i5 4460 sistem çalışmayı durdurdu hatası ve oyundan atma

tolgo

Hectopat
Daha fazla  
Yaklaşık 4 ay önce ekran kartı hariç tüm sistem bileşenlerini yeniledim. Yeni anakart, işlemci, RAM, SSD, kasa ve PSU aldım. Bir sorunum var hiç bir şekilde çözemedim bu sitede yardımcı olabilecek birileri çıkar diye düşünüyorum.

Yeni sistem bileşenlerim şu şekilde:
İntel i5 4460
Nvidia Geforce 660 Ti
8 GB RAM
Samsung evo 750 SSD
500 W PSU (432W güç veriyor gerçekte)

Sorunum ise 4 aydır devam etmekte. Eski sistemimde aynı oyunlar ile hiç bir sorun yaşamamaktaydım.
4 aydır onlarca farklı oyun oynadım ve hepsinde aynı sorunla karşılaştım. GTA V'den Dying Ligt'a, Fifa'dan Football Manager'a tüm oyunlarda çalışmayı durdurdu hatası alıyorum. Fakat oyununa göre değişiklik gösteriyor bu hata sanırım, GTA V Online'da 15 dakikada bir hata alırken, GTA V Offline'da yarım saatte bir alıyorum. Fifa'da saatte bir, football manager'da 1-2 saatte bir, dying light'ta aynı şekilde.

Windows 10 kullanıyordum, Windows 8.1'e geçtim, sorun hala devam ediyordu. Sistem performans ayarlarından "performans" seçeneğini "dengeli" ayarlara getirdim, hata süreleri biraz uzadı gibi geldi ama ben öyle sanıyor da olabilirim. Paranoyak oldum resmen.

Eski sistemimden değişmeyen tek şey dediğim gibi ekran kartı. Eski sistemimde aynı ekran kartınu PSU'dan gelen 2 farklı 6'şar pinli kablolara bağlıyordum. Şimdiki PSU'da tek güç kablosu vardı ekran kartı için, 6 pinliydi. Bende ekran kartının kutusunu açtım, içinden bir güç kablosu buldum fakat pinlerden biri boştu. PSU'dan gelen kabloda 6 pinde doluydu. Yinede ekran kartına taktım bu kabloyu, yeşil ışık yandı güç geldi yani bu şekilde kullanmaya başladım. Sorun yaratacağını düşündüğüm olaylardan birisi bu.

İkincisi ise SSD. Önceden oyunlarımı HDD'e kurardım, fakat şimdi SSD'ye kuruyorum tüm oyunları. Acaba sorun bundan kaynaklanıyor mu diye düşünmüyor da değilim. Aklıma başka sorun yaratabilecek bir şey gelmiyor çünkü oyunlar hariç hiç bir problem yaşamadım bilgisayarda.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Büyük ihtimalle PSU ya da o ekran kartı ile alakalı bir durum imkanınız varsa PSU'nuzu değiştirip denemeniz. Bir de o 6 pinlik kabloyu gösterir misiniz taktığınız neye taktınız pek anlamadım kasanın içini açıp detaylı bir şekilde çekerseniz daha çok yardım etmeye çalışırım.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı