i5-3230M frekans düşüşü

layta

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar. Benim işlemcim Intel Core i5-3230M normalde 2.60, Turbo frekans 3.20 GHz destekleyebiliyor fakat ben sürücülerle oynamıştım. Bilmeden yanlış bir karar ile işlemcim oyunlara girince 1.80 GHz sabit kalıyor. Isınmadan kaynaklı değil. 90-100 FPS oynayacağım Valorant'ı 40 FPS oynuyorum. Samsung'un kendi Update programından yanlış bilgisayarın sürücüsünü yüklediğimden beri böyle. Formatladım bilgisayarı fakat işe yaramadı. Bir şekilde bu sürücüleri kaldırıp i5-3230M sürücülerini baştan teker teker kurabilir miyim, yardım edebilecek birisi var mı?

Bilgisayarcıya götürsem bu sorunu çözebilir mi?
Hayır zannetmiyorum. Sistemde akımsal bir daralma olduğunu düşünüyorum. Bir çeşit Throttling sebebi ancak bu sorunu gidermemiz için gereken yer sizin sistemde desteklenmiyor.

Macun yenileyin şansınızı deneyin ama zannetmiyorum.

Ana Ekrandan BD PROCHOT tikini kaldırın. Bir de öyle deneyin. Ama dediğim gibi bu da muhtemelen sorunu çözmeyecektir.

Windows güç ayarlarından bir şeyler kurcaladınız mı hiç?

Hayır zannetmiyorum. Sistemde akımsal bir daralma olduğunu düşünüyorum. Bir çeşit throttling sebebi ancak bu sorunu gidermemiz için gereken yer sizin sistemde desteklenmiyor.

Macun yenileyin şansınızı deneyin ama zannetmiyorum.

Ana ekrandan bd prochot tikini kaldırın. Bir de öyle deneyin. Ama dediğim gibi bu da muhtemelen sorunu çözmeyecektir.

Windows güç ayarlarından bir şeyler kurcaladınız mı hiç?

Hayır, yüksek performansa aldım sadece başka bir şeyle oynamadım.
Bir de sadece oyunlarda olduğunu belirtmiştim fakat bir şey merak ettim masaüstünde neden normal hızında veya Turbo hızına çıkıyor oyunlarda neden düşüyor aslında tam tersi olması lazım.

Bir de sadece oyunlarda olduğunu belirtmiştim fakat bir şey merak ettim masaüstünde neden normal hızında veya Turbo hızına çıkıyor oyunlarda neden düşüyor aslında tam tersi olması lazım.

Oyunlarda ısındığı için düşüyor sanırım. 100 dereceyi görmüş.

Masaüstündeyken çektiği Watt değeri ile oyundayken çektiği Watt değeri arasında farklar vardır. İzin verilen akımı az ayarlanmış ise belirli bir akıma daha da doğrusu Watt değerine ulaşınca Throttling yapıyor.
Oyunlarda ısındığı için düşüyor. 100 dereceyi görmüş.
Yok hocam 94 görmüş.

Aa evet. Ben ilk görseldeki 100'ü görmemişim. Mobilde onun üstüne ok işareti geliyor.

Macun yenileyin düzelmesi lazım.

Geri
Yukarı