I5 13600K 4080'i besleyebilir mi?

BerkayPAT

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar. i5 13600K RTX4080'i beslemeye yeter mi? Yoksa ekran kartından tam performans almak için i7 13700K mı almalıyım?

Çözünürlük belirtin.

Hocam açıkçası bu olayı da çok bilmiyorum tahminime göre şöyle ekran kartı 1080p de yorumladığı için hızına işlemci yetisemeyecek ama mesela 2K'da yorulup yavaşladıgi icin işlemci yetisebilecek doğru mu? Bir de ben her çözünürlükte oynamayı düşünüyorum. Mesela Valorant 1080p, GoW 2K, imkan varsa 4K bu ne gibi bir önem arz ediyor açıklarsanız sevinirim.

Hocam açıkçası bu olayı da çok bilmiyorum tahminime göre şöyle ekran kartı 1080p de yorumladığı için hızına işlemci yetisemeyecek ama mesela 2K'da yorulup yavaşladıgi icin işlemci yetisebilecek doğru mu? Bir de ben her çözünürlükte oynamayı düşünüyorum. Mesela Valorant 1080p, GoW 2K, imkan varsa 4K bu ne gibi bir önem arz ediyor açıklarsanız sevinirim.
Darboğaz sadece işlemci ve ekran kartı üzerinde olmaz, bir donanımın diğer donanımın tam performans almasına engel olması durumuna denir.

Anlayacağınız basit bir dilden anlatayım;
Valorant vs. rekabetçi oyunlar ekran kartından ziyade işlemci gücüne ihtiyaç duyarlar, bu oyunları 1080P de oynamanız bir sorun teşkil etmez.
Fakat GOW, RDR 2 vs. hikaye tabanlı oyunlar ekran kartının gücüne ihtiyaç duymakta.
Bu durumda donanımlardan tam performans alarak oyunu en iyi durumda oynayabilmek için ayarlar ve çözünürlük karta göre ayarlanır. Örneğin max gücü 1080P ultra ayarlara yeten bir kart gücünün tamamını kullanır, ama ayarlar low a çekildiği zaman kart gücünün tamamını kullanma gereği duymaz, çünkü low ayarlarda çizeceği bellidir.
Bir başka durumda örneğin gücü 2K max ayarlara yeten bir kart 1080P de kullanıldığı zaman kendisini besleyecek bir işlemci olmadığında gücünün tamamını kullanamaz, yani istese de yapamaz.

Sizin üzerinizden gidelim, 4080 güçlü bir kart. 1080P için çok fazla, misal veriyorum bu kartı 1080P de kullandığınız zaman gücünün yarısını kullanıyor, bu durumda diğer etmenler hesaba katılmadığı zaman 4080 in yarı saf gücüne sahip bir kart ile aynı performansı verir. Bu halde 4080'e verilen paranın mantığı kalmıyor.
4080'in hakkı 4K, daha düşük çözünürlükler için gereksiz kalmakta.

Umarım anlamışsınızdır, yardımcı olduysam ne mutlu bana.

Yeni konular

Geri
Yukarı