i5 7500 ve GTX 1060 3GB Darboğaz

Gpu kullanımı % de kaç işlemci kullanımı % kaç senin işlemcinin tek eksik yönü önbelleği arama yerine msconfig yazıp gelişmiş seçeneğinden bakin çekirdeklerin hepsi aktif mi

Öncelikle bu sorunu sadece GTA V de mi yaşıyorsunuz? Eğer öyleyse çok dert etmeyin, büyük ihtimalle oyunla alakalı bir durum çünkü benzer durum bende de var. Yok eğer Witcher 3 gibi diğer oyunlarda da oluyorsa o zaman büyük ihtimalle bir problem vardır. Arka planda yüklediğiniz bir uygulama işlemcinizi gereksiz yoruyor olabilir. Ve ya bir virüs(Sallıyorum) varsa belki ondan kaynaklı darboğaz da olabilir. Siz en iyisi GTA V başta olmak üzere bir kaç oyunda daha video çekip burada paylaşın. Duruma göre tavsiye verelim. Tamam i5 7500 çok güçlü bir işlemci değil ama GTX 1060'ı besleyemeyecek kadar güçsüz de değil.

Bazı arkadaşlar anakarta bahane bulmuşlar. Sen sakın inanma onlara. Anakartın doğrudan FPS'ye hiç bir etkisi yoktur. Yani sorunun senin de dediğin gibi yazılımsal. Ya oynadığın oyundan kaynaklı ya da başka bir şeyden. Orasını atacağın video ile çözeceğiz.🧐

Görev yöneticisinde programlara bakın CPU kullanan programları bir incele. Fazla yükte bulunan programları inceleyin. Windows yazılımından dolayı kaynaklanıyor olabilir.

Çıldıracağım, gerçekten çıldıracağım. Bu benim onuncu konum bile olabilir, siz düşünün o kadar zamandır uğraşıyorum yani. Kısaca özetleyecek olursam i5 7500 GTX 1060'a darboğaz yapıyor. Bir süre önce BIOS ayarlarını sıfırlayıp düzeltmiştim bir ay falan sıkıntısız gitti, şimdi gene sıkıntı çıkarıyor. Sizce ne yapmalıyım? Artık eminim ki sistemde sıkıntı yok, yazılımsal bir sıkıntı var ama nerede? BIOS ayarları sıfır. Artık anlamıyorum. Cevaplarınızı bekliyorum, iyi günler...
Sistem Özellikleri:

i5 7500
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
16GB RAM (Corsair 8x2 2400MHz RAM)
Asus B250F
600W Power Supply
Şimdi sevgili dostum. Oyuna girdikten sonra ctrl+alt+del yapıp görev yöneticisini çalıştır. Oraya girdiğin zaman bak cpu kullanının kaç ghz. %100 iken programlara bak hangi program işlemcinin ne kadarlık kısmını kullanıyor. Arkadaşlarinda dediği gibi mevcut bir uygulama ya da uygulamalar cpu yu gereksiz yoruyor olabilir.. Ha diyelim çözüm bulamadın Sana kişisel tavsiyem windows10 temiz kurulum yap. Tertemiz et belleği. Ayarlarında temel haline dönsün.
Ayrıca biostan TurboBoost un açik olduğundan emin ol.

İşlemci fazla ısınıyorsa ya da sistemde güç sorunu varsa hızını düşürüyor olabilir. Normal şartlarda darboğaz yapmaz o ikili. Virüs olma ihtimali de var.

Dostlar öncelikle yardımlarınız için teşekkürler, ikinci olarak konuya gelecek olursam, Bilgisayarda virüs olması imkansız, paralı virüs programı var onun dışında steam ve origin dışında hiç bir yerden oyun vb şeyler indirmedim. İkini olarak oyunların hepsi ultra grafiklerde, 1080p. Görev yöneticisine bakınca da bir şey belli olmuyor. Ben size en iyisi resim çekip atıyım.
Gpu kullanımı % de kaç işlemci kullanımı % kaç senin işlemcinin tek eksik yönü önbelleği arama yerine msconfig yazıp gelişmiş seçeneğinden bakin çekirdeklerin hepsi aktif mi
Hepsini aktif olsa da çok fark edeceğini sanmıyorum, çünkü BIOS'da hepsi zaten aktif.
Ekran kartında % kaç düşüş oluyor. Grafikler en yüksekte mi ?
Grafikler en yüksekte, bazen 80 lere iniyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı