i5 8600K Overclock Yapma

• Konuyu başlatan chkjz
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 2
  • Görüntüleme 742

chkjz

Kilopat
Daha fazla  
Çoktandır aklımda olan bir konuyu bugün forumda olan başka bir konu canlandırdı. Belirttiğim işlemciyi kullanmaktayım. Sistemi aldığımdan beri anakartın otomatik O.C profilini kullanıyorum. 4.3 GHz'den 5.0 GHz'e kadar profiller var. 4.5 GHz'den sonrasını seçtiğimde Windows açılmıyor, açılsa dahi kilitleniyor. O.C konusunda voltaj gibi kavramlara çok uzağım. Araştırmalarıma göre otomatik proflinden kaynaklı aşırı ısı problemleri olabiliyormuş. Örnek olarak Battlefield V oyununda işlemcim 65 ve 78 derece arasında geziyor. Merak ettiklerim;

1. Sıcaklık değerleri normal mi?
  2. 78 dereceye kadar çıksa dahi MSI Afterburner uygulamasından takip ediyorum 4500 MHz hiç düşmüyor. Anormal mi?
  3. El ile voltaj vererek nasıl O.C yapabilirim? O.C yapmaya gerek var mı? Oyunlarda çok etkisi olur mu?
Şimdiden teşekkür ediyorum.

4.5 sonrası için voltaj vermeniz gerekiyor. Örneğin 1.250 yapıp deneyin, yine açılmazsa veya açılıp sorun çıkartıyorsa, +0.005 şeklinde artırarak tek tek test edin.

1. Fena sayılmaz.
  2. Normal.
  3. Evet. Etkisi fark edilebilir düzeyde.

İstediğiniz çarpanları manuel olarak girin ve belli bir voltaj ile başlayın (mesela 1.30V). Ardından Prime95 testi yapın. Çekirdekler hata vermeyene kadar voltaj arttırmaya devam edin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı