i5 3470 Sistem açılmıyor

Bekirr1

Femtopat
Daha fazla  
Bilgisayarımın güç kaynağından bir süredir rahatsız edici bir fan sesi geliyordu. Ben de kapadım bir açıp bakmak istedim. İçinin tozunu fazla dokunmadan almaya çalıştım sonra kapadım, eskisi gibi montajını yaptım. Güç tuşuna bastım ve açılmadı statik elektrik girdiğini düşünüp işlemcisini söküp taktım. BIOS pilini yaklaşık 15 dakika söküp geri taktım. RAM'leri vesaire söküp taktım çoğu parçayı ama olmadı, hiçbir şekilde hiçbir fan dönmedi. Sorunun güç kaynağında olduğunu düşünüp kısa devre ile 2 pinini birbirine değdirip anakarta bağlamadan çalıştırdım, fanı dönüyordu ama voltajtaın tamamen düzgün bir şekilde gidip gitmediği belli değil. Sizce sorun ne olabilir? PSU markası Xigmatek 600W 80 Plus PSU'su.
PC özellikleri.
Anakart: ECS H61H2-MV
İşlemci: i5 3470.
Ekran kartı: ASUS GTX 1050 2 GB.
RAM: 2x4 Crucial DDR3 1333MHz.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk etapda psu yu kontol etmeniz gerek psu yu fişe takın sistemden çikartin hicbir kablo takili olmasin sağdan aşağı 3ve4.kablo olmasi lazim birisi yeşil renkte onları bi kisa devre ettirin (kisa devre edince çekmeyin öyle kalsın) psu nun calisip calismadigini oylece anlarsiniz zaten fan sesinden eger elektronik bilginiz varsa avometre ile +5 ve+12 voltajlarini ölcunuz sorun psudan degilde devamini konusuruz

İlk etapda PSU'yu kontol etmeniz gerek PSU'yu fişe takın sistemden çikartin hiçbir kablo takili olmasin sağdan aşağı 3ve4.kablo olmasi lazim birisi yeşil renkte onları bir kisa devre ettirin (kisa devre edince çekmeyin öyle kalsın) PSU'nun calisip calismadigini oylece anlarsiniz zaten fan sesinden eger elektronik bilginiz varsa avometre ile +5 ve+12 voltajlarini ölcunuz sorun PSU'dan degilde devamini konusuruz.

Kısa devre yaptığımda fanı dönüyor PSU'nun elimde avometre var ama nasıl kullanacağımı bilmiyorum rehber video falan var mı?

Kısa devre yaptığımda fanı dönüyor PSU'nun elimde avometre var ama nasıl kullanacağımı bilmiyorum rehber
Psunun molex kablosu varya hani eski tip 4 kablonun birleşimi iğrenç bir kablo hıh onlardan sarı olan 5+ avometrenin kirmizi ucu ona gircez ortada kalan 2 siyah kabli eksi hocam onlardan birisinede siyah probu sokcak mutlimetreden dc voltaj ölcme kademesine getirceksin değeri aldiktan sonra sari kablodaki probu kirmizi olana yani 12 volta sokun bide onu ölçün

PSU'nun Molex kablosu varya hani eski tip 4 kablonun birleşimi iğrenç bir kablo hıh onlardan sarı olan 5+ avometrenin kirmizi ucu ona gircez ortada kalan 2 siyah kabli eksi hocam onlardan birisinede siyah probu sokcak mutlimetreden DC voltaj ölcme kademesine getirceksin değeri aldiktan sonra sari kablodaki probu kirmizi olana yani 12 volta sokun bir de onu ölçün.

Sorunu çözdüm galiba anakartta sağda kalan RAM'ı çıkardım ve BIOS pilini çıkardım açıldı sağdaki porta herhangi bir RAM takınca açılıyor ama görüntü gelmiyor bir süre sonra kendine sürekli reset atıyor RAM'ların ikisi de sağlam sadece sola taktığımda bir sorun olmuyor.
Sorunu çözdüm galiba anakartta sağda kalan RAM'ı çıkardım ve BIOS pilini çıkardım açıldı sağdaki porta herhangi bir RAM takınca açılıyor ama görüntü gelmiyor bir süre sonra kendine sürekli reset atıyor RAM'ların ikisi de sağlam sadece sola taktığımda bir sorun olmuyor.

Sorunu tamamen çözdüm çalışmayan slot a üfledim biraz 8 GB olarak çalışıyor sıkıntısız sorun neden kaynaklı anlayamadım ama çözüldü şu an.

Son düzenleme:

Sorunu tamamen çözdüm çalışmayan slot a üfledim biraz 8 GB olarak çalışıyor sıkıntısız sorun neden kaynaklı anlayamadım ama çözüldü şu an.
Elektrostatik kaynaklı olabilir

Geri
Yukarı