i5-12600K sisteme overclock yapılabilir mi?

MorganBatu

Hectopat
RAM
Balistick CL16 3600 MHz
Ekran kartı
Rog Strix 1080 Ti 11 GB
Anakart
MSI PRO Z690-P DDR4
İşlemci
i5 12600K
Halihazırda bulunan AMD sistemimi Intel'e çevirdim. İlk defa MSI ve Intel kullanıyorum ve işlerin nasıl gittigini merak ediyorum.
Sistem stabil m,i ısı degerleri normal mi ve OC kaç GHz kadar denemeliyim? (OC bilgim yok.)

MSI Afterburner ile sıcaklıklari ve çalişma yüzdelerine baktigimda herhangi bir test yapmadım, sadece oyunlardaki değerlerdir.

1-2 saatlik oyunda iken en fazla: 75, ortalama 50 derece.
Boşta iken 30-45 derece arasi.
İşlemci kullanimi en fazla 99.

Soğutucu olarak: SilverStone PF360 var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle şu konuyu okumanızı tavsiye ederim

Halihazırda bulunan AMD sistemimi Intel'e çevirdim. İlk defa MSI ve Intel kullanıyorum ve işlerin nasıl gittigini merak ediyorum.
Sistem stabil M, i ısı degerleri normal mi ve OC kaç GHz kadar denemeliyim? (OC bilgim yok.)

MSI Afterburner ile sıcaklıklari ve çalişma yüzdelerine baktigimda herhangi bir test yapmadım, sadece oyunlardaki değerlerdir.

1-2 saatlik oyunda iken en fazla: 75, ortalama 50 derece.
Boşta iken 30-45 derece arasi.
İşlemci kullanimi en fazla 99.

Soğutucu olarak: SilverStone PF360 var.

Sonunda k ibaresi olduğu için overlok yapılabilir evet ama tek başına yapmanı tavsiye etmiyorum açıkçası bunu daha bilen bir kişilere yaptırmanı tavsiye ederim çünkü sırf bu yüzden anakartı yakan işlemciyi mahveden dolu kişi tanıyorum.

Güçlü bir işlemciniz var fakat bu size fazla ısı olarak geri dönecek e tabii fazlasıyla atan bir soğutma sistemine ya da kasaya sahip değilseniz bu da size verimsizlik olarak dönüş yapacaktır diye düşünüyorum

Sonunda k ibaresi olduğu için overlok yapılabilir evet ama tek başına yapmanı tavsiye etmiyorum açıkçası bunu daha bilen bir kişilere yaptırmanı tavsiye ederim çünkü sırf bu yüzden anakartı yakan işlemciyi mahveden dolu kişi tanıyorum.
Evet size hak veriyorum,fakat öğrenmek için biryerden başlamak istiyorum biraz bilgi edinicem tabiki öncesinde

O soğutucuyla istediğini yap. Voltaj da verebilirsin. Sana tavsiyem 100MHz arttırarak devam et. Bir yerden sonra prime95 hata verecek voltaj yetmeyecek. Daha sonra manuel voltaj verirsin. O zamana kadar az çok ayarları falan da tanırsın. Ben OC işine girerken böyle yapmıştım çok da verimli süreç olmuştu.

Geri
Yukarı