i5-8600K ve GTX1080 Sistemde FPS Düşüşü

Daha fazla  
Öncelikle iyi sosyaller. 2 ay önce bilgisayar topladım özellikleri şöyle ;

i5-8600K
  • Msi Z370 Tomahawk
  • Msi GTX 1080 Gaming
  • Kingston Hyperx (2x8)16GB 2933MHZ Ram
  • Cooler Master ml120l
  • Cooler Caster Mastercase Pro 5 700W
  • Samsung 860 Evo 500GB SSD
  • Benq XL2411P 144hz 1ms

BIOS güncel, ekran kartı driver güncel, işletim sistemim güncel. Oyunların hepsi SSD'ye kurulu. CSGO'da en düşük ayarlarda 290 FPS'lerde gezerken ateş etmeye başlayınca veya başka yerlere gidince 240'a falan ani düşüş oluyor. Saniyelik bazen 200'e bazen 260'a düşüyor ancak sorun olmaması gerekirken küçük kasılmalar hissediyorum.

Bir de geçenlerde GTA5 yükledim orta ayarlarda oyuna girdim 180 FPS civarı alıyordum ancak bir el ateş etsem bile 150-140'a düşüyordu ve yarım saniyelik kasma yaşıyordum oynanmıyordu. GPU kullanımına baktığımda %50 civarıydı ve bundan kaynaklandığını düşündüm sonra yüksek ayarlara çektiğimde 120 FPS civarı geziyordum ve bu sefer de anlık 90-100 FPS civarına düşmeler oluyordu ve kasmalar yine azalsa da devam ediyordu. Bu sefer çok yüksek ayarlarda 80-90 FPS oynamaya başladım GPU kullanımı %98 civarlarında idi şimdi daha stabil çalışıyor fakat monitorum 144 Hz olduğu için 144 FPS oynamak istiyorum hep çok yüksek ayarlarda oynamak istemiyorum. Özellikle CSGO'da yüksek performans almak için düşük ayarlar kullanıyorum ama küçük küçük droplar giriyor.

Ayrıca bir sorum daha var. Film izlerken anlık kasılmalar farkettim yaklaşık 10 dakikada bir oluyor. Afterburner programında CPU sıcaklığını kontrol ettiğimde normalde 38-42 derece arası olan sıcaklık o kasma sırasında 1-2 saniyeliğine 45-50 derece arasına çıkıp hemen inmiş 42 düzeylerine. Bu sorunu çözmem için ne yapmam lazım.

Bir de oyunlardan hızlıca Alt-tab yaptığımda veya oyunu kapattığımda (sık sık olmasa da arada bir) birkaç saniyeliğine farem yavaşlıyor ivmeyle gidiyor gibi oluyor kasa kasa gidiyor. Çok sorum oldu biliyorum ama cevaplarsanız sevinirim. Ayrıntı isterseniz sorabilirsiniz verebilirim. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazdıklarınızdan yola çıkarsam sisteminizde herhangi bir FPS düşüşü söz konusu değil. Gayet normal, olağan şeyleri FPS düşüşü gibi yazmışsınız.

• AfterBurner'ın OSD menüsü altından %1 ve %0.1 değerlerini açıp kontrol edin bakalım, değerler nasıl.
  • Intel yonga seti sürücüsünü -overall komutu ile kurun.
  • Windows 10 sürümünüzü belirtin.
  • BIOS sürümünüzü ve belirtin.

Öncelikle iyi sosyaller. 2 ay önce bilgisayar topladım özellikleri şöyle ;

i5-8600K
  • Msi Z370 Tomahawk
  • Msi GTX 1080 Gaming
  • Kingston Hyperx (2x8)16GB 2933MHZ Ram
  • Cooler Master ml120l
  • Cooler Caster Mastercase Pro 5 700W
  • Samsung 860 Evo 500GB SSD
  • Benq XL2411P 144hz 1ms

BIOS güncel, ekran kartı driver güncel, işletim sistemim güncel. Oyunların hepsi SSD'ye kurulu. CSGO'da en düşük ayarlarda 290 FPS'lerde gezerken ateş etmeye başlayınca veya başka yerlere gidince 240'a falan ani düşüş oluyor. Saniyelik bazen 200'e bazen 260'a düşüyor ancak sorun olmaması gerekirken küçük kasılmalar hissediyorum.

Bir de geçenlerde GTA5 yükledim orta ayarlarda oyuna girdim 180 FPS civarı alıyordum ancak bir el ateş etsem bile 150-140'a düşüyordu ve yarım saniyelik kasma yaşıyordum oynanmıyordu. GPU kullanımına baktığımda %50 civarıydı ve bundan kaynaklandığını düşündüm sonra yüksek ayarlara çektiğimde 120 FPS civarı geziyordum ve bu sefer de anlık 90-100 FPS civarına düşmeler oluyordu ve kasmalar yine azalsa da devam ediyordu. Bu sefer çok yüksek ayarlarda 80-90 FPS oynamaya başladım GPU kullanımı %98 civarlarında idi şimdi daha stabil çalışıyor fakat monitorum 144 Hz olduğu için 144 FPS oynamak istiyorum hep çok yüksek ayarlarda oynamak istemiyorum. Özellikle CSGO'da yüksek performans almak için düşük ayarlar kullanıyorum ama küçük küçük droplar giriyor.

Ayrıca bir sorum daha var. Film izlerken anlık kasılmalar farkettim yaklaşık 10 dakikada bir oluyor. Afterburner programında CPU sıcaklığını kontrol ettiğimde normalde 38-42 derece arası olan sıcaklık o kasma sırasında 1-2 saniyeliğine 45-50 derece arasına çıkıp hemen inmiş 42 düzeylerine. Bu sorunu çözmem için ne yapmam lazım.

Bir de oyunlardan hızlıca Alt-tab yaptığımda veya oyunu kapattığımda (sık sık olmasa da arada bir) birkaç saniyeliğine farem yavaşlıyor ivmeyle gidiyor gibi oluyor kasa kasa gidiyor. Çok sorum oldu biliyorum ama cevaplarsanız sevinirim. Ayrıntı isterseniz sorabilirsiniz verebilirim. Şimdiden teşekkürler.
Monitörün 1080p ise 2k bir monitörle deneyebilirmisin?

Yazdıklarınızdan yola çıkarsam sisteminizde herhangi bir FPS düşüşü söz konusu değil. Gayet normal, olağan şeyleri FPS düşüşü gibi yazmışsınız.

• AfterBurner'ın OSD menüsü altından %1 ve %0.1 değerlerini açıp kontrol edin bakalım, değerler nasıl.
  • Intel yonga seti sürücüsünü -overall komutu ile kurun.
  • Windows 10 sürümünüzü belirtin.
  • BIOS sürümünüzü ve belirtin.

Afterburner'da ayarları ne kadar kurcalasam da bir türlü %1 ve %0.1 FPS ayarını açamadım halbuki her şeyi doğru yapıyorum. Diğer sürümlerini de denedim ancak bir türlü göstermedi. Bu şekilde seçmeme rağmen ekranda bir türlü çıkmıyor.
afterburner sorunu.png

İntel yonga sürücüsünü buradan indirip Download Chipset INF Utility -overall komutu ile çalıştırıp kurdum. Ancak bir şey değişmedi

Windows 10 Home 64 Bit kullanıyorum ve güncelleştirmeleri her gün kontrol ediyorum.

Bios sürümüm şu şekilde;
bios sürüm.JPG

Daha iyi anlatmak için bir dakikalık video hazırladım. GTA 5'i açtım ayarları videoda gösterdim ki pause menüsünde bile droplar girdi bazen fare dondu videoda görebilirsiniz. 5-6 dakikalık bir kayıt almıştım ve fps düşüşü olan yerleri keserek 1 dakikalık amatör bir video hazırladım ve Youtube'a yükledim
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca dizi-film izlerken bile yaklaşık yarım saniyelik droplar giriyor (0.3 saniye falan olabilir). Afterburner'dan CPU sıcaklığına baktığımda o kasılma anında sıcaklığın 1 saniyelik yükseldiğini ve tekrardan düştüğünü gözlemliyorum.
şu şekilde;
ani sıcaklık artışı.png

Normalde 40 derece civarında gezen sıcaklık 45-50-55 derecelere sıçrıyor ve kasılmaların olduğu anlar bunlar.

Sorunun ne olduğunu ve ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Burada çözebileceğime inanıyorum umarım sorun çözülür. Şimdiden teşekkürler.
Monitörün 1080p ise 2k bir monitörle deneyebilirmisin?
Maalesef 2k monitör ile deneme şansım yok.
@Recep Baltaş
Aldığım yere yani Vatan'a mı götürmeliyim yoksa benim yapabileceğim bir sorun mu bu ?
Bilen yok mu bu sorunu?
@Recep Baltaş

Söylediklerinizi yapmaya çalıştım bir bakar mısınız müsaitseniz?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı