i5-9400f sisteme RTX 4070 Ti için yükseltme önerisi

Amiidamaru

Kilopat
Yer
İstanbul
Selamlar herkese,

Aslında sizlerden ürün tavsiyesi istemiyorum çünkü alacağım parçalar kafamda net. Satın almak için kafamda 2 opsiyon var. Hangisini tercih edeceğim konusunda karar veremedim ve bu konuda sizlerin de fikirlerini almak istiyorum.

Öncelikle mevcut kullandığım sistemin bileşenlerini ve almak istediğim ürünleri yazmak istiyorum çünkü yeni sisteme geçerken göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Yeni sistemde eski sistemimdeki bileşenlerin bazılarını kullanmaya devam edeceğim. Örneğin: Kasa, güç kaynağı, depolama aygıtları ve işlemci soğutucu(soğutucu muhtemelen yetersiz kalacağı için değiştiririm ama şimdinin konusu değil) gibi.

Mecut sistem;
  • ASUS Prime B360M-K
  • Intel i5 9400F + Xigmatek Aurora 240 Sıvı Soğutucu
  • ASUS ROG Strix RTX 2060 6GB OC
  • Corsair Vengeance LPX 32GB(2x16) 3000MHz
  • Samsung 970 EVO Plus M.2 500GB + WD Blue WD20EZBX 2TB 7200RPM 256MB
  • XPG Core Reactor 850G-BKCEU 850W 80+ Gold Full Modüler PSU
  • Lian Li Lancool II Mesh RGB Black
Almak istediğim ürünler;

Aklımdaki opsiyonları aşağıda yazdım. Sizce hangisi daha mantıklı?

Opsiyon 1
Almak istediğim parçaları yukarıda yazdım. Yeni anakart da DDR4 desteklediği için elimdeki bellekleri kullanmaya devam edebileceğim. Bu sayede yeni bellek masrafım da olmayacak.
4070Ti için o işlemciye gerek yok diyenler olabilir ama ileriye dönük olsun istiyorum. Yeni ekran kartları çıktığında sadece ekran kartını güncelleyip yola devam edebilmek istiyorum. Hatta bütçem yetse i9 alırdım.

Opsiyon 2
Sadece ekran kartını alıp 14. nesil intel işlemciler çıkana kadar beklemek ve aldığım kartı eski sisteme takıp idare etmek.
Aslında bu opsiyon daha pahalıya geliyor çünkü hem dolar yükselecek hem de DDR5 sisteme geçeceğim için bellek maliyeti de eklenecek. Performans olarak karşılığını alır mıyım beklemeye değer mi bilemedim. DDR5'e şimdi de geçebilirsin 14. nesili beklemene gerek yok diyenler de olabilir. 14. nesil işlemcilerin ve yeni anakartların DDR5 belleklerle daha iyi çalışacağını düşünüyorum. Herhangi bir bilgiye dayanarak değil tabi bu sadece öyle düşünüyorum.

Selam herkese,

Aslında sizlerden ürün tavsiyesi istemiyorum çünkü alacağım parçalar kafamda net. Satın almak için kafamda 2 opsiyon var. Hangisini tercih edeceğim konusunda karar veremedim ve bu konuda sizlerin de fikirlerini almak istiyorum.

Öncelikle mevcut kullandığım sistemin bileşenlerini ve almak istediğim ürünleri yazmak istiyorum çünkü yeni sisteme geçerken göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Yeni sistemde eski sistemimdeki bileşenlerin bazılarını kullanmaya devam edeceğim. Örneğin: Kasa, güç kaynağı, depolama aygıtları ve işlemci soğutucu(soğutucu muhtemelen yetersiz kalacağı için değiştiririm ama şimdinin konusu değil) gibi.

mecut sistem;
  • ASUS Prime B360M-K
  • Intel i5 9400F + Xigmatek Aurora 240 sıvı soğutucu.
  • ASUS ROG STRIX RTX 2060 6 GB OC.
  • Corsair Vengeance LPX 32 GB(2x16) 3000MHz.
  • Samsung 970 EVO Plus M.2 500GB + WD Blue WD20EZBX 2TB 7200RPM 256MB.
  • XPG Core Reactor 850G-bkceu 850W 80+ Gold Full modüler PSU.
  • Lian Li LANCOOL II mesh RGB Black.
almak istediğim ürünler;

Aklımdaki opsiyonları aşağıda yazdım. Sizce hangisi daha mantıklı?

opsiyon 1
Almak istediğim parçaları yukarıda yazdım. Yeni anakart da DDR4 desteklediği için elimdeki bellekleri kullanmaya devam edebileceğim. Bu sayede yeni bellek masrafım da olmayacak.
4070 Ti için o işlemciye gerek yok diyenler olabilir ama ileriye dönük olsun istiyorum. Yeni ekran kartları çıktığında sadece ekran kartını güncelleyip yola devam edebilmek istiyorum. Hatta bütçem yetse i9 alırdım.

opsiyon 2
Sadece ekran kartını alıp 14. nesil Intel işlemciler çıkana kadar beklemek ve aldığım kartı eski sisteme takıp idare etmek.
Aslında bu opsiyon daha pahalıya geliyor çünkü hem dolar yükselecek hem de DDR5 sisteme geçeceğim için bellek maliyeti de eklenecek. Performans olarak karşılığını alır mıyım beklemeye değer mi bilemedim. DDR5'e şimdi de geçebilirsin 14. nesili beklemene gerek yok diyenler de olabilir. 14. nesil işlemcilerin ve yeni anakartların DDR5 belleklerle daha iyi çalışacağını düşünüyorum. Herhangi bir bilgiye dayanarak değil tabii bu sadece öyle düşünüyorum.

AM5 tercih edip hem daha ileriye dönük hem de daha performanslı bir seçim yapmış olursun.

Size ürün tavsiye vermek istemiyorum, o yüzden bu nesilde Intel işlemci almanın ölü hatırım olacağını, sonraki ekran kartı alımınızda DDR4'ün çok eskiyeceğini, illa bir işlemci değişimi olacaksa AMD 5800x3D en mantıklı hareket olacağını söylemeyeceğim.

DDR 4 de kalacaksanız geleceği fazla düşünmeyin bence. Günü uygun bir fiyata kurtarın yeter.

AM5 tercih edip hem daha ileriye dönük hem de daha performanslı bir seçim yapmış olursun.
AMD markası tercihlerim arasında yok hocam. Yine de teşekkür ederim.

Size ürün tavsiye vermek istemiyorum, o yüzden bu nesilde Intel işlemci almanın ölü hatırım olacağını, sonraki ekran kartı alımınızda DDR4'ün çok eskiyeceğini, illa bir işlemci değişimi olacaksa AMD 5800x3D en mantıklı hareket olacağını söylemeyeceğim.

DDR 4 de kalacaksanız geleceği fazla düşünmeyin bence. Günü uygun bir fiyata kurtarın yeter.
Sadece intel tercih ediyorum hocam. Intel tarafında ben de az çok sizin gibi düşündüğüm için kararsız kaldım zaten. Sen olsan sistemi şimdi değiştirir miydin yoksa 14. nesil işlemcileri bekler miydin? Neden?

Sonraki ekran kartı güncellemem de sanıyorum en erken 60 serisinde olur.

Sadece Intel tercih ediyorum hocam. Intel tarafında ben de az çok sizin gibi düşündüğüm için kararsız kaldım zaten. Sen olsan sistemi şimdi değiştirir miydin yoksa 14. nesil işlemcileri bekler miydin? Neden?

Sonraki ekran kartı güncellemem de sanıyorum en erken 60 serisinde olur.

Intel'le işim olması için hiç sebebim olmadı. Laptop dışında her zaman AMD seçtim. Ama 6000 bir ekran kartı aldığınızda büyük ihtimalle ful sistem yenilersiniz. Yani kasmayın gelecek diye şimdiden.

Intel'le işim olması için hiç sebebim olmadı. Laptop dışında her zaman AMD seçtim. Ama 6000 bir ekran kartı aldığınızda büyük ihtimalle ful sistem yenilersiniz. Yani kasmayın gelecek diye şimdiden.
60 serisi ekran kartı aldığımda yeni sistem toplamamak için işlemciyi bütçemin izin verdiği kadar yüksek almaya çalışıyorum. O hatayı mevcut sistemimde yaptım.

Alacağım işlemci yeni nesil ekran kartlarına yettiği yere kadar benimle gelecek.

13700k 4070 ti ddr4 kötü bir tercih değil, günümüz için mükemmel bir kombinasyon ve her işinizde yeterli olur. aslında konuda kendinizin tercihi belli. Bekleyip beklememek size kalmış sadece ve tek sorun görüyorum, o da 13700k için 360mm kaliteli bir sıvı soğutma şart olacaktır. fazla ısınan bir işlemcidir.

13600k 4070 ti'da düşünülebilir.

60 serisi ekran kartı aldığımda yeni sistem toplamamak için işlemciyi bütçemin izin verdiği kadar yüksek almaya çalışıyorum. O hatayı mevcut sistemimde yaptım.

Alacağım işlemci yeni nesil ekran kartlarına yettiği yere kadar benimle gelecek.

Şu an DDR4'lü bir sistem alırsan, 6000 de büyük ihtimal darboğaz yersin hem de 3 küsur yıl sonra hala DDR4 de kalmak zorunda olursun. Intel zaten yakında soket değiştirecek, yani Intel de kalırsan, çöp olacak, güncellemek istesen bile yapamayacaksın. Ben böyle düşünüyorum.

Sanırım ekran kartını alıp 14. nesil işlemcileri beklicem. Bu yılın sonunda çıkacak muhtemelen. Belki o zamana kadar bütçeyi artırabilirsem i9 işlemci tercih edebilirim veya SSD ve sıvı soğutma güncellemesi yapabilirim.

İleride kim bilir ne teknoloji çıkacak. DDR5 bellekler çok daha büyük önem kazanabilirler. Sabırlı olmak lazım diye düşünüyorum artık.

9400F işlemcim RTX 4070Ti ile tabii ki darboğaz yapacak ama yıl sonuna kadar beni idare edecek artık.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı