i5 9600K için anakart ve RAM tavsiyesi

Damaskrov

Decapat
Uyum sorunlarından dolayı AMD toplamaktan vazgeçip tekrar Intel'e dönmeye karar verdim. Şu an bir iki ufak problemim var; baktığım RAM'ler MSI'ın uyum listesinde gözükmüyor. Sadece Corsair Vengeance LED 2x8 GB ve Kingston HyperX FURY Single modda gözüküyor ama kartlar Dual Channel, bu konu hakkında bilenlerden yardım istiyorum. Bir de bu iki anakart arasında 150-200 TL kadar fark var. İlerde kullandığım karttan bir tane daha alıp Crossfire desteğiyle kullansam performans düşüklüğü yapar mı? Yoksa iki kartın PCI Ex. desteği aynı mı?
  • İşlemci: Intel i5 9600K 3.7 GHz
  • Anakart: MSI Z370 Krait Gaming
  • Anakart: MSI Z370 Tomahawk
  • RAM: Corsair Vengeance LED 2x8GB DDR4-3200 16 GB 3200 MHz
  • RAM: Kingston HyperX FURY Siyah 16GB DDR4 3200 MHz

Var olanlar ise;

• GPU : Sapphire Nitro+ RX 580 8GB S.E
  • PSU : Thermaltake Smartpro 750W
  • Soğutucu: Akasa Venom Medusa iki fanlı
MSI uyum listesi;

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'in uyum listesinde olma zorunluluğu yok. Anakartı da ihtiyacınız doğrultusunda seçin.

Belleklerin, anakart uyum listesinde bulunmaması, o anakartla çalışmayacağı anlamına gelmiyor. Firma, piyasadan topladığı bellekleri test eder ve listeye ekler. Ama diğerleri de uyumlu olarak çalışır. Intel anakartlarda genel olarak bellek uyumsuzluğu bulunmuyor.

İki anakartın PCIex16 desteği birebir aynı, Crossfire'da herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

Bütçeniz uygunsa Krait Gaming öneririm. Ekstra SLI desteği de var.

İ5 9600K testlerinin çoğunu izledim. İ5 8600K ile farkı yok. RTX 2080 ile PUBG oynarken işlemciyi biraz yüksek kullanıyor onu pek beğenemedim. İhtiyaçtan dolayı bilgisayarımı sattım şimdi tekrar almak için 23 kasım indirimlerini bekliyorum. Yeni nesil intel alacaktım testleri görünce tekrar R7 alacağım sanırım.

İ5 9600K testlerinin çoğunu izledim. İ5 8600K ile farkı yok. RTX 2080 ile PUBG oynarken işlemciyi biraz yüksek kullanıyor onu pek beğenemedim. İhtiyaçtan dolayı bilgisayarımı sattım şimdi tekrar almak için 23 kasım indirimlerini bekliyorum. Yeni nesil intel alacaktım testleri görünce tekrar R7 alacağım sanırım.

Bir fark olduğundan dolayı değil 8600k ile arasında 100-200 TL fark var. 8600k fiyatıda iyice düşse onu alacağım ama düşmüyor!
Belleklerin, anakart uyum listesinde bulunmaması, o anakartla çalışmayacağı anlamına gelmiyor. Firma, piyasadan topladığı bellekleri test eder ve listeye ekler. Ama diğerleri de uyumlu olarak çalışır. Intel anakartlarda genel olarak bellek uyumsuzluğu bulunmuyor.

İki anakartın PCIex16 desteği birebir aynı, Crossfire'da herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

Bütçeniz uygunsa Krait Gaming öneririm. Ekstra SLI desteği de var.
peki iki tane aynı ekran kartından alıp kullanmak mantıklımı?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı