i5 13600K APU sistemde ekranın 3-4 saniye kararması

avakado01

Femtopat
Daha fazla  
RAM
GoodRam CL17 3600 Mhz 16+16 32 GB
SSD veya HDD modeli
MLD M300 500GB NVME 2280 Gen3x4 M.2 SSD
Ekran kartı
Apu Sistem
Anakart
GIGABYTE B660M DS3H 5333MHz (OC) DDR4
İşlemci
i5 13600K
Oynadığım oyunun (Metin2) ekran kartına ihtiyaç duymadığı en azından minimal ihtiyaçlar duyuyor. İşlemciye yüklendiğini bildiğim için i5 13600K APU sistem topladım.
Yaklaşık 18 Client açıyorum ve bir süre sonra (süre değişken bazen 30 dk bazen 2 saat) ekran tamamen kararıp 3-4 saniye sonra tekrar geliyor ve tüm Client'ler kararmış oluyor kapatıp yeniden açmadığım sürece öyle kalıyor (bu arada en fazla 2-3 Client'i aynı anda aktif olarak ekranda tutuyorum geri kalanları alta alıyorum bu yüzden işlemcinin GPU belleğini kullanmıyorlar.) Deneme amaçlı 10 tanesi ekranda tuttuğumda ise GPU'yu %75'lerde kullanıyor.
Sorunun tam olarak ne olduğunu anlayamadım işlemcimde sorun mu var? Sorun yoksa 2 ya da 4 GB kötü bir ekran kartı sorunumu çözer mi? Fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim, iyice keyfim kaçmaya başladı o kadar para harcadıktan sonra.

hans.JPG

Ekstra olarak şunu belirtmek istiyorum 18 ilk açtığımda işlemci kullanımı %30 civarlarındayken bahsettiğim tam ekran kararmadan sonra oyun pencereleri de kararınca kapatmazsam belli bir süre sonra işlemci kullanımı %100'e kadar çıkıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
500-600 TL görüntü verecek bir ekran kartı alsanız işiniz hallolur sanırım. Zira oyun hakkında (sistem gereksinimleri) hiç bir fikrim yok ancak intel apu ile 18 client açılabiliyorsa patates ile bile oynatır diye düşündüm. İşlemci ile (veya apu ile) ilgili olmayabilir, optimizasyon ile alakalı olabilir.

500-600 TL görüntü verecek bir ekran kartı alsanız işiniz hallolur sanırım. Zira oyun hakkında (sistem gereksinimleri) hiç bir fikrim yok ancak intel apu ile 18 client açılabiliyorsa patates ile bile oynatır diye düşündüm. İşlemci ile (veya apu ile) ilgili olmayabilir, optimizasyon ile alakalı olabilir.
işlemci-oyun optimizasyonundan mı bahsediyorsun? bu arada meti2 sistem gereksinimi neredeyse yok diyebiliriz 4 gb ram vs vs gerisini tahmin edersin

İşlemci yeni olduğu için optimizasyon sıkıtnı olabilir diye düşündüm.
Sistem gereksinimi yok denecek kadar az ise 500 TL'lik bir ekran kartı işinizi görür. Bence apu diye zorlamayın.

İşlemci yeni olduğu için optimizasyon sıkıtnı olabilir diye düşündüm.
Sistem gereksinimi yok denecek kadar az ise 500 TL'lik bir ekran kartı işinizi görür. Bence APU diye zorlamayın.

250 liraya bu ekran kartını aldım sonucu kesinlikle bildiririm. Bu arada ekleme yapmak istiyorum aynı oyunda aynı tarzda kullanımda i9 13900KF işlemcisi olup APU olmadığı için mecburen 1030 ekran kartı takan arkadaşımda benimle aynı sorunu yaşıyor sanırım bahsettiğiniz gibi işlemci yeni olduğu için optimizasyon sorunu olabilir bu şekilde ekran kartıyla Windows 10 üzerinde deneyeceğim yine çözülmezse bir de Windows 11 kurup deneyeceğim durumu bildiririm eğer aklına bir şey gelirse denemem için rica edeceğim söylemekten geri kalmayın.

Dosya Ekleri

• EkranKa.JPG
    EkranKa.JPG
    57,9 KB · Görüntüleme: 18
250 liraya bu ekran kartını aldım sonucu kesinlikle bildiririm. Bu arada ekleme yapmak istiyorum aynı oyunda aynı tarzda kullanımda i9 13900KF işlemcisi olup APU olmadığı için mecburen 1030 ekran kartı takan arkadaşımda benimle aynı sorunu yaşıyor sanırım bahsettiğiniz gibi işlemci yeni olduğu için optimizasyon sorunu olabilir bu şekilde ekran kartıyla Windows 10 üzerinde deneyeceğim yine çözülmezse bir de Windows 11 kurup deneyeceğim durumu bildiririm eğer aklına bir şey gelirse denemem için rica edeceğim söylemekten geri kalmayın.
Büyük ihtimalle hallolur diye düşünüyorum, bir deneyin bakalım sonuca göre hareket edelim.

Yeni konular

Geri
Yukarı