Çözüldü i5-4200H performansı düşük

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mylm

Kilopat
Yer
Kerbal
Daha fazla  
Laptop modelim ASUS X550JK-XO12D.
RAM: DDR3 8 GB
CPU: i5 4200H.
GPU: GTX 850M
SSD: Kioxia 240GB SATA 3.
HDD: 500 GB WD Blue.
Windows 10 2H20.
Sürücüler güncel.

Sorum tam olarak şu ki bu işlemci gerçekten bu kadar vasat mıdır? Son 1.5 yıldır gerçekten bana her türlü alanda sıkıntı çıkartmaya başladı.
Bundan 1.5 yıl önce en basitinden CS:GO gibi bir oyunu 1024X768 Ultra Low ayarlarda 300 FPS'e kadar oynayabilirken şu anda aynı ayarlarda 90 FPS değerini bile zar zor alabiliyorum.

Aylarca bu soruna çözüm aradım ama yok çözemiyorum. Sorun yetersizlikten kaynaklanıyor diyebilirsiniz ancak bu olanlar bıçak gibi bir anda olmaya başladı bir süre önce hiçbir performans sorunu yaşamıyordum.

Edge Chromium ile YouTube üzerinden 1080P 60FPS video izlerken bile işlemcim resmen can çekişiyor. Arkada video oynarken bir web sitesinde bile zor geziniyorum.

GTA 5 gibi AAA oyunları bile çok yüksek ayarlarda 60 FPS üzerinde rahatlıkla oynayabilirken işlemciye en ufak görev düşen yerlerde bilgisayarım kaplumbağaya dönüşüyor.

Bilgisayarımı yıllık olarak düzenli bir şekilde temizliyorum. Termal macunum Thermaltake TG4 yani kaliteli denilebilecek bir macun. Kısacası soğutma sistemi temiz. Sıcaklıklar ise bir laptopa göre normal.

Olası ihtimaller arasında adaptörün yetersiz geldiğini düşünüyorum. Eskiden harici klavye vs kullanmıyordum. USB arabirimini sadece mouse işgal ediyordu. Şimdi ise ışıklı mouse, klavye kullanıyorum. Her ne kadar problem bu birimleri çıkartınca düzelmese de acaba bu tür şeyler adaptörün gücünün yetersiz gelmesine sebep olabilir mi? Veya adaptör zaman içerisinde performans kaybı yaşamış olabilir mi?

İşlemci zaman içerisinde performans kaybına uğrayan veya donanımsal olarak bozulduğunda bu tür problemler çıkartabilen bir eleman mıdır?

Etrafıma bakıyorum insanlar hala 2. nesil i3 işlemcilerle bile basit işler için problem yaşamazken ben yaşıyorum.

Veya sorun basit, işlemcin gerçekten 1080P video izlemek için bile vasat diyebilir miyiz?

Denediğim çözümler ;
Format
Bios Update/Downgrade
Temizlik
Windows üzerinden gereksiz işlem kapatma.
OC/UnderVolting
Problem yaşadığım alanlarda çeşitli ayar düzenlemeleri
Pil çıkartıp takma

Çözüm
@24099 Yardımcı olabilir misin ?
Şurada ki uygulamayı indirip tarama yapıp çıkan RAR dosyasını Dropbox veya Drive'a yükleyip buraya linkini atın ve kendisini etiketleyin. Ben de yakın zamanda aynı sorunları yaşadım. İşlemcim gereksiz yere ısınıyordu falan yük biniyordu bir yerden.
Ayrıca görev yöneticisne göz attığım zaman tamamen boşta bile system.exe %20-%30 kadar CPU kullanıyor. eskiden 3-5 üstüne hiç çıkmazdı.
Formatla vs düzelmiyor.
Ve sonunda ! 2.5 yılın ardından sorunu buldum!

Sorun tahmin ettiğim gibi yazılımsal değil donanımsal imiş. Bundan 2.5 yıl önce 100 Mbps internet bağlatmam sebebiyle AC destekli bir wifi kart alıp bilgisayarıma takmıştım. İlk anlarda farkı anlayamadığım için bu ihtimalı hiç göz önünde bile bulundurmamıştım. çeşitli programlar ile (LatencyMon , DPCLATMN) DPC gecikmemi ölçüp performansımı düşüren ana etkenleri bulmak için işe koyduldum.

LatencyMon bana NDİS.SYS adlı işlemin birimde 24 nanosaniye gecikme yaşattığını ve bunu aralıksız sürdürdüğünü gördüm. Araştırmalarım sonucunda NDİS.SYS işlemi doğrudan ses ve internet kontrolcüsü ile alakalı bir işlemdi.

O anda aklıma hemen Wi-Fi kapatıp bir de öyle test etmek oldu ki o anda resmen bilgisayarım bir oh çekip CsGo da 40 fps den 300 fps e dayanan performanslar göstermeye başladı.
Anında driver değiştirdim ancak bir çare olmadı. Kart tamamiyle işlemcime resmen stres testi uyguluyordu. Anında eski Wi-Fi kartımı taktım ve bilgisayarımın esasında bu süreçte ne kadar kullanılamaz durumda olduğunu bir kez daha anladım.

Aynı zamanda LatencyMon yeni nvidia driverlarının eskiye nazaran daha yok DPC gecikmesine sebep olduğunu gösterdi. Laptop üreticimin 2014 yılında yayınladığı Nvidia sürücüsü güncel tarihtekinten çok daha iyi ve stabil çalışıyor.
Sorunlu Wi-Fi kart takılı bir şekilde dpc gecikmesi.

image0 (2).jpg

Aynı saatler içinde devre dışı bırakılmış pasif durumdaki Wi-Fi kartında dpc gecikmesi ( sorunsuz bir Wi-Fi kartta da aşağı yukarı aynı sonuçları veriyor)

image0.jpg
Edit : Özür diliyorum. Görseller ters eklenmiş. Üst cümle alt görsele , alt görsel üst cümleye ait.
Evet yaptım virüs problemim yok. Nasıl bir rapor paylaşmalıyım ?
Şurada ki uygulamayı indirip tarama yapıp çıkan RAR dosyasını Dropbox veya Drive'a yükleyip buraya linkini atın ve kendisini etiketleyin. Ben de yakın zamanda aynı sorunları yaşadım. İşlemcim gereksiz yere ısınıyordu falan yük biniyordu bir yerden.

@24099 Yardımcı olabilir misin ?
Ayrıca görev yöneticisne göz attığım zaman tamamen boşta bile system.exe %20-%30 kadar CPU kullanıyor. eskiden 3-5 üstüne hiç çıkmazdı.
Formatla vs düzelmiyor.
Ve sonunda ! 2.5 yılın ardından sorunu buldum!

Sorun tahmin ettiğim gibi yazılımsal değil donanımsal imiş. Bundan 2.5 yıl önce 100 Mbps internet bağlatmam sebebiyle AC destekli bir wifi kart alıp bilgisayarıma takmıştım. İlk anlarda farkı anlayamadığım için bu ihtimalı hiç göz önünde bile bulundurmamıştım. çeşitli programlar ile (LatencyMon , DPCLATMN) DPC gecikmemi ölçüp performansımı düşüren ana etkenleri bulmak için işe koyduldum.

LatencyMon bana NDİS.SYS adlı işlemin birimde 24 nanosaniye gecikme yaşattığını ve bunu aralıksız sürdürdüğünü gördüm. Araştırmalarım sonucunda NDİS.SYS işlemi doğrudan ses ve internet kontrolcüsü ile alakalı bir işlemdi.

O anda aklıma hemen Wi-Fi kapatıp bir de öyle test etmek oldu ki o anda resmen bilgisayarım bir oh çekip CsGo da 40 fps den 300 fps e dayanan performanslar göstermeye başladı.
Anında driver değiştirdim ancak bir çare olmadı. Kart tamamiyle işlemcime resmen stres testi uyguluyordu. Anında eski Wi-Fi kartımı taktım ve bilgisayarımın esasında bu süreçte ne kadar kullanılamaz durumda olduğunu bir kez daha anladım.

Aynı zamanda LatencyMon yeni nvidia driverlarının eskiye nazaran daha yok DPC gecikmesine sebep olduğunu gösterdi. Laptop üreticimin 2014 yılında yayınladığı Nvidia sürücüsü güncel tarihtekinten çok daha iyi ve stabil çalışıyor.
Sorunlu Wi-Fi kart takılı bir şekilde dpc gecikmesi.

image0 (2).jpg

Aynı saatler içinde devre dışı bırakılmış pasif durumdaki Wi-Fi kartında dpc gecikmesi ( sorunsuz bir Wi-Fi kartta da aşağı yukarı aynı sonuçları veriyor)

image0.jpg
Edit : Özür diliyorum. Görseller ters eklenmiş. Üst cümle alt görsele , alt görsel üst cümleye ait.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı