i5 4590 vs. i3-9100F

iuluocak

Hectopat
Yer
Istanbul, Turkey
Daha fazla  
Merhabalar. Şu anda i5 4590 işlemci kullanmaktayım. Bundan dolayı 1600 MHz RAM kullanmaktayım. i3-9100F işlemciye geçip DDR4 daha yüksek frekanslı RAM almak istiyorum. Performans farkı ne olur sizce alınır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu videodan performans farkına bakabilirsin. Ama eğer DDR4 bir sisteme geçeceksen i3-9100F önermem. Onun yerine en kötü i3 10100F alabilirsin. Zaten şu an sıfırları arasında çok bir fark yok. 9100F ile performans artışı sağlarsınız ama i3 10100F ile çok daha fazla artış olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Şu videodan performans farkına bakabilirsin. Ama eğer DDR4 bir sisteme geçeceksen i3-9100F önermem. Onun yerine en kötü i3 10100F alabilirsin. Zaten şu an sıfırları arasında çok bir fark yok. 9100F ile performans artışı sağlarsınız ama i3 10100F ile çok daha fazla artış olur.

Aslında burada FX 6300 Turbo modunda. Benim gibi manuel OC yapılırsa 9100F ile arasındaki fark baya azalır. Ama İntel K harici OC desteklemediği için arkadaş OC yapamayacak. Birde dediğimiz gibi minimum 10100F alınmalı.

Almışken 10100F hatta az bir farkla 10400F bile düşünülebilir ama 9100F ile 10100F'in arasındaki performans farkı hissedilmeyecek kadar az, belki yerine göre %10-15 oranında fark ettirebilir o da çalıştırılan oyun veya yazılım HT sanal izleklerinden faydalanabilecek şekilde optimize edilmişse. Açıkçası i5-7500 ile i7-7700 arasındaki farkı genel anlamda neredeyse hissedemedim ama söz konusu ekran kartım RTX 2060 veya GTX 1080 gibi bir şey olsaydı o zaman daha çok belli ederdi muhtemelen.

@iuluocak , 9100F açık ara daha güçlü bir model ama tercih etmişken en azından HT'li 4 çekirdek bir işlemci daha mantıklı, en basitinden yerine göre bazen de olsa 4/4'lere göre %10-15'lik bir performans farkı avantajı oluyor özellikle de 10100F ile arasında neredeyse fazla bir fiyat farkı yokken 9100F'in pek albenisi yok şu an.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı