İ5 4460 ve GTX 1070 darboğaz

Harun caliskan

Hectopat
Daha fazla  
ASUS H81M-D R2.0
İntel i5 4460
Corsair 8 GB DDR3 1600 MHz CL9 RAM
600 w zalman güç kaynağı
120 GB SSD ve 1 TB HDD
Şuanki ekran kartım ise Asus STRIX R9 380 4 GB'lık modeli.

Sadece ekran kartını değiştirip yerine:
ASUS GeForce GTX1070 DUAL 8GB

Bu kartı taksam darboğaz yapar mı ? Youtube'da izlediğim bir kaç videoda sorun olmadığını gördüm ama bir kaç oyun testine kanıp almak istemedim sizde sorun yaşar mıyım? Yaşamamam için RAM arttirsam diye düşündüm sizlerin yorumlarını bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Biraz da hangi oyunları oynadığınıza bağlı darboğaz olup olmaması. Ama genel olarak benim tavsiyem RAM+GTX1060 olur bu sistem için.

İşlemciye yüklenen oyunlarda, BF1 gibi oyunlarda darboğaz yapacaktır. Yalnız işlemciyi rahatlatmak için, DSR kullanarak ekran kartına binen yükü arttırıp, darboğazı önleyebilirsin, ya da hertz değeri 60'tan yüksek olan 100 ya da 144HZ monitör kullanabilirsin. Yani işlemciyi çok yoran oyunlarda, grafik ayarlarını yüksek tutacaksın. Işlemciye yük bindirmeyen oyunlarda sorun olmayacaktır. Ben i7 4790 ile GTX 1070 kullanıyorum, 1080p ultra ayarlarda 60HZ monitörde VSYNC açık ortalama işlemci kullanımı 64 kişilik haritada, tabi haritadan haritaya değişiyor, %60-100 arası değişiyor. Ekran kartı kullanımı da %70-80 arası. Ekran kartı kullanımının düşük olması darboğazdan kaynaklı değildir, oyundaki grafik ayarlarının ve çözünürlüğün, kartı zorlamamasındandır.

Biraz da hangi oyunları oynadığınıza bağlı darboğaz olup olmaması. Ama genel olarak benim tavsiyem RAM+GTX1060 olur bu sistem için.
Birde uzun zamandır beklediğim oyun olan mount anda blade bannerlordu da eklemek isterim oyun o kadar güzel gözüküyorki her türlü efektinden faydalanmak istiyorum tabiki daha çıkmamış oyun için sistem uyarlamak doğru değil ama en çokta o oyun var aklımda

1080P'de ele alındığında darboğaz olur, ancak fazla rahatsız etmez FPS düşmez.

Yada MSAA ve FXAA gibi ekran kartını ağlatan ayarları açarsanız darboğaz azalır.

DSR ile 2K'ya çıkarsanız darboğaz söz konusu bile olmaz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı