i5 7300HQ. Laptopta undervolt nasıl yapılır?

654456

Centipat
İşlemcim aşırı ısınıyor ve FPS düşmesine neden olabiliyor. Bir ara YouTube üzerinden bakarak yapmaya çalışmıştım ancak sıcaklıkta herhangi bir değişim yoktu. Yine kafama tak etti ve bu sefer sizlerin yardımını almayı düşündüm. İşlemcim Minecraft, Valorant, CS:GO, League of Legends gibi düşük sistem gereksinimli oyunlar dahil olmak üzere çoğu oyunda 80-95 dereceyi buluyor (genelde ortalama 90 derece). Uygulama olarak MSI Afterburner yüklü, eğer onda olmaz diyorsanız başka bir programda yükleyebilirim.
Temizlik ve macun değişim yazın başında yapıldı (gerçi bilgisayarcı ne kadar kaliteli macun kullandı orasını bilemem), macun değişikliği şu anlık düşünmüyorum.

Sistem özellikleri:
İşlemci: i5 7300HQ.
Ekran kartı: GTX 1050 4 GB.
RAM: 16 GB.

Undervolt yapılır mı, destekler mi onu da bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

İşlemcim aşırı ısınıyor ve FPS düşmesine neden olabiliyor. Bir ara YouTube üzerinden bakarak yapmaya çalışmıştım ancak sıcaklıkta herhangi bir değişim yoktu. Yine kafama tak etti ve bu sefer sizlerin yardımını almayı düşündüm. İşlemcim Minecraft, Valorant, CS:GO, League of Legends gibi düşük sistem gereksinimli oyunlar dahil olmak üzere çoğu oyunda 80-95 dereceyi buluyor (genelde ortalama 90 derece). Uygulama olarak MSI Afterburner yüklü, eğer onda olmaz diyorsanız başka bir programda yükleyebilirim.
Temizlik ve macun değişim yazın başında yapıldı (gerçi bilgisayarcı ne kadar kaliteli macun kullandı orasını bilemem), macun değişikliği şu anlık düşünmüyorum.

Sistem özellikleri:

Undervolt yapılır mı, destekler mi onu da bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Denetim masası güç seçenekleri/işlemci güç yönetiminden en yüksek işlemci durumunun yüzdesini azaltabilirsin (%80-75 gibi)

Sistem özellikleri:

Denetim masası güç seçenekleri/işlemci güç yönetiminden en yüksek işlemci durumunun yüzdesini azaltabilirsin (%80-75 gibi)
Bir ara denemiştim. %99 altına aldığım anda işlemci 2500MHz sınırlıyor kendini. Turbo-Boost özelliğini kapatıyor demişti birisi sanırım.
bence deneyip sıcaklık ve cpu frekans değerlerini gözlemle tabiki oyun performanslarını da… benim ilk nesil i7-işlemcili bir laptobum vardı. bu şekilde daha düşük sıcaklıklarda çalıştırmıştım oyun performansında da bir değişiklik olmamıştı.

Denetim Masası güç seçenekleri/işlemci güç yönetiminden en yüksek işlemci durumunun yüzdesini azaltabilirsin (%80-75 gibi)

Bence deneyip sıcaklık ve CPU frekans değerlerini gözlemle tabii ki oyun performanslarını da… benim ilk nesil i7-işlemcili bir laptopum vardı. Bu şekilde daha düşük sıcaklıklarda çalıştırmıştım oyun performansında da bir değişiklik olmamıştı.

%80 yaptığımda 2000MHz oluyor ve drop giriyor, %100 yaptığımda ise Valorant'ta 97 derece gördüm ve aşırı FPS düşmesi oldu ısıdan kaynaklı. %99 aldım 75-80 arası 2400MHz, FPS değerleri normal gibi. Diğer oyunlarda da sorun olmazsa 95-99 kullanırım gibi.

Yakın zamanda da termal macun ve temizlik bakımı iyi olur gibi. Artık ne sürdüyse bilgisayarcı...

Geri
Yukarı