i5 12600KF vs Ryzen 7 5800X

Lunchx

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba iyi günler, Intel i5 12600KF mi yoksa Ryzen 7 5800X mi almalıyım, kullanım amacım oyun, günlük kullanım ve arada yayın olacak ve ufak tefek render de yapabilirim ama daha çok oyun. Öncelikle eğer i5 12600KF alır isem anakart olarak bir fikrim yok fakat en uygun F/P Z serisi anakart önerisi alabilirim. Eğer Ryzen 7 5800X alır isem MSI MPG B550 Gaming Edge Wi-Fi alacağım.
Fiyat önemli değil işlemci aralarında hangisi daha iyi ve uzun yıl götürecek ise onu tercih etmenizi istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun performansi olarak aynilar neredeyse. Ben 12600KF derim yine de. Nedeni ise DDR5 RAM.

Anakart icin butceniz nedir?

5800X ve bu anakartı alırdım.
Peki teşekkür ederim öneriniz için.

Oyun performansi olarak aynilar neredeyse. Ben 12600KF derim yine de. Nedeni ise DDR5 RAM.

Anakart icin butceniz nedir?

Evet hocam ben hem o yüzden hem de 10 çekirdekli olduğu için, hocam İsveç'te yaşıyorum fiyat versem dengesizlik olur fakat Gigabyte Z690 Aorus Elite modeli nasıl önerir misiniz?

Veya sizin önerdiğiniz orta seviye bir anakart varmı bütçem biraz sıkıntılı.

Peki teşekkür ederim öneriniz için.

Evet hocam ben hem o yüzden hem de 10 çekirdekli olduğu için, hocam İsveç'te yaşıyorum fiyat versem dengesizlik olur fakat Gigabyte Z690 Aorus Elite modeli nasıl önerir misiniz?

Veya sizin önerdiğiniz orta seviye bir anakart varmı bütçem biraz sıkıntılı.
Hocam o anakart Turkiye'de yok, o yuzden pek bilgim de yok. Anakart konusunda musaitlerse @messinicocugu ve @Emma Stone yardimci olabilirler size. 12. nesil Intel islemci kullanmaniz cok daha iyi olur dedigim gibi. Hem Ryzen islemci alirsaniz 7. nesile yukseltme yapabilmek icin yeni anakart almaniz gerekecek DDR5 RAM olayindan dolayi. Bu yuzden Intel 12. nesil bir islemci guncellik acisindan daha mantikli (13. nesil islemciler Z690 anakartlar ile uyumlu olacak).

Hocam o anakart Türkiye'de yok, o yuzden pek bilgim de yok. Anakart konusunda musaitlerse @messinicocugu ve @Emma Stone yardimci olabilirler size. 12. nesil Intel islemci kullanmaniz cok daha iyi olur dedigim gibi. Hem Ryzen islemci alirsaniz 7. nesile yukseltme yapabilmek icin yeni anakart almaniz gerekecek DDR5 RAM olayindan dolayi. Bu yuzden Intel 12. nesil bir islemci guncellik acisindan daha mantikli (13. nesil islemciler Z690 anakartlar ile uyumlu olacak).

Pekala ilgilendiğin için çok teşekkür ederim bundan sonra zaten en az 3 4 yıl güncellemem sistemi o yüzden i5 seçtim Ryzen 7'den biraz daha pahalı ancak değecek diye düşünüyorum.

5800X ve anakart daha f/o olur ama 12600KF için aradaki fark verilebilirse daha iyi olur.

Evet daha uyguna geliyor 5800X fakat uzun kullanım dolayısından belki 2-3 seneye kalmaz DDR5'e geçilir o yüzden i5 de bir anakart RAM değişimi ile geçilebilir o yüzden bu işlemciye daha çok odaklıyım.

Evet daha uyguna geliyor 5800X fakat uzun kullanım dolayısından belki 2-3 seneye kalmaz DDR5'e geçilir o yüzden i5 de bir anakart RAM değişimi ile geçilebilir o yüzden bu işlemciye daha çok odaklıyım.
Ben düşünmüyorum 2-3 seneye olacağını bence daha uzun sürer. Yüksek sistemlerde kullanılıyor ddr5 sadece şuan. Adam 3080/3080ti alıyor ama hala ddr4 rami var.

Geri
Yukarı