i5-4210M Undervolt yapma

Yamete Kudasai

Kilopat
Makaleler
4
Yükte 90 derecelere kadar çıktığı oluyor laptopumun. Undervolt ile bunu düşürebiliyormuşuz ama benim işlemcime nasıl yapılacağını anlatan Türkçe kaynak bulamadım. Nasıl yaparım, riskleri nelerdir, yapmak performansı ne kadar etkiler?

Yükte 90 derecelere kadar çıktığı oluyor laptopumun. Undervolt ile bunu düşürebiliyormuşuz ama benim işlemcime nasıl yapılacağını anlatan Türkçe kaynak bulamadım. Nasıl yaparım, riskleri nelerdir, yapmak performansı ne kadar etkiler?
Sistemin performansında baya etkiler, oyunlardaki FPS değeriniz düşecektir. Undervolt ile işlemci sıcaklığı düşebilir ama en mantıklı çözüm temizlik ve termal macun.

...ama benim işlemcime nasıl yapılacağını anlatan Türkçe kaynak bulamadım.

Nasıl bulamadın? :)

Nasıl bulamadın? :)

Kendi işlemcim için optimum ayarları arıyordum da. Deneyerek yapmaktan korkuyorum açıkçası.
temizlik ve termal macun
Bakımını düzenli olarak yapıyorum ama artık 5 yaşına gireceği için o da yetmiyor.

Kendi işlemcim için optimum ayarları arıyordum da. Deneyerek yapmaktan korkuyorum açıkçası.

Reddit gibi yerlerde, bu işlemcilerin toplulukları oluyor.

Mesela ben de dün, i5 8256U işlemcime yaptım. İlk başta Reddit'te thread'lere baktım tabii. Çoğu kişi -100 mV undervolt yapmıştı, ben de -75'ten başladım. Deneyerek -130'a kadar çektim.

ThrottleStop ile deneye yanıla yapmak en iyisi. Sisteme zararı yok, zaten sorun olduğunda mavi ekran veriyor ya da kilitleniyor sistem. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı