i5 9400F'i satıp i3 10100F almak mantıklı mı?

İş 12400F almak ile bitmiyor ki. Ona yeni RAM ve anakart almak ta gerekiyor.

Anakart değiştirmek zorunda ama RAM de alması gerekiyor. Çünkü 12. nesilin olayı DDR5 RAM zaten. 11. nesil ile uçurum bir fark yok.
Şimdi anladım.

12400F fiyatı ne kadar olur ki hocam?

F için erken düz 12400 için $200 civarı konuşuluyordu tabii bunlar şimdilik söylenti. Bir çıksın da bakarız.

Anakart değiştirmek zorunda ama RAM de alması gerekiyor. Çünkü 12. nesilin olayı DDR5 RAM zaten. 11. nesil ile uçurum bir fark yok.

DDR5 henüz şart değil. DDR5 RAM'ler çok pahalıya gelecekse DDR4 üzerinden de yürünebilir. PCIe 4.0 destekli güzel anakartlar var piyasada.

F için erken düz 12400 için $200 civarı konuşuluyordu tabii bunlar şimdilik söylenti. Bir çıksın da bakarız.

DDR5 henüz şart değil. DDR5 RAM'ler çok pahalıya gelecekse DDR4 üzerinden de yürünebilir. PCI-e 4.0 destekli güzel anakartlar var piyasada.

Kendi fikrimi söyledim hocam. Şart değil fakat 12. nesillerin geliş amacı DDR5 zaten.

Kendi fikrimi söyledim hocam. Şart değil fakat 12. nesillerin geliş amacı DDR5 zaten.

Orası öyle tabii ki. DDR3-DDR4 geçişinde de Intel 4. nesiller böyle olmuştu. O zamanlar RAM fiyatları absürt seviyelerde olduğu için ve yeni neslin performans, güç tüketimi, gücünden faydalanmak isteyenler ellerindeki uygun anakartlara takıyorlardı. Şimdi 2x16 GB RAM $300-400'dan piyasaya girerse fiyatlar oturana kadar çoğu kişi elleşmez.

Geri
Yukarı