i5 9400F ani FPS düşüşü

Ali Çelik

Kilopat
Daha fazla  
9400F.
H310M.
8+8 2666 CL15 1.2v RAM ( gerçekte 3200 CL 16 1.35V )
500GB M.2 SSD ( 2400 mb/sn okuma )
RTX 3070.
650W Cooler Master PSU.

Yük altında işlemci 55 ekran kartı 67 dereceyi geçmiyor. NVIDIA panelde her şeyi en sona getirdim. X8, X16, MSAA bıdı bıdı. Sonrasında görüntüyü de kaliteye çektim. Oyunlarda da alınabilecek en yüksek ayarlara alıyorum. GPU kullanımı %97 civarında. İşlemci kullanımı %30 - %80 hiç %100 olmuyor. Denediğim oyunlar PUBG Steam, CoD Warzone, GTA V.

FPS 180 civarındayken oyunda sorunsuz çalışıyor. 220-230'lara çıkınca anlık droplar oluyor akabinde yine anlık olarak FPS 130 seviyelerine inip tekrar yükseliyor. 9400F 3070 kombinasyonun bir miktar darboğaz yaratacağının farkındaydım. Ama hikaye bazlı Single Player oyunları monitörümün üzerinde duvara sabit olan 4K 55" televizyonumda gamepad ile oynuyorum. Rekabetçi oyunları 1080P 240Hz monitörde oynuyorum. O yüzden bu şekilde bir tercih yaptım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet dediğiniz gibi darboğaz sıkıntısı yaşatıyor bu FPS düşüşlerini açıklıyor
Anlattığınızdan başka bir neden çıkaramadım ne yazık ki tavsiyem en yakın zamanda işlemciyi değiştirmeniz.

Evet dediğiniz gibi darboğaz sıkıntısı yaşatıyor bu FPS düşüşlerini açıklıyor
Anlattığınızdan başka bir neden çıkaramadım ne yazık ki tavsiyem en yakın zamanda işlemciyi değiştirmeniz.
Son olarak FPS sabitlemeyi deneyeceğim. Belirttiğim gibi 180 FPS civarında drop yaşanmıyor. Zaten 220-230 FPS seviyelerine nadiren çıkıyor. Sırasıyla 210 - 205 - 200 şeklinde sabitleyerek drop yaşamayacağım en yüksek FPS seviyesinde oyunu deneyimlemiş olurum. Ancak bu bilgisayarımda daha önceki sistemlerimde hiç rastlamadığım bir durum söz konusu, işlemci kullanım yüzdesi çok aşırı değişken. Sistemin potansiyeli bellidir. Duruma göre işlemci kullanımı %10-15 farkla dalgalanır. Bu bilgisayarımda %30-%80 arası değişiyor. Sanki stabil çalışmıyormuş hissi yaratıyor.

Son olarak FPS sabitlemeyi deneyeceğim. Belirttiğim gibi 180 FPS civarında drop yaşanmıyor. Zaten 220-230 FPS seviyelerine nadiren çıkıyor. Sırasıyla 210 - 205 - 200 şeklinde sabitleyerek drop yaşamayacağım en yüksek FPS seviyesinde oyunu deneyimlemiş olurum. Ancak bu bilgisayarımda daha önceki sistemlerimde hiç rastlamadığım bir durum söz konusu, işlemci kullanım yüzdesi çok aşırı değişken. Sistemin potansiyeli bellidir. Duruma göre işlemci kullanımı %10-15 farkla dalgalanır. Bu bilgisayarımda %30-%80 arası değişiyor. Sanki stabil çalışmıyormuş hissi yaratıyor.
Eğer ekranınız 165 Hz falansa 165'e sabitleseniz bile olur üstü sizin için bişi farkettirmiyecektir zaten. O işlemcideki değişim benim bildiğim kadarıyla darboğazdan oluyor umarım yanlış bilmiyorumdur.

Geri
Yukarı