasanız ATX ise anakartınız ATX de olsa mATX de olsa sığar. Kasanız mATX ise ATX anakart sığmaz. mATX, mini ATX demektir zaten. İnternette form faktörünü rahatça bulabilirsiniz anakart ve kasanızın.

Soru7:Hocam şahsen ben de 20 küsur yaşlarımdayım ve elime böyle sistemler hiç geçmedi yani DDR4, GDDR6X, 8 çekirdek, 6 çekirdek, bunlar çılgınca şeyler. Teknoloji gelişip daha fazlasını yapabildiklerini gördükçe siz de tüketici olarak daha fazlasını istiyorsunuz ama kimse kimseyi kandırmasın bunlar tabiri caizse manyak sistemler yani. Eskiden render yapmak için geceden bırakırdık bilgisayarları şimdi 2.30 saatte değil de 2 saatte yapabilelim diye yeni bilgisayar arıyoruz. Sizin şahsi oyun tercihlerinize göre değişir diablo tarzı üstten görünümlü oyunlar, strateji oyunları vs konusunda bugün güncel parçalarla en ucuz bir sistem bile sizi götürür. Ben AAA dediğimiz grafikleri "manyak" oyunlar istiyorum derseniz bugün kaç para bayılırsanız bayılın 5-6 seneye değiştirmek zorunda kalacaksınız. Ortalama bir Türk vatandaşı için ise AMD tarafında RX6700XT, nVİDİA tarafında RTX3070/3070Tİ size birkaç yıl üst segment olarak, bir birkaç yıl daha orta segment olarak rahat yetecektir. 3080 ve üstü biraz abartıya kaçar çünkü sistem eskidi mi her türlü eskimiş oluyor altın oran bulmak lazım. İnsan yaşlanıyor hocam makine nasıl yaşlanmasın?

NOT:Elinizdeki parçaların hepsini kullanabilirsiniz fakat PSU konusunda yine de dikkat edin 2bin az harcayacağım diye 20-30bin paranızı çöpe atmayın.

Son düzenleme:
Şimdi sorularınıza tek tek cevap vererek başlayalım.

RTX 3060 Ti ekran kartı.

İlk olarak bu düşündüğünüz bütçe için çok kötü bir ekran kartı. Çok daha iyisini alabilirsiniz. İkinci el almak ile alakalı sıkıntınız yoksa RTX 3080-3090 dahi alınabilir.

Yani işlemci 12600 değil de 12400F olursa ne olur mesela hiçbir bilgim yok.

Bir şey olmaz. 12400F ile arasında frekans farkı var ve 12400F'nin içinde dahili bir GPU yok. Yani görüntü kablosunu direkt anakarta bağlarsanız görüntü alamazsınız. Zaten ekran kartı kullanacağınız için önemsiz bir detay. İşe yarayacağı yer de ekran kartını belirli sebeplerden dolayı kullanmayacaksanız, kartınız gelene kadar işlemcinizin içindeki görüntü birimi ile bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

Alınması gereken işlemci 12400F ve öneririm. 12600'ün fiyatı çok kötü, alınmaması gerekiyor.

DDR5 toplamalı mıyım yoksa DDR4 yeterli midir?

Kişisel bir şey. Bütçe fazla ise DDR5 toplamada bir sıkıntı yok. Sadece oyun oynayacaksanız vereceğiniz ekstradan paranın değmeyeceğini bilin.

DDR5 RAM'leri oldukça pahalı. Yüksek MHz'ye sahip üzmeyecek RAM'ler düşünüyorum ama DDR kararsızlığı ve bilgisizliğimden marka model koyamadım.

DDR kararsızlığı yaşıyorsanız önce cüzdanı açıp bakıyorsunuz. Bütçeniz uçuk ise DDR5 alıp evladiyelik kullanırsınız. Bütçeniz 30.000 TL. Yaklaşık 1500 dolar yapıyor. DDR5 almak için bence mantıklı bir bütçe aralığı değil. DDR5 için ekstra para vereceğinize farklı parçalara yatırım yapabilirsiniz.

DDR5 ana kartları da tespit edebildiğim kadarıyla oldukça pahalı. Bunlara değer mi?

Şu an tek amacınız oyun ise değmez.

Minimum 5 sene PC değiştirmem mümkün olmayacaktır.

DDR4 sistemlerin ömrü bu süre aralığında yeterli olur.

Darboğaz nedir okudum araştırdım, böyle bir sorun yaşar mıyım?

Bu ayrı olarak ele alınması gereken bir konu. İşlemci, ekran kartı, monitör, bellek bant genişliği kaynaklı pek çok sebepten darboğaz yiyebilirsiniz. Toplayacağınız sistemi bu konuda optimize etmek de sizin elinizde. Bu bütçe aralığında yapacağınız ufak tweakler ile darboğaz yemeyeceksiniz.

"AOC G2460VQ6 24" 75 Hz 1ms FreeSync Full HD oyuncu monitörü" sahibiyim. 3060 Ti ile ekran kartının vereceği performansı monitörde alabilir miyim?(biliyorum 75Hz biraz üzücü ama 80e çıkabiliyor monitör tabii 144 değil...)

Monitörü güncellemenin vakti bence gelmiş artık. Sadece yenileme hızı olarak değil, daha güncel bir panel ve çözünürlüğe dahi geçmeniz iyi olur. Şu an geçemiyorsanız da kullanmanızda bir sakınca yok.

Frisby 650W - 80 Plus Power Supply sahibiyim. Kabaca düşündüğüm performans için yeterli midir?

Frisby ve türevi markaların güç kaynakları hakkında bir bilgiye ulaşamadığımız için tavsiye edilmeleri de mümkün değildir. Ne idüğü belirsiz kısacası. Wattage değeri olarak yeterli olsa bile, en basit haliyle alacağınız yeni PSU 1000 elektrik kesintisine dayanıyorsa, bu modelin 100 kere dayanacağını bekleyebilirsiniz.

Cooler Master Sniper Black Edition kasa sahibiyim. Düşündüğüm anakart - ekran kartı kasaya uygun mudur?

Kasa kullanılabilir. Önündeki HDD yuvalarını söküp hava akışını biraz daha rahatlatmak faydalı olur. Eski bir kasaymış zaten ama ben de 2014 yılında aldığım kasayı parçalarını değiştirdiğim sistemde hala değişmedim. Beğeniyorum çünkü.

Anladığım kadarıyla 3060Tİ için çok aşırı bir bütçe ayırmışsınız keza 3070Tİ/3080 civarı sistemleri rahatça o paralara alabilirsiniz.
İnanın internetteki sistem toplama sihirbazlarında 3070Tİ fiyatları inanılmaz uçuk. Bu fiyatlar o siteler harici daha uygun olabilir mi ?
TUF,Eagle gibi modeller ekran kartlarının modifiye edilmiş modelleridir, saat hızları ile oynanmış ve genelde bant genişliği arttırılmış kartlardır. (Normal hali 128bit olan bir kart 256bit olarak çıkar mesela) Bu saydıklarım ufak tefek farklar verse de insanların asıl bunlar arasında tercih sebebi fan sesleri ve soğutma kalitesi oluyor. Kesin bir yorum yapılamaz ASUS 3060'ı iyi soğutabiliyorken 3070'de berbat iş yapabiliyor tek tek araştırmanız lazım. Ses takıntım yok kulaklık takacağım PC sesini duymayacağım diyorsanız çok da önemli değil açıkçası.
Peki bunu nasıl karar verebilirim. Elbette ki düzgün soğutulan bir kart isterim herkes gibi. Artık mavi ekranlardan, pc kitlenip kapanmalarından yıldım yıkıldım.

İlk olarak bu düşündüğünüz bütçe için çok kötü bir ekran kartı. Çok daha iyisini alabilirsiniz. İkinci el almak ile alakalı sıkıntınız yoksa RTX 3080-3090 dahi alınabilir.
Diğer başlıklara da baktım benim bütçemde sistem tavsiyesi isteyen başka kullanıcılar da var. Ama diğer arkadaşımıza da verdiğim cevabın aynısını söylemek durumundayım 3070ti-3080 ben de almak isterim ama fiyatlar inanılmaz. Bu konularda desteğe açığım.

DDR kararsızlığı yaşıyorsanız önce cüzdanı açıp bakıyorsunuz. Bütçeniz uçuk ise DDR5 alıp evladiyelik kullanırsınız. Bütçeniz 30.000 TL. Yaklaşık 1500 dolar yapıyor. DDR5 almak için bence mantıklı bir bütçe aralığı değil. DDR5 için ekstra para vereceğinize farklı parçalara yatırım yapabilirsiniz.
DDR5'ten vazgeçelim o zaman. Yine 30-32Bin bütçe aralığı ile minimum 5Sene beni üzmeyecek bir hızlı bir sistem yapalım.

İnternetteki çeşitli toplama sitelerinde rakamlar inanılmaz yükseliyor. Ve özelleştirme seçtiğimde misal ram markasını corsair yapayım gskill yapayım dediğimde rakamlar uçuyor.

Sağda solda okuyorum işte ekran kartı palit olmasın zotac olmasın vs vs gibi bu nedenle de seçimimi direkt MSİ-ASUS-GİGABYTE gibi markalardan seçiyorum.

Anladığım kadarıyla 30-32bin TL güzel bir sistem yaratmaya yetecek bir bütçe.
Ortak cevaplardan 3060Tİ'nin düşük olacağı yönünde.
Aynı işlemci ile yani Intel Core i5 12600KF ya da K ile ne yapabilirim ?
Yani bunun yanına ana kart- ekran kartı-ram-Soğutucu-ssd olarak bu bütçeyi hangi sitede kullanırsam kullanayım aşıyor 34-36Binlere çıkıyor.

Tek tek alıp bir bilgisayarcıda birleştirtmeyi düşünüyorum ama tam uyumu sağlayayamayacağımı biliyorum. Darboğazdır tam verim alamamaktır vs. Bu sistem bana göre çok yüksek hiçbir sıkıntı yaşamadan yapmak istiyorum.

Değerli yorumlar için çok teşekkür ederim.
Başkalarının da yorumlarını desteklerini beklerim. Sayfamı sürekli yeniliyorum birisi bir şey demiş mi diye :)

Kabaca kendi düşündüğüm sistem bu şekilde.
Ekran kartında daha da uçabilir miyim ?
Ve bu siteden değil de parçaları teker teker alsam daha uyguna gelir mi ?
Bütçemi aşıyor çünkü.

Dosya Ekleri

• Sistem.jpg
    Sistem.jpg
    66,8 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:
İnanın internetteki sistem toplama sihirbazlarında 3070Tİ fiyatları inanılmaz uçuk. Bu fiyatlar o siteler harici daha uygun olabilir mi ?

Peki bunu nasıl karar verebilirim. Elbette ki düzgün soğutulan bir kart isterim herkes gibi. Artık mavi ekranlardan, pc kitlenip kapanmalarından yıldım yıkıldım.

Diğer başlıklara da baktım benim bütçemde sistem tavsiyesi isteyen başka kullanıcılar da var. Ama diğer arkadaşımıza da verdiğim cevabın aynısını söylemek durumundayım 3070ti-3080 ben de almak isterim ama fiyatlar inanılmaz. Bu konularda desteğe açığım.

DDR5'ten vazgeçelim o zaman. Yine 30-32Bin bütçe aralığı ile minimum 5Sene beni üzmeyecek bir hızlı bir sistem yapalım.

İnternetteki çeşitli toplama sitelerinde rakamlar inanılmaz yükseliyor. Ve özelleştirme seçtiğimde misal ram markasını corsair yapayım gskill yapayım dediğimde rakamlar uçuyor.

Sağda solda okuyorum işte ekran kartı palit olmasın zotac olmasın vs vs gibi bu nedenle de seçimimi direkt MSİ-ASUS-GİGABYTE gibi markalardan seçiyorum.

Anladığım kadarıyla 30-32bin TL güzel bir sistem yaratmaya yetecek bir bütçe.
Ortak cevaplardan 3060Tİ'nin düşük olacağı yönünde.
Aynı işlemci ile yani Intel Core i5 12600KF ya da K ile ne yapabilirim ?
Yani bunun yanına ana kart- ekran kartı-ram-Soğutucu-ssd olarak bu bütçeyi hangi sitede kullanırsam kullanayım aşıyor 34-36Binlere çıkıyor.

Tek tek alıp bir bilgisayarcıda birleştirtmeyi düşünüyorum ama tam uyumu sağlayayamayacağımı biliyorum. Darboğazdır tam verim alamamaktır vs. Bu sistem bana göre çok yüksek hiçbir sıkıntı yaşamadan yapmak istiyorum.

Değerli yorumlar için çok teşekkür ederim.
Başkalarının da yorumlarını desteklerini beklerim. Sayfamı sürekli yeniliyorum birisi bir şey demiş mi diye :)

Kabaca kendi düşündüğüm sistem bu şekilde.
Ekran kartında daha da uçabilir miyim ?
Ve bu siteden değil de parçaları teker teker alsam daha uyguna gelir mi ?
Bütçemi aşıyor çünkü.
12400f'e düşürebilirsiniz işlemciyi fazla pahalı. Sıvı soğutma da çıkarabilirsiniz stok soğutucu ile geçici kullanıp sonrasında sıvı soğutmaya geçebilirsiniz.

12400f'e düşürebilirsiniz işlemciyi fazla pahalı. Sıvı soğutma da çıkarabilirsiniz stok soğutucu ile geçici kullanıp sonrasında sıvı soğutmaya geçebilirsiniz.
Nedense i5 12600KF takıldım kaldım bunun etrafında dönmek istiyorum.
Bu parçalar hakkında özellikle ekran kartı hakkında fikriniz nedir ?
Soğutucular hakkında zerre bilgim yok. İyidir deyip sıvıya yöneldim.
Bir de tek tek toplasam paylaştığım siteden daha uyguna gelir mi sizce ?

Yeni bir konu açsam mı acaba ? Yukarıda paylaştığım sistemi ve bütçemi yazarak. Sanırım o tarz başlıklar daha çok rağbet görüyor :(

Nedense i5 12600KF takıldım kaldım bunun etrafında dönmek istiyorum.
Bu parçalar hakkında özellikle ekran kartı hakkında fikriniz nedir ?
Bir de tek tek toplasam paylaştığım siteden daha uyguna gelir mi sizce ?
Bilgisayar kullanma imkanım olmadığı için teorik cevap veriyorum eve dönünce ayrıntılı bakarım fakat fiyatlar çok anormal durmuyor yine de internetten tek tek bakın. Hazır toplu sistem alabilirsiniz 3070Tİ tarzı bir şey yaparlar ki Technopatın şu an vardı 3070Tİ sistemi linki bulamadım şimdilik YouTubedan bulursunuz. 12600kf ile 12400f arası fark saat hızları muhtemelen 0.5 GHZ falan fark eder ve verilecek paraya değmez ileride overclock yaparsınız kendiniz o çok problem değil işlemci tamamen para israfı.

Bilgisayar kullanma imkanım olmadığı için teorik cevap veriyorum eve dönünce ayrıntılı bakarım fakat fiyatlar çok anormal durmuyor yine de internetten tek tek bakın. Hazır toplu sistem alabilirsiniz 3070Tİ tarzı bir şey yaparlar ki Technopatın şu an vardı 3070Tİ sistemi linki bulamadım şimdilik YouTubedan bulursunuz. 12600kf ile 12400f arası fark saat hızları muhtemelen 0.5 GHZ falan fark eder ve verilecek paraya değmez ileride overclock yaparsınız kendiniz o çok problem değil işlemci tamamen para israfı.
6 Çekirdek ve 10 çekirdek arasındaki fark o kadar az mı oluyor gerçekten.

6 Çekirdek ve 10 çekirdek arasındaki fark o kadar az mı oluyor gerçekten.
Oyun oynamak temel amacınız ise evet öyle çünkü birçok oyun tek çekirdek kullanıyor zaten. AAA oyunlar da 4 çekirdeğe kadar kullanıyor ki 6 çekirdek demek 6+6 çekirdek demek 6 tane sanal çekirdek var yani aslında 12 çekirdekli bir işlemciden bahsetmiş oluyoruz. Bundan 5 sene sonra oyunlar birden 10 çekirdek kullanacağız diyemezler diye düşünüyorum. Birçok bilgisayar kullanıcısının işlemcisi çöp olmuş olur.

Ekleme:Render için cidden önemli her bir çekirdek o konuda hemfikir olabiliriz. İçiniz rahat olsun diyorsanız elbet işlemcide üst modele gidebilirsiniz fakat aşamayacağınız bir bütçeniz var şöyle de düşünebilirsiniz:
Bundan 4 sene sonra sonuçta bu işlemciler ucuz olacak eskimiş olacağı için o zaman çok istiyorsanız 10 çekirdeğe geçebilirsiniz. Şu an 2023-2024-2025 itibari ile acil bir durum yok yani.

Yeni konular

Geri
Yukarı