i5-7200U laptop şarjdan çıkarınca kasıyor

Gewurts

Centipat
Bilgisayarım 2 yıllık ve 1-2 ay önce kasma sorunu yaşamaya başladım.

Eskiden Steam'deki birçok oyunu oynarken şimdi Minecraft bile oynayamıyorum.

Bir oyuna girdiğimde:
1) CPU kullanımı çok yüksek oluyor. ( % 60-100 )

2) Bilgisayar şarjda iken çalışıyor ama şarjdan çektiğimde donma, kasma, ping, lag sorunları yaşıyorum. Şarja takınca bu sorunlar geçiyor.

İşlemci: Intel Core i5-7200U CPU @2.50GHz - 2.70GHz.
RAM: 8 GB.
Ekran kartı: Intel HD Graphics 620 4 GB.
Depolama: 1TB harddisk.
İşletim sistemi: Windows 10 64 Bit.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarım 2 yıllık ve 1-2 ay önce kasma sorunu yaşamaya başladım.

Eskiden Steam'deki birçok oyunu oynarken şimdi Minecraft bile oynayamıyorum.

Bir oyuna girdiğimde:
1) CPU kullanımı çok yüksek oluyor. ( % 60-100 )

2) Bilgisayar şarjda iken çalışıyor ama şarjdan çektiğimde donma, kasma, ping, lag sorunları yaşıyorum. Şarja takınca bu sorunlar geçiyor.

İşlemci: Intel Core i5-7200U CPU @2.50GHz - 2.70GHz.
RAM: 8 GB.
Ekran kartı: Intel HD Graphics 620 4 GB.
Depolama: 1TB harddisk.
İşletim sistemi: Windows 10 64 Bit.
Şarja takınca geçiyorsa ve sorun eskiden yoksa sorun batarya ile alakalı olabilir.

Aynı zamanda Windows'ta Ayarlar/Sistem/Güç ve Uyku kısmında performans ayarına bak orada bir değişiklik olabilir mesela bataryan uzun gitsin istiyorsan sola performans versin istiyorsan sağa doğru çek.

Şarjda değilken kasma sorununa cevap vereyim.
Windows güç ayarları gereği (eğer kişiselleştirmediysen) laptop bataryayı kullanırken gücü en az şekilde kullanmaya çalışır. Bu yüzden işlemci ve ekran kartı performansın azalır. Ek olarak Wi-Fi kartın da tasarruf moduna geçeceği için ping artabilir.

Eğer olması gerekenden çok daha fazla performans kaybı yaşıyorsan bataryan cihaza yeterli gücü veremiyor olabilir.

Batarya ile oyun oynamak istiyorsan Windows güç ayarlarına girip pil takılı iken yüksek performansa ayarla. Şarjdayken kullanım süren oldukça düşer.

Laptoplar şarjda daha yüksek performans verir ama çok fazla fark edilir bir fark oluyorsa pil ayarlarından yüksek performansta olup olmadığına bak.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı