i5 13400F ve RX 6700 XT sisteme 550W PSU yeter mi?

ARDOWA

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
Herkese merhaba,
Başlıktaki 3 ana parça ile şöyle bir sistem toplamayı düşünüyorum bugün yarın. Kafama takılan birkaç soruyu sizlere danışmak istedim.

1. kasa biraz ufak (33l), sizce bu durum parçaların gereğinden fazla ısınmasına sebep olur mu?

2. 550W 80+ Bronze PSU bu sistemi yeteri kadar besleyebilir mi? Linkini verdiğim sitede parçaların watt hesabını da yapıyor ve yetecekmiş gibi görünüyor ama bronz verimlilik vs. derken ne olur acaba o iş?

3. Sosyal'de Lenovo G24-20 öneren çok arkadaş var. Bu monitörü kullanmış olanlar varsa deneyimlerini paylaşabilirler mi? Bu monitör yerine Lenovo G24-20 aradaki fiyat farkına kağıt üzerinde değer gibi duruyor (tepki süresi, FreeSync Premium vb.) Ama işin uzmanı değilim tabii ki.

4. kasa içerisinde 1 adet 120mm fan geliyor ve ASUS'un sitesinde 6 adede kadar desteklediği yazıyor. Performansa etki edecek bir ısınma sorunu yaşamamak adına sizce kaç adet daha, hangi boyutta ve hangi marka/model fan almalıyım? (PSU'yu da göz önünde bulundurarak)

5. pcpartpicker'da anakart-işlemci uyumsuzluğu gösteriyor. Uyarıya tıklayınca aşağıda anakartın işlemciyi desteklemesi için BIOS sürümünün 1620 (veya üzeri) olması gerektiği yazıyor. BIOS güncellemek problem değil de merak ettiğim bu durum, sistemde herhangi bir probleme ya da performans eksikliğine vb. sebep olur mu?

Not 1: Pcpartpicker'dan bağlantı verdiğim sistem gaming.gen.tr üzerindeki şu sistemin işlemci-anakart güncellenmiş hali. Hazır sistem olarak almak parçaları tek tek toplamaktan çok daha ucuza geliyor her nasılsa. O yüzden ekran kartını değiştiremiyorum ki şu sistemde sanırım değiştirmek istemeyeceğim tek parça da odur :D.
Not 2: PSU'yu seçeneklerde olmadığı için 650W seçemiyorum bir üst seçenek 750W Gold ve arada 1700 küsur lira fiyat farkı var değer mi ya da 750W bu sistem için gerçekten gerekli midir emin olamadım.

Öneride bulunurken bunları dikkate alırsanız sevinirim.

Şimdiden teşekkürler ve herkese iyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
İleride yükseltme yapacak isen 750W Gold PSU fazlasıyla iş görür. Tabii psu modelinin ne olduğuda önemli.
Yükseltme de yapacağım illa ki ama şu anki önceliğim bütçeyi çok zorlamamak o yüzden 550W yeterli geliyorsa onu alacağım. 750 W olan PSU Asus ROG STRIX 80+ Gold modeli. 750W'a 173 lira farkla da aynı modelin 850W olanı varmış şimdi gördüm :D .

Geri
Yukarı