i5 6600k ve GTX 970 darboğaz sorunu

Fuzzy Duck

Kilopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Almanca Öğretmeni
Oyun oynarken (Witcher 3, PUBG, GTA 5 vb.) GPU kullanımı %90 - 100 arası işlemci ise %70 - 80 arası seyrediyor. Ara sıra işlemci kullanımı %100'e çıkıyor ve bunun sonucunda bilgisayar bir anda kapanıyor. Sıcaklık değerleri normal hatta işlemci çoğu zaman 40 dereceyi geçmiyor bile. MSI Afterburner programı ile ekran kartına downclock yapıyorum ancak bu şekilde oyunlarımı oynayabiliyorum. Oyun grafiklerini düşürmem veya arttırmam bir değişiklik yaratmıyor. Anakartı, ekran kartını ve power supply değiştirdim işlemciyide serviste test ettiler bir sorun çıkmadı ama problem devam etti.

Sistemim:

ASUS Maximum Ranger VIII
Corsair Vengeance 16 GB 2400 MHz RAM
EVGA SSC GTX 970
Corsair LE SSD

Monitorüm eski DVI çıkışlı bir LCD monitör acaba ondan mı kaynaklanıyor emin değilim. G-sync olan display port girişli bir monitör almayı düşünüyorum ama sorun devam ederse boşa para harcamış olacağım. Konuyla ilgili bilginiz veya öneriniz var ise lütfen paylaşın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir de ekran kartınıza FurMark testi yapar mısınız?
final bench.jpg

Son düzenleme:
FurMark'a göre GPU'nuzun performansı fazla düşük.

furmark.png

Benim GTX 970'imin aldığı skorun yarısını alabilmiş, çekirdek ve bellek hızları ise normal görünüyor. GPU'nuz olması gerekenden yavaş ama neden kapandığına dair hiçbir fikrim yok, son olarak UserBenchmark paylaşır mısınız? Belki öyle sorunlu bileşen gözükür.

UserBenchmarks:
CPU: Intel Core i5-6600K - 98.4%
SSD: Corsair Force LE 240GB - 88.9%
RAM: Corsair Vengeance LPX DDR4 2400 C14 2x8GB - 76.4%
MBD: Asus MAXIMUS VIII RANGER

Bu arada furmark ayarlarını test öncesi bir önceki mesajdaki resmin en solundaki şekilde değiştirdim. İzlediğim bir rehber videoda gördüğüm üzere. Sizin ayarlarınız da aynı mı?

Deneyebileceğiniz bir monitör olsa güzel olurdu.
Sipariş verdim bir tane yarın yada sonraki gün elime ulaşır. Deneyip sonucu yazacağım.
Monitörüm elime ulaştı en uzun oyun deneyimimi yaşadım yaklaşık 3 saat kadar ama maalesef sorun tekrar yaşandı. MEMTEST86 testini de 12 saat kadar uyguladım RAM 'ler de sağlam. Ekran kartında bir çeşit kısa devre olabileceğini düşünmeye başladım. Sanırım şimdide yeni bir ekran kartı alacağım.

Son düzenleme:
Sipariş verdim bir tane yarın yada sonraki gün elime ulaşır. Deneyip sonucu yazacağım.
Monitörüm elime ulaştı en uzun oyun deneyimimi yaşadım yaklaşık 3 saat kadar ama maalesef sorun tekrar yaşandı. MEMTEST86 testini de 12 saat kadar uyguladım RAM 'ler de sağlam. Ekran kartında bir çeşit kısa devre olabileceğini düşünmeye başladım. Sanırım şimdide yeni bir ekran kartı alacağım.
sıkıntı geçti mi ?

Bende aynısını kullanıyorum evga gtx970 i56600k anakart msi z170a m3 gaming bende sorun olmadı ama muhtemelen ısınmadan kaynaklı diye düşünüyorum fanların yetersiz kalabilir.

hocam ısınma ile sorun yok bu gün termal macun değiştim değerler tıpkı boşta gibi sıcaklıkları,sorun ne inan bilmiyorum psu olabilir mi ?
Neden olmasın her şey olabilir ben 750w 80bronz kullanıyorum. Geçen eve geldim bastım düğmeye çalışmıyor ne alakaysa güç kablosu bozulmuş nasıl oluyor anlmadım neyseki yedek vardı taktım demek istediğim her şey olabilir dostum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı