i5 6500, B150 Gaming M3, RX480 sistem toplama

Rapcopat

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba millet. Sosyali takip ettikçe, yenilik ve keyf-i duruma özendiğimden 7 ay önce bileşenleri birleştirdiğim kasayı satıp yeni modern bir Skylake sistem toplamak istiyorum. (Mevcut sistemi imza kısmında görebilirsiniz, ilgilenen arkadaşlar ulaşabilir sosyalden birine gitmesi daha hoş olur.) Bu sistemin listesi şu an hazır ''akıl akıldan üstündür'' derler bir sosyale danışayım dedim :) Mevcut kasamı 1900 TL'den satmayı hedefliyorum (Vaktiyle parça parça toplamıştım dolar bıktırmış, ekran kartı değişimi vs. 2500 civarlarına mal olmuştu). Hesaplarıma göre bu sistemi ''Ekran kartsız'' biçimde 1950 civarına toplayabiliyorum 1366x768 monitörüm olduğundan bayram vs. derken belirteceğim monitörü de max zorlayıp alabilirim inşallah. Bir kaç ay HD Graphics 530 ile onboard idare eder 480 olmasa bile yine en kötü ihtimal 380 takabilirim diye düşünüyorum. Fikirleriniz önemli, elimden geldiğince uzun vadeli bir sistem olarak tutmak istiyorum çalışmıyorum, dışarıdan okuyup vücut geliştirmeyle yarı profesyonel olarak uğraştığımdan yemek, antrenman vs saatleri dolasıyla bir işe de giremiyorum. Her neyse sistem şu şekilde belki toplamak isteyen arkadaşlar da yararlanabilir;

- MSI B150 GAMING M3
- İntel Skylake Core İ5 6500
- Kingston HyperX Fury Black 16 GB DDR4 2133 Mhz CL14 Dual kit
- AMD RX 480 (Alternatif R9 380)
- SilverStone Tundra TD03LITE (Alternatif Thermaltake Water 3.0 Performer)
- Zalman Z3 Plus + 600L PSU ve kasa

Mevcut sistemimde x64 W10 Enterprise kurulu, steam hesap ve oyun boyutu olduğu için disk ile birlikte satmıyorum. Disk bende kalacağı için listeye eklemedim. Öyle ince bir liste olduğunu düşünüyorum ki 120GB Fury SSD 150 tl ama alamıyorum bile :) Sıvı soğutma seçme sebebim; Uzun vade kullanımda ısınma, fanın zaman içinde toz içinde kalması vs vs. 1 Kere oldurmuş iken içim rahat etsin istiyorum. Bu şekilde üstte belirttiğim fiyat tutuyor bir de şu monitörü düşünüyorum gerçekten alabilirsem eğer nasıl olur?

- BENQ 21.5'' GW2270H Full HD Led Monitör.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle sıvı soğutma tamamen israf. Hiç tavsiye etmiyorum. Bir de 8 GB RAM'ler miladını doldurana kadar DDR4 sistemlerin modasının geçeceğini düşünüyorum. 16 GB önümüzdeki birkaç sene için gerekli olmayacaktır. Zaten 8GB RAM 120-150 lira arası bir şey. 4 sene sonra ihtiyaç olursa eklersiniz. Bunlardan artan parayla 240 GB SSD alabilirsiniz. Monitör için tavsiyem Viewsonic VX2457.

Öncelikle sıvı soğutma tamamen israf. Hiç tavsiye etmiyorum. Bir de 8 GB RAM'ler miladını doldurana kadar DDR4 sistemlerin modasının geçeceğini düşünüyorum. 16 GB önümüzdeki birkaç sene için gerekli olmayacaktır. Zaten 8GB RAM 120-150 lira arası bir şey. 4 sene sonra ihtiyaç olursa eklersiniz. Bunlardan artan parayla 240 GB SSD alabilirsiniz. Monitör için tavsiyem Viewsonic VX2457.
Tavsiye için teşekkürler. Ram miktarını 8 GB a indirip SSD almalıyım o zaman, soğutma olarak nasıl bir değişikliğe gitmeliyim ? TD03LITE ın 230 lira olduğunu baz alırsak önerin nedir ?

Bence stok soğutucu yerine 70tl'ye Xigmatek Durin D982 alın. En azından bilgisayarınız ısıtma sistemi olmaz.

Bence stok soğutucu yerine 70tl'ye Xigmatek Durin D982 alın. En azından bilgisayarınız ısıtma sistemi olmaz.
Tundra TD03LITE da kararlıyım sanırım içim rahatlar en azından. Kasa olarakta DARK N10 ilgimi çekti nasıldır ? Şuan R1 kullandığım için z3 le içi hemen hemen aynı, disk bölmeleri ve iç hacim açısından daha rahat ederim diyorum

Dark N10 çok şık ve kaliteli duruyor ama hiç kullanmadım. Ayriyeten sıvı soğutma aşırı derecede gereksiz çünkü O.C yapmayacaksınız ve işlemciniz I5 6500. Ama ısrarcıysanız kesinlikle Hyper 212 EVO alın derim. Corsair H100i ile denk.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı