i5 6500 vs FX 8320 Sistem

BussoQV

Kilopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar,
Yakın zamanda bir canavar toplamayı düşünüyorum ve biri amd biri intel tabanlı kasa topladım. Hangisini alacağımda kararsız kaldım. Size sorma gereği duydum. Malum akıl akıldan üstündür. (y) Değişmesi gereken yer varsa söylerseniz sevinirim.

Not : Şu anki bilgisayarımda :
- Thermaltake Commander 700W (Değiştirmeyi düşünmüyorum.)
- 120 GB Kingston SSD (Değiştirmeyi düşünmüyorum.)
- DDR3 4GB Ram 1600MHZ (Sisteme göre değişebilir.)
- AMD FX-6100 3.2Ghz (Sisteme göre değişebilir.)
- Asus M5A97 Anakart (Kesin değişmesi lazım.)
- Asus GTS450 (Kesin değişmesi lazım.)

Bu kasa intel tabanlı olarak topladığım kasa. Anakart doğru seçim mi onda emin değilim.(İntel İ5 4590 3.3Ghz ondan da olabilir.)

1.png

Bu kasa ise amd tabanlı olarak topladığım kasa. Burda da anakart doğru seçim mi bir bilgim yok açıkçası. (Kendi Ram'ımı çıkartmayıp üstüne ekleyeceğim.)

2.png

Şu anki işlemcim AMD FX6 6100 onu değiştirmeden ekran kartı anakart ve ram değiştirsem yeterli olur mu ? yoksa işlemcinin değişme zamanı gelmiş midir ?

Değerlendireceğim teşekkürler verdiğiniz işlemci yerine amd 8300 alsam performans bakımından çok fark olur mu ? yada şuanki 6100 le takılsam nasıl olur :) sadecene gtx 970 , anakart ve 8gb ram alsam kendi işlemcim yerinde olsa nasıl olur

@BussoQV örneğin Intel® Pentium® Processor E6800 (2M Cache, 3.33 GHz, 1066 FSB) Specifications işlemcinin fiyatı $93 ve Intel® Xeon® Processor E7-8890 v3 (45M Cache, 2.50 GHz) Teknik Belgeler işlemcinin fiyatı $7174 fiyatına sahip. Bu da demek oluyor ki işlemcide GHz değerine bakılarak alınmaz. Pentium E6800 işlemci 2MB cache, 2 çekirdek, Xeon E7-8890-V3 ise 45MB cache, 18 çekirdek, 36 iş parçacığına sahip. Ayrıca Xeon E7-889-V3 çok daha yeni bir mimariye sahip. Yani bu de demek oluyor ki mimari, katman sayısı ve diğer özelliklere bakılarak işlemci alınması gereklidir.

Ayrıca i5 6400 oldukça güçlü bir işlemci.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı