i5-9400F yüksek sıcaklık

AndroApple

Femtopat
Daha fazla  
Bazı oyunlarda sistemim çok fazla ısınıyor: The Long Dark, Valorant.
Ne yapacağımı bilemedim, siz yardımcı olursunuz diye düşündüm :)
Sistemimin özellikleri:
i5-10400F Intel.
RTX 2060 ASUS.
ASUS Prime B460M-K.
HyperX 3000 MHz 2X8.
Thermaltake Versa J23 kasa.
İşlemci sıcaklığım 82 derece The Long Dark gibi bir oyunda.
Sistemi alalı 1 hafta oldu, bir ayar yapmam gerekiyor mu?

mAJwsE.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, kule tipi soğutucu ile sıcaklık farkını görürsünüz. Kasa tipi de etkendir.

O işlemcinin ısınması çok normal. Macunu sürdün değil mi?

Kasanın hava akışıda kötüymüş. Normal. Düzgün bir soğutucu alabilirsin.
i5 9400F işlemcim var maksimum 60 dereceyi gördüm (yükte).

İşlem soğutucu olarak olarak Akasa Venom kullanıyorum. Benim kasamın da önü cam bu arada ama değerler böyle. Termal macun ve yeni bir soğutucu alabilirsiniz. Kasanızın hava sirkülasyonu da kötü olabilir tabi. Her önü cam olan kasa kötü değildir.

5 9400F işlemcim var maksimum 60 dereceyi gördüm (yükte).

İşlem soğutucu olarak olarak Akasa Venom kullanıyorum. Benim kasamın da önü cam bu arada ama değerler böyle. Termal macun ve yeni bir soğutucu alabilirsiniz. Kasanızın hava sirkülasyonu da kötü olabilir tabii. Her önü cam olan kasa kötü değildir.

Kasan nedir?

Soğutucun iyi ama o değerleri PF240 ve 10400F ile alıyorum :)

Örnek olarak verecek olursak 1080P oynuyorsanız AC odyseey veya Ubisoft oyunları işlemci yiyen oyunlarda işlemci kullanımları 70 üzerinde seyir ediyorsa stock sogutucu ile o derecelere çıkması normal yapacağınız 2 şey var kasanın üst ızgarası boş ise oraya 2 tane egzoz görevi gören fan takacaksınız ısıyı içerden daha hızlı atacak. ya da işlemci fanını kaliteli bir kule tipi sececeksiniz ama söylediğim iki işlemide aynı anda uygulayabilirseniz hem kasanın hava akışı sağlam hem de işlemciniz serin çalışmış olacak. Hazır sistem aldıysanız sizi satan firmanın uyarması gerekirdi.

Kasan nedir?

Soğutucun iyi ama o değerleri PF240 ve 10400F ile alıyorum :)
Aerocool Quartz Red 3. 40 dakikalık Witcher 3 testinde 43, Tomb Raider Benchmark testinde 41, RDR2'de uzun oynanışta maks. 58 dereceyi gördüm. Kasayı ekran kartı hariç çok önceden önceden teknobiyotikten toplamıştım o süreden beri termal macun değişimi olmadı. Ben de şaşırıyorum bu kadar düşük olmasına :D.

Soğutucu montajı yanlış yapılmış olabilir. Kasa fazla hava alan bir kasa değil ama soğutucuyu kontrol edip macun yenilerseniz hala sorununuz geçmezse soğutucu almanız gerekecek. Kasa yan kapağını açıp tekrar test yapın.
Bütçe varsa T-6 alırsınız. Macun MX-4 alın.

10400F gibi bir islemci testlerde normalde 60 ve 70 civarlarinda seyrediyor. Kasanizin hava sirkilasyonu yok denecek kadar az. Kule tipi sogutucu onermiyorum. En kisa sürede kasa degistirin bence. Kasa degistirince islemcinin sicakliginda bariz bir dusus olacaktir. Normalde o islemciye stok fan yetiyor.

Arkadaşlar kasamın hava akışı bence yeterli kasanın yanı ızgaralı ve yüzüme hava geliyor daha ne kadar olabilir ki ve BIOS'tan Turbo Boost kapattım işlemcim 55-60 arası oluyor ama Turbo Boost kapatınca da GHz düşüyor ne yapmam gerek.

Geri
Yukarı