i5 460M yerine i5 2450M takılabilir mi?

ysnkdrylmz

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar yukarıda yazdığım gibi laptopumdan i5 460M'i çıkarıp i5 2450M elimde boşta var onu takabilir miyim? Intel'in sitesinde baktığım kadarıyla soketlerin PGA988 sanırım. Laptop tarafindaki işlemci lehimlimi değil mi emin değilim. Yalnız açıp bakmadım lehimli olma ihtimali var mı? Bu arada sokmeden lehim olup olmadığını anlama şansımız var mı onu da sormuş olayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Soket uygun, chipset uygun değil. Intel 3.nesile kadar aynı soketi kullandı mobil tarafta.

i7 640M en uygun işlemci. 35W TDP ile sınıfının en iyi performansa sahip olan modeli diyebilirim.

i7 660LM sınıfına göre iyi performans veren bir işlemcidir, düşük TDP oranı ile iyi işler başarır.

i7 740qm iyi bir tercih olabilir.

Buradaki önerilerim dönemine göre yazılmış olup günümüz için bir kıyaslama değildir.

Son düzenleme:
Birisinde rPGA denmiş diğeri ise FCBGA yani ortak olarak ise PGA mantıken birisi BGA direkt lehimler Anakart üstüne gömülü olduğundan değişmeniz zor gibi bunun dışında tabii ki, elinizdeki laptop Anakartının desteklediği maksimum işlemci gibi bazı ekstra durumlar mevcut.

Fakat şanslı olduğunuz durum iki işlemcide PGA sokete uygun yani Pin Grid Array 988 ile uyumlular bundan sonra tek sorun sizin için kendi laptop Anakartının maksimum işlemci desteği olacaktır.

Birisinde rpga denmiş diğeri ise fcbga yani ortak olarak ise PGA mantıken birisi BGA direkt lehimler anakart üstüne gömülü olduğundan değişmeniz zor gibi bunun dışında tabii ki, elinizdeki laptop anakartının desteklediği maksimum işlemci gibi bazı ekstra durumlar mevcut.

Fakat şanslı olduğunuz durum iki işlemcide PGA sokete uygun yani pin Grid array 988 ile uyumlular bundan sonra tek sorun sizin için kendi laptop anakartının maksimum işlemci desteği olacaktır.

Ultrabook olmadığı sürece zıf soket kullanması neredeyse katı bir kural, FSB değerleri Core 2 döneminde kaldığı için TDP değerine aldırış etmeden aynı jenerasyon tüm işlemciler calışır.

Anakartın desteklememesi gibi bir durum söz konusu değildir, chipset desteklediği için sorun olmayacaktır.

Intel HM55 chipsetin desteklediği tüm işlemciler sorunsuz çalışır. 2. ve 3. jenerasyon işlemciler sistem tarafından algılanmaz.

Ultrabook olmadığı sürece zıf soket kullanması neredeyse katı bir kural, FSB değerleri Core 2 döneminde kaldığı için TDP değerine aldırış etmeden aynı jenerasyon tüm işlemciler calışır.

Anakartın desteklememesi gibi bir durum söz konusu değildir, chipset desteklediği için sorun olmayacaktır.

Hayır asıl sorun BIOS desteği oluyor, bazen bazı üreticiler belli işlemciler ile ürün üretince bazen kalan işlemcileri yazılımlara tanımlamakla uğraşmıyor Chipset aynı bile olsa bazen siyah ekran alınma sebebi.

Dediğiniz bil doğru ama 2. nesil işlemcinin hem BGA hem PGA hali var bunu alırken dikkat etmesi gerekir demek. Gerçi BGA işlemciyi ancak Ali Express veya yedek parça satan bir yerde bulur ama sadece salt destek var diye tembel üreticileri pas geçmek komik yoksa yanlışınız yok.

Hayır asıl sorun BIOS desteği oluyor, bazen bazı üreticiler belli işlemciler ile ürün üretince bazen kalan işlemcileri yazılımlara tanımlamakla uğraşmıyor chipset aynı bile olsa bazen siyah ekran alınma sebebi.

Dediğiniz bil doğru ama 2. nesil işlemcinin hem BGA hem PGA hali var bunu alırken dikkat etmesi gerekir demek. Gerçi BGA işlemciyi ancak Ali Express veya yedek parça satan bir yerde bulur ama sadece salt destek var diye tembel üreticileri pas geçmek komik yoksa yanlışınız yok.

Laptoplarda bu durum söz konusu değil, zıf soket için kurallar daha farklı. Chipset baz alınır ve microcode derdi olmaz.

Birçok modelde işlemci değişimi yaptım ve asla bir sorun yaşamadığımı dile getirmek isterim.

Thinkpad, ASUS, Lenovo, Dell gibi markalarda birçok işlemci değişimi yapmış bulunmaktayım ve Pentium kullanan modellere Core i7 uygulamalarım oldu ve bu tarz base modeller bile sorunsuz olarak geçişi tamamladı.

2010 ve öncesinde laptoplarda işlemci değişimi tam bir kabus! FSB hızına dikkat etmeniz ve çekirdek sayısını korumanız gerekir(FSB hızına göre RAM kullanmanız bile gerekir), bazı işlemci modelleri için libreboot ve fiziki müdahale gerektirebilir ama Core i ya da HM55 dönemi ile bu sorun ortadan kalktı.

Laptoplarda bu durum söz konusu değil, zıf soket için kurallar daha farklı. Chipset baz alınır ve microcode derdi olmaz.

Birçok modelde işlemci değişimi yaptım ve asla bir sorun yaşamadığımı dile getirmek isterim.

Bizzat kendiniz değiştirip denediyseniz elbet tecrübe sizindir, fakat 1-2 kez siyah ekranda kısıtlı kalan cihaz gördüm. Yani işin şu tarafı var gene 2. nesil M serisi bir işlemci artık nispeten ölü yatırım kendim bile artık yavaştan devri dolan 4790K hariç önermiyorken gidip laptop için böyle yükseltme yapmak ne kadar doğru bilemedim.

Bizzat kendiniz değiştirip denediyseniz elbet tecrübe sizindir, fakat 1-2 kez siyah ekranda kısıtlı kalan cihaz gördüm. Yani işin şu tarafı var gene 2. nesil m serisi bir işlemci artık nispeten ölü yatırım kendim bile artık yavaştan devri dolan 4790k hariç önermiyorken gidip laptop için böyle yükseltme yapmak ne kadar doğru bilemedim.

Bazı kullanıcılar ihtiyaçları dışında bu işi bir hobi & uğraş için yapıyor olabilir ama dediğiniz gibi gereksiz bir masraf.

Cebimizde olan telefonlar bile artık bu eski Core serisi işlemcilerden çok daha güçlü.

Geri
Yukarı