i5 6500 işlemci soğutucusu önerisi

Emre Şanlı

Hectopat
Daha fazla  
i5 6500 stok fanı kullanıyorum. Oyun oynarken bilgisayar donup kapanıyor. 1 ay önce garanti servisine gönderdim, sorunun ne olduğunu söylemediler ama güç kaynağını Everest marka ile değiştirmişler. Kapanma sorunu hâlâ devam ediyor. Ben de stok fanı değiştirmeye karar verdim. Uygun fiyatta işlemci soğutucusu tavsiyelerinizi almak istiyorum.

Sisteminizin tam özelliklerini belirtin. Ayrıca neden Everest gibi kalitesiz bir güç kaynağıyla değiştirmişler? Eski güç kaynağı neydi? Stok fan i5 6500 için yeterlidir. Yanlış takılmadıysa soğutucudan dolayı bir problem olacağını düşünmüyorum.

• CPU : Intel i5-6500 @3.20GHz (4 CPUs), 3.2Ghz
  • CASE : COOLER MASTER HAF 912 PLUS GX 80PLUS 750W MidT ATX
  • RAM: HyperX Fury 2x 4GB 2666 Mhz
  • GPU :MSI R9 380 GAMING 4GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12
  • ANAKART: MSI Z170A-PRO
  • HDD: WD BLACK 1TB'' 7200RPM
  • SSD : Sandisk 240GB Ultra II SATA 3.0 SSD (Okuma 550MB / Yazma 500MB)
  • LG 21.5" 22MP57Q GENİŞ EKRAN LED-IPS MONİTÖR
Sistem bu şekilde. Kasayı servise gönderdiğimde sorunun ne olduğunu söylemediler ve HAF 912'nin içinde gelen güç kaynağı ile Everest marka güç kaynağı ile değiştirdiler. Everest'in kötü bir marka olduğunu bildiğim halde aradıklarında kabul etmiştim belki bu şekilde sorun çözülür diye ama eskisinden daha kötü hale geldi. Bir şey daha eklemek istiyorum, Güç Seçenekleri plan ayarlarında işlemci güç yönetiminin En yüksek ve En düşük ayarlarını sırasıyla %7 - Etkin - %60 olarak ayarlıyorum bu şekilde sorun nadir hale geliyor. Fakat bu çözüm olmaktan ziyade bilgisayarın performansını hayli azaltıyor. İşlemcinin ısınma sorunundan olduğunu var sayarsam ya stok fanı değiştiricem ya da işlemciyi.

Oyun esnasında işlemci sıcaklığını ölçün ve buraya yazın. Bende stok soğutucu gayet yeterli geliyor onboard ekran kartı ile birlikte kullanmama rağmen.

Max 41 dereceye çıkıyor işlemci sıcaklığı.

Dosya Ekleri

• CoreTemp-Scr.png
    CoreTemp-Scr.png
    9,2 KB · Görüntüleme: 133
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı