i5 7300HQ Overclock ve laptopu kapağı açık kullanma

mstf26131

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selamlar. i5 7300HQ, 16 GB RAM, 1050 Ti(2 GB VRAM) laptop özelliklerim.
Çoğu oyunda bana yetiyor ama CS:GO'da yetmemeye başladı. Şu an MSI Afterburner açılmıyor ama tahminimce CPU yetersiz geliyor. Çünkü eskiden GPU kullanımını takip ettiğimde %50'leri geçmediğini hatırlıyorum yani GPU'dan yana bir sıkıntım yok. Soruma gelecek olursak ben bu cihazda CPU, GPU ikisi için de sağlıklı bir şekilde overclock yapabilir miyim? Ya da ikisini de oyun sırasında tam güçte çalışacak şekilde ayarlayabilir miyim(herhangi bir harici program ile), bu sağlıklı olur mu? Evet tahminime göre CPU yetersiz ama GPU tam güçte çalışırsa belki biraz daha fazla FPS alabilirim diye düşünüyorum.

Bir diğer sorum ise; benim laptop her zaman masamda sabit, alt kapağını çıkarıp laptopu bir soğutucu üzerine oturtsam ve bu şekilde kullansam bir sıkıntı yaşar mıyım? Çünkü bazı oyunları çok uzun süreli oynadığımda, ekran kartı sıcaklığım arttığında ufak droplar yediğimi fark ettim. Bileşenlerin soğuk çalışması hem bu sorunu ortadan kaldırır hem de sıcaklığa bağlı voltaj düşmesini engeller diye düşündüm.

Asıl GPU'dan yana sıkıntınız var. Ben RX580 ile 4:3'de gayet iyi kullanım değerlerine sahibim. Rehberime bir göz atın. Lakin laptop kullanıcılarında deneysel gibi diyebilirim. Bazılarında iyi, bazılarında kötü sonuç elde etmiş kullanıcılar mevcut.

[Yenilendi] CS:GO FPS yükseltme rehberi - Technopat Sosyal

Asıl GPU'dan yana sıkıntınız var. Ben RX580 ile 4:3'de gayet iyi kullanım değerlerine sahibim. Rehberime bir göz atın. Lakin laptop kullanıcılarında deneysel gibi diyebilirim. Bazılarında iyi, bazılarında kötü sonuç elde etmiş kullanıcılar mevcut.

[Yenilendi] CS:GO FPS yükseltme rehberi - Technopat Sosyal

Ben 1080P gölge ve kaplama kalitesi yüksek diğer her şey en düşükte oynuyorum. Dust2'de bu ayarlar ile 80-200 FPS arası alıyorum. Bahsettiğiniz ayarlardan sadece CPU unpark ve regedit ayarları yapılı değil. Bunları da yapsam faydası olur mu sizce?

Laptoplarda OC yapamazsınız.
OC'dan kastım aslında BIOS'tan değil de harici bi yazılımla azda olsa frekans arttırılabilir mi bunu merak ediyorum.
Peki laptop kapağını açık kullanmak hakkında ne düşünüyorsunuz? Laptopu bi soğutucu üzerine oturtup kullansam sizce onun bi faydasını görebilir miyim?
Bahsettiğiniz konudaki tüm ayarları yaptım ama FPS'te bi değişiklik olmadı maalesef.

Son düzenleme:
@mstf26131 Hocam merhaba beni hatırladınız mı. Ayni cihazdan bende de var bilirsiniz. Sorununuza gelecek olursak şu şekilde açıklayayım. Oyunu bir süre oynadıktan sonra işlemciniz Throttle yiyor. Yani işlemci frekansınız gittikçe 3.5 GHZ den 2.5 GHZ ye düşüyor bunun çözümünü isterseniz buraya ayrıntılı bir şekilde anlatayım. Ben şuanda bu cihazı ThrottleStop ve MSI Afterburner programı yardımı ile tam performans kullanıyorum. Öncelikle yapacaklarınıza geçmeden önce termal macunları yenilediğinizden emin olun.

Yeni konular

Geri
Yukarı