Çözüldü i5-6600K sistemde mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

GokturkKagan

Attopat
Daha fazla  
RAM
Kingston KHX3000C15D4/8GX 8 GB 3000 Mhz
SSD veya HDD modeli
WD SN520 SSD m2
Ekran kartı
ASUS TUF RTX 3070 Ti GAMING OC
Anakart
ASUS Z170-A Intel Z170 Soket 1151 DDR4 3400MHz
İşlemci
Intel Core i5-6600K 3,50 GHZ
Merhaba,

Bilgisayara yüklenince ( uygulamalara ) mavi ekran hatası almaktayım, fakat bu mavi ekranlar için herhangi bir minidump dosyası oluşturulmadı, bu sebeple buraya yükleyemedim.

GPU'dan şüphelendim, bir sıra mining yapmıştım, CPU sürekli %70 %80'ler üzerinde çalışıyor, sanırım darboğazdan dolayı, bunlara istinaden bir test yaptım ve sonuçları aşağıdaki gibi,

Testler ve sonuçları;

• Memtest86 - hata yok.
  • Intel Processor diagnostic tool 64 Bit - hata yok.
  • FurMark - mavi ekran ve kapanma.
  • OCCT CPU - hata yok.
  • OCCT VRAM - hata yok.
  • OCCT GPU standart - hata yok.
  • OCCT GPU 3D - hata yok.
  • OCCT PSU - mavi ekran ve kapanma.

Testler sonrası PSU kontrol ettiğimde Cooler Master'ın 500W bir PSU'su olduğunu gördüm, hiç hatırlamıyordum, PSU'nun yetersiz geldiği kanaatindeyim fakat gereksiz para harcamak istemiyorum hata yapmak için, başka bilgisayarımda yok donanımları deneyecek.

Son düzenleme:
Çözüm
Şimdi öncelikle bilinçli kullanıcı olmanız takdire şayan. Tebrik ediyorum.

• Ram bellekleriniz sağlam.
  • Diskiniz sorunsuz sadece yüklü durumlarda yiyorsunuz.
  • CPU hatası olsa testte patlar veya cihaz hiç açılmayabilirdi.
- GPU ve PSU kalıyor. GPU arızalarında windows bunu hata ayıklama olarak hata kodu verdirip mavi atabiliyor. Bunun için dump dosyası lazım bize. Eğer hata kodunuz ekran kartınızı işaret ediyorsa driverını silip yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Ancak PSU'nuz zaten yetersiz. Üretici firma 750w minimum öneriyor. Çünkü daha önce başka konuda da söylemiştim.

3070 Ti ekran kartınız yalnızca kendisi zaten 290 watt kullanıyormuş. Yüklü durumda. Buna birde CPU'nuz 91 w eklediğimizde sisteminiz tam yükteyken sadece 2 parçayla bile 381 w yapıyor. Bunun içinde daha fanlarınız, anakartınız ve usb olarak bağladığınız diğer hiçbir bileşenin gücü yok.

PSU'nuzun bronze sertifikalı olduğunu düşünelim %80 güç garanti eder. En kötü durumda noldu = 400w

Yani en ufak yüklenmede sizin cihazınız donabilir, yeniden başlayabilir, mavi verebilir diğer arızaları yaşayabilirsiniz. Sizin en azından 750w lık bir PSU sahibi olmanız gerekiyor. 650 olmaz mı demeyin bana kalırsa 850 alın. Cihaz rahat çalışsın. Şöyle düşünün PSU 600wlık aldınız ve yetti diyelim. %100 de çalıştırmış olacaksınız ve ömrü kısalacak. Ancak 850lik alırsanız PSU %50 - %60 güçte çalışacak. Dolayısıyla ömrü de uzayacaktır.

Sizlere tavsiyem bir adet akım korumalı priz , bir adet Corsair Rm850x model Tam modüler PSU. Ülkenin ekonomik durumunu bende biliyorum. Ancak taksitle de olsa almaya çalışın. Söylediğim modelde gold sertifikası var yani %90 güç vermesi demek.

İyi akşamlar dilerim. Eğer aklınızda başka bir şeyin şüphesi varsa dump dosyalarınızı atın biriktirip. İncelemesini yaparız.
Şimdi öncelikle bilinçli kullanıcı olmanız takdire şayan. Tebrik ediyorum.

• Ram bellekleriniz sağlam.
  • Diskiniz sorunsuz sadece yüklü durumlarda yiyorsunuz.
  • CPU hatası olsa testte patlar veya cihaz hiç açılmayabilirdi.
- GPU ve PSU kalıyor. GPU arızalarında windows bunu hata ayıklama olarak hata kodu verdirip mavi atabiliyor. Bunun için dump dosyası lazım bize. Eğer hata kodunuz ekran kartınızı işaret ediyorsa driverını silip yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Ancak PSU'nuz zaten yetersiz. Üretici firma 750w minimum öneriyor. Çünkü daha önce başka konuda da söylemiştim.

3070 Ti ekran kartınız yalnızca kendisi zaten 290 watt kullanıyormuş. Yüklü durumda. Buna birde CPU'nuz 91 w eklediğimizde sisteminiz tam yükteyken sadece 2 parçayla bile 381 w yapıyor. Bunun içinde daha fanlarınız, anakartınız ve usb olarak bağladığınız diğer hiçbir bileşenin gücü yok.

PSU'nuzun bronze sertifikalı olduğunu düşünelim %80 güç garanti eder. En kötü durumda noldu = 400w

Yani en ufak yüklenmede sizin cihazınız donabilir, yeniden başlayabilir, mavi verebilir diğer arızaları yaşayabilirsiniz. Sizin en azından 750w lık bir PSU sahibi olmanız gerekiyor. 650 olmaz mı demeyin bana kalırsa 850 alın. Cihaz rahat çalışsın. Şöyle düşünün PSU 600wlık aldınız ve yetti diyelim. %100 de çalıştırmış olacaksınız ve ömrü kısalacak. Ancak 850lik alırsanız PSU %50 - %60 güçte çalışacak. Dolayısıyla ömrü de uzayacaktır.

Sizlere tavsiyem bir adet akım korumalı priz , bir adet Corsair Rm850x model Tam modüler PSU. Ülkenin ekonomik durumunu bende biliyorum. Ancak taksitle de olsa almaya çalışın. Söylediğim modelde gold sertifikası var yani %90 güç vermesi demek.

İyi akşamlar dilerim. Eğer aklınızda başka bir şeyin şüphesi varsa dump dosyalarınızı atın biriktirip. İncelemesini yaparız.

Çözüm
Bu kadar ilgilenip uzun uzun cevap verdiğiniz için teşekkür ediyorum bu kadar ummuyordum :)

Forumdaki bir çok konuyu inceledim daha sonra açtım bu konuyu,

Dump dosyası malesef alamıyorum, kasti şekilde 10 kere mavi ekran verdirdim fakat yinede herhangi bir dump dosyası oluşmadı.

DDU ile driverları kaldırıp temiz kurulum yaptım fakat sorun devam ediyor,

Gönderdiğiniz model çok güzel ama bütçeyi birazcık aşabiliyor, yaklaşık 1250 TL daha ucuz aşağıdaki modeli buldum bayağıda önerdiler, sizin yorumunuzu da alabilir miyim ?

CORSAIR PSU - CP-9020227-EU CX750F RGB White 750W​

Bu kadar ilgilenip uzun uzun cevap verdiğiniz için teşekkür ediyorum bu kadar ummuyordum :)

Forumdaki bir çok konuyu inceledim daha sonra açtım bu konuyu,

Dump dosyası malesef alamıyorum, kasti şekilde 10 kere mavi ekran verdirdim fakat yinede herhangi bir dump dosyası oluşmadı.

DDU ile driverları kaldırıp temiz kurulum yaptım fakat sorun devam ediyor,

Gönderdiğiniz model çok güzel ama bütçeyi birazcık aşabiliyor, yaklaşık 1250 TL daha ucuz aşağıdaki modeli buldum bayağıda önerdiler, sizin yorumunuzu da alabilir miyim ?

CORSAIR PSU - CP-9020227-EU CX750F RGB White 750W​

Rica ederim. Linkini attığınız ürünün satıcı Amazon.com.tr olduğu için zaten %100 güvenilirdir. 750w PSU da sizin cihazınıza yeter evet. Ben 850w kullanıyorum. 12900k benim 240w çekebiliyor. Ekran kartım sizinkiyle aynı seri sayılır Zotac'ın 3070 ti. Bir sıkıntı yaşamıyorum. Size de işlemciniz Maks 90w çektiği için gayet yeterli gelecektir.

Eğer memnun kalmazsanız veya ürün yeterli gelmezse zaten Amazon.com.tr satıcı ve gönderici olduğu için sıfır sıkıntıyla geri gönderebilirsiniz. Ya da ürün sorunlu olursa hiçbir kanıt elinizde olmasa bile değişim ya iade talep edebilirsiniz. Bin dereden su getirmenizi istemezler. Paranızı da 2-3 gün içinde gönderirler.

Umarım memnun kalırsınız. Şimdiden hayırlı olsun :)

Sorun PSU'da çıkarsa PSU değiştim sorun çözüldü diyip çözüm işaretleme yaparsınız :) İleride benzer sorun yaşayanlar için iyi olur. Başka bir şeydense de aynı şekilde :)

Hocam Allah razı olsun...

CORSAIR CX-750F RGB Serisi 750W TAM MODULER 80PLUS BRONZE RGB GUC KAYNAGI SIYAH

Yukarıda belirttiğim PSU'yu aldım Amazon'dan, gece 12'de sipariş verdim ertesi gün elimde oldu.

Ben teknolojiyle bu kadar içli dışlıyım fakat bir PSU'nun bilgisayarım performansında bu kadar etki ettiğini ne gördüm ne duydum, sadece en fazla kapanır diye biliyordum, kapanmamayı bırak 50 FPS aldığım oyunlarda şu an 100+ FPS alıyorum.

Çok teşekkür ettim.

Geri
Yukarı