i5 13500 RX 6500 XT sistem nasıldır?

• Konuyu başlatan S3V3N
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 2
  • Görüntüleme 304
Bütçe
40.000

S3V3N

Zeptopat
Daha fazla  

Arkadaşlar, bu şekilde hazır bir sistem almayı düşünüyorum ama donanım konusunda çok bilgim olmadığı için size danışmak istedim.

Yazılım ve günlük kullanım için fiyat performans olarak da uygun olduğunu düşündüğüm Dell Optiplex 7010mt i5-13500 16 GB 512 GB SSD hazır sistemi almayı düşünüyorum.

Kasa da anakart bilgisi yok sadece bilgi olarak paylaşımlı diye geçiyor, ebrar bilgisayar ile iletişime geçtim, cevap alamadım, Dell servisene ulaştık geri dönmediler siz de arayıp sorabilirsiniz dediler, öyle kaldı.
Ayrıca kasada ekran kartı da yok. Boş zamanlarda 2K film izlerim diye iş monitörü Dell S2721DS 27 2560x1440 75Hz 4ms düşünüyordum, ama ekran kartı olmadan UHD 770 ile HDMI bağlantıda fulhd görüntü veriyormuş, DisplayPort bağlantıda 2K görüntü almak için de ekran kartı lazımmış, ebrar bilgisayar bana bunun için MSI GeForce GT1030 2ghd4 LP OC 2 GB 64 Bit DDR4 ekran kartı almanız yeterli olur dedi.

İşin içine ekran kartı girince belki oyun da oynarım diye ekran kartlarını araştırdım hepsi cep yakıyor, çok aşırı pahalılar. Ben de araştırmalarım sonucu, artık tavsiye edilmese de, profesyonel devamlı oyuncu olmadığım ve ara sıra oynamak için giriş seviyesinde yeterli olacağını düşündüğüm ve elbette diğer ekran kartları çok pahalı olduğu için fiyat yönünden de şu an en cazip olan MSI Radeon RX 6500 XT Mech 2X 4G OC 4 GB 64 Bit GDDR6 ekran kartını almayı düşünüyorum.

Ekran kartı alacaksam monitörü de değiştireyim diye düşündüm ve sonra karar olarak Dell G2724D 27 inç 165Hz 1ms QHD almak için fikrimi değiştirdim. Monitör bayağı hoşuma gitti oyuncu monitörü olsa da duruşu, görünüşü ofis kullanımı için de güzel gibi. İki monitör de 2K zaten ben de almışken Hz'si yüksek olanı alayım dedim.

Aslında yapmaya çalıştığım şey, yazılım, film izlemek ve ara sıra oyun oynamak için yeterli kullanıma sahip bir sistem oluşturmak oldu.
Detaylı anlattım ki saçma bir şey düşünüyorsam uyarabilirsiniz :)

Almayı düşündüğüm Dell Optiplex 7010mt i5-13500 16 GB 512 GB SSD hazır sistemine MSI Radeon RX 6500 XT Mech 2X 4G OC 4 GB 64 Bit GDDR6 uygun olur mu, araştırırken uyumsuzluktan dolayı darboğaz konularını gördüm, oyunlarla çok haşır neşir olmayınca bilgim yok bu uyumsuzluk konusunda.

Ve bu ekran kartıyla alacağım monitör işimi görür mü? Ekran kartı 2K görüntü verecek film falan izlerken DisplayPort'la bağlayınca onda sorun yok.
Oyunları bu ekran kartıyla Full HD olarak oynayabilir miyim, oynarken yüksek Hz değerlerini fark edebilir miyim?
Eğer oyunlarda işime yaramayacaksa boşuna 8 bin TL ekran kartına para vermek istemiyorum. Monitörü de oyuncu monitörü değil de ilk düşündüğüm iş monitörünü alabilirim, çünkü toplam 10 bin TL falan fark ediyor.

Şu an için düşündüğüm sistemin güncel fiyatları;
kasa Dell Optiplex 7010mt 21.800 TL,
RX 6500 XT ekran kartı 8090 TL,
monitör Dell G2724D 27" de 9500 TL.
Toplam da 39.400 TL yapıyor.
Bütçem 40 bini geçmesin istiyorum.

Size mantıklı mı yoksa, çok büyük bir hata mı yapıyorum arkadaşlar?

Son düzenleme:
Arkadaşın önerdiği sistem çok iyi o bütçeye göre. Tutup o bilgisayarı alanın aklından şüphe ederim. Monitörden anlayan arkadaşlar onuda önerdi mi bu topladığınız sistemden 3 kat daha iyi performans alırsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı