i5 7200U laptopta CS:GO FPS dususu

ThrottleStop yükleyin. Programın Ana Ekranından "On Top" kutusunu tikleyin ve programı arkaya alın. Ardından oyuna girin. Oyundan çıkınca ThrottleStop Ana Ekranındaki Limits sekmesini bizlerle paylaşın. Sorunu görmemiz konusunda çok yardımı olacaktır.
Ekran görüntüsü 2021-07-20 105223.png

Hocam sisteminizde sıcaklığa bağlı bir yavaşlama söz konusu. Bu direkt buradan görünüyor.

Sisteminizde bilinmeyen başka bir neden daha var yavaşlamaya. Bunu muhtemelen ben giderebilirim.

Sisteminizde PL1 ve PL2 ye bağlı bir takım yavaşlama oluyor bunları da giderebiliriz diye düşünüyorum.

Öncelikle şunu belirteyim. U serisi işlemciler düşük voltajı pek sevmezler. Undervolt yapmayı düşündüm ama pek sevmedikleri için çok etkili olmayacaktır. Isınma probleminizi termal macun ve bakım ile giderebilirsiniz gibi duruyor. Ama yine de ben Undervolt ile gidermeyi de deneyeceğim.

Sisteminizdeki bilinmeyen nedenli yavaşlama tahminimce IccMax ile alakalı olabilir. Bunu maksimum değere çekeceğiz.

Güç limitlerini biraz yükselteceğiz.

Başlayalım:

ThrottleStop FIVR sekmesini açın.

Ekranın orta üst kısmında 5 adet birim var. Oradan CPU Cache'i seçin. Ardından altındaki "Unlock..." ile başlayan kutuyu tikleyin. Ardından altındaki kısımdan Offset Voltage kısmına odaklanın. Range'i 250mV yapın ve CPU Cache'i -60 olarak ayarlayın. Ardından IccMax değerini maksimum değere alın. 255,75A olması lazım. Bunu da yaptıktan sonra Apply'a basın.

Aynı şekilde bu sefer de ekranın orta üst kısmından CPU Core'u seçin. Altındaki tiki işaretleyin ve Offset Voltage değerini -100 olarak ayarlayın.

Nasıl yapıldığını artık çözdüğünüzü düşünerek:
İntel GPU, İGPU Unslice ve System Agent'i -40 Offset Voltage olarak ayarlayın. Bu birimlerin 3'ünün de IccMax değerini en yüksek değere çekin.

FIVR sekmesinde bir tablo vardır. Tablonun altında hemen bir kutu var. Onu işaretleyin.

ThrottleStop TPL sekmesini açın ve oranın ekran görüntüsünü atın.

Yok artık. O cihazı niye kilitlemişler?
Normalde 10.Nesil ve üstünde kilit oluyor. Genelde desek daha doğru ama niye sizin cihazı kilitlemişler anlamlandıramadım.

Şu rehberi dener misiniz bi?

@KRALCAN arkadaşın 7.Nesili de kilitlemişler. Şu rehberi bir deneyin bakalım olmazsa aklımda bir şey var belki işe yarar.

Yok artık. O cihazı niye kilitlemişler?
Normalde 10.Nesil ve üstünde kilit oluyor. Genelde desek daha doğru ama niye sizin cihazı kilitlemişler anlamlandıramadım.

Şu rehberi dener misiniz bi?

@KRALCAN arkadaşın 7.Nesili de kilitlemişler. Şu rehberi bir deneyin bakalım olmazsa aklımda bir şey var belki işe yarar.
Şaka gibi, bildiğim kadarıyla arkadaş direk BIOS üzerinden kilidi açabilir fakat benim rehberim işe yarar mı emin değilim.

Yeni konular

Geri
Yukarı