i7 10700K vs i7 10700

SaL1K

Kilopat
Daha fazla  
Amazon üzerinden i7 10700K sipariş vermişdim. Stok olmadığı için sipariş beklemede. Aklıma takıldı, acaba stock i7 10700' mü alayım? Sistemin genel amacı oyun oynamak ve günlük kullanım. Gelecekde belki render falan yapılır. Anakart aldım elimde. Z490 TUF modelini seçdim. Lakin bu seçimi overclock için değil, M.2 soğutucusu, yüksek RAM frekansı desteği için seçtim. Thermaltake sıvı soğutma var. Ben overclock nedir bilirim fakat OC yapıldığında oyunlarda 3-5 FPS fark olduğunu ve bu 3 FPS için işlemciyi daha da zorlamak açıkcası bana doğru gelmiyor. Anlayacağınız sistem üst düzey sistem, OC yapmasam da almışken en iyisi olsun aklından 10700K sipariş vermişdim. Bu durumda sizce stoğu beklemeli miyim? Yoksa düz 10700 alayım mı? Para israfı olmasın mı? Derseniz ki mesela 5 yıldan stok 10700 darboğaz yapar, k olan modele OC yaparak 1 yıl daha kullanırsın o zaman k modelini alacağım.
Not: Kelimelerin sonundakı ekleri yanlış yazma ihtimalim var. Azerbaycan türküyüm, elimden geldiğince düzgün yazmaya çalışıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Amazon üzerinden i7 10700K sipariş vermişdim. Stok olmadığı için sipariş beklemede. Aklıma takıldı, acaba stock i7 10700' mü alayım? Sistemin genel amacı oyun oynamak ve günlük kullanım. Gelecekde belki render falan yapılır. Anakart aldım elimde. Z490 TUF modelini seçdim. Lakin bu seçimi overclock için değil, M.2 soğutucusu, yüksek RAM frekansı desteği için seçtim. Thermaltake sıvı soğutma var. Ben overclock nedir bilirim fakat OC yapıldığında oyunlarda 3-5 FPS fark olduğunu ve bu 3 FPS için işlemciyi daha da zorlamak açıkcası bana doğru gelmiyor. Anlayacağınız sistem üst düzey sistem, OC yapmasam da almışken en iyisi olsun aklından 10700K sipariş vermişdim. Bu durumda sizce stoğu beklemeli miyim? Yoksa düz 10700 alayım mı? Para israfı olmasın mı? Derseniz ki mesela 5 yıldan stok 10700 darboğaz yapar, k olan modele OC yaparak 1 yıl daha kullanırsın o zaman k modelini alacağım.
Not: Kelimelerin sonundakı ekleri yanlış yazma ihtimalim var. Azerbaycan türküyüm, elimden geldiğince düzgün yazmaya çalışıyorum.

10700K amacı zaten çarpan kilidi açık. Z490 ile güzel OC yapılır ve anakartının bir avantajından daha yararlanırsın. Sıvı soğutma da var. OC yoksa 10700 al ama.

Kesinlikle bekleyin derim ben. Sıvı soğutmanız var, ne güzel. İleride rahatça overclock yapabilirsiniz. Doğru şekilde yaptığınız zaman bir sorun olmaz. İşlemci zaten bazı durumlarda zorlanmak için var.

Kesinlikle bekleyin derim ben. Sıvı soğutmanız var, ne güzel. İleri de rahatça overclock yapabilirsiniz. Doğru şekilde yaptığınız zaman bir sorun olmaz. İşlemci zaten bazı durumlarda zorlanmak için var.

Peki bu işlemci yani i7 10700K hangi durumda bana ohh be iyi ki çarpan kilidi açık almışım dedirtir ?)

Peki bu işlemci yani i7-10700K hangi durumda bana "ohh be iyi ki çarpan kilidi açık almışım" dedirtir?
İşlemci ağırlıklı oyunlarda "birazcık yüksek FPS göreyim, keyfim yerine gelsin" gibisinden şeyler derseniz öyle dedirtir. Veya benim gibi canı sıkılınca işlemcinin sınırlarını keşfetmek isterseniz kesinlikle bekleyin stoğa gelmesini.
Onun dışında 10700'ün temel frekansı 2.8 GHz. 10700K modelinin ise 3.8 GHz. Turbo olarak 10700 4.8 GHz, 10700K 5.1 GHz. Pek fark olur mu derseniz bence oyun içinde öyle çok fark olmaz ama render yaparken etkisini görürsünüz diye düşünüyorum.

İşlemci ağırlıklı oyunlarda "birazcık yüksek FPS göreyim, keyfim yerine gelsin" gibisinden şeyler derseniz öyle dedirtir. Veya benim gibi canı sıkılınca işlemcinin sınırlarını keşfetmek isterseniz kesinlikle bekleyin stoğa gelmesini.
Onun dışında 10700'ün temel frekansı 2.8 GHz. 10700K modelinin ise 3.8 GHz. Turbo olarak 10700 4.8 GHz, 10700K 5.1 GHz. Pek fark olur mu derseniz bence oyun içinde öyle çok fark olmaz ama render yaparken etkisini görürsünüz diye düşünüyorum.
Render'da fark atar dediğiniz çok profosyonel işlerdemi ortaya çıkar ? Mesela 1-2 saatlik renderda fazla fark yaratır mı ? Yoksa kağıt üstündenmi o rakamlar, günlük kullanıma etki etmez mi ?

Çok fark atmaz tabii ki. Çok fark için i9-10900 falan lazım. Çekirdek farkı yüzünden. Ama yine de 1-2 saatlik renderlarda 5 dakika falan fark yaratabilir. Ki bazı durumlarda o beş dakika bile çok önemli olabiliyor. Ama çarpan kilidi açık 10700K ile overclock yapılınca bu fark daha fazla artar. Geleceğe dönük olsun diye ben stoğu bekleyin diyorum.

Hazır Z serisi anakart almışken K işlemci almanızda fayda var. K modeli intel işlemciler mesele darboğaz yaşamamak ise alabileceğiniz en uzun ömürlü işlemcilerdir. 6600K ya da 7700K gibi işlemcilerin bugün bile kullanılıyor olmasının sebebi overclock desteği. Ama kimse normal 6600 ya da 7700'e bakmıyor mesela. Aradaki saat farkı hızları çok yüksek.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı