i5 7600 ve GTX 1070 Sistem Oyunlarda Kalma Sorunu

Mert_gnd

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, masaüstü bilgisayarımda bir sorun var ve bunu uzun zamandır çözemedim.
Sorun şu: Oyun oynarken veya herhangi bir şekilde ekran kartı yük altındayken ara sıra ekrandaki görüntü birden sabit bir şekilde donup kalıyor ama ses gelmeye devam ediyor bir süre, masaüstüne falan dönemiyorum shift+tab veya alt+tab yapsam bile olmuyor, sadece ctrl+alt+del çalışıyor ve oradaki seçeneklerden oturumu kapat deyip tekrar PC'yi açıyorum.

Bu sorunun sıklığı bazen 10 günde bir, bazen 3 günde bir, bazen haftada bir gibi belirsiz şekilde, ayrıca olduğu gün 2 veya 3 kere oluyor üst üste.

Dikkat ettiğim nokta ise, bu sorun olduğu shift+tab yapıp kısmen anlık olarak açık programları görebiliyorum ve Asus GPU Tweak II programına baktığımda normalde 1970-2000 arası MHz'de çalışan ekran kartım o sırada 139 MHz'ye düşmüş sanki oyun açık değilmiş gibi. (GPU kullanımda değilken 139mhz'de çalışıyor).

Dikkat ettiğim nokta ise, bu sorun olduğu anda shift+tab yapıp kısmen anlık olarak açık programları görebiliyorum ve Asus GPU Rweak II programına baktığımda normalde 1970-2000 arası MHz'de çalışan ekran kartım o sırada 139 MHz'ye düşmüş sanki oyun açık değilmiş gibi. (GPU kullanımda değilken 139 MHz'de çalışıyor)

Vatan bilgisayardan almıştım oraya götürdüm;
-Format atıldı, düzelmedi.
-İşlemci, RAM'ler, GPU anakart test edildi, düzelmedi.
-Voltaj dengesizliğinden olacağı düşünüldü akım dengeleyici prize taktım, sorun azcık azaldı, ama düzelmedi başta yazdığım sıklıkta oluyor.
-Kasa temizlendi macun değişti.
-Kendim de bir şeyler denedim (driverları güncellemek, Nvidia denetim masasından ayarlar yapmak, BIOS güncellemek)

En son dedikleri şey kasayı servise yollamak ben daha yollamadım çünkü sorun beni çok engellemiyor ve büyük bir sıkıntı değil ama olduğu zaman can sıkıyor ve sistemin güzel çalışmasını isterim doğrusu.

Sistem;
  • İntel core i5 7600
  • Asus GTX 1070
  • Asus prime B250m Plus
  • Gskill Ripjaws 2400 MHz 8x2 16 GB RAM
  • Kingston 240 GB SSD
  • WD 1 TB HDD
  • Zalman 750w 80 Plus PSU

Umarım yardımcı olabilirsiniz şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı sorunu yaşamıştım zamanında. Windows u güncelleştir dedi buradan bir arkadaş ve en güncel sürüme yükselttiğimde olmuştu

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı