i7 10750H işlemcinin sıcaklık değerleri normal midir?

Üretici yolu önermese de sorun olmaz. Kilidi güvenle kaldırın.

Undervolt ile çok işlemci soğuttum. Sizinkine de yardımcı olabilirim.

Evet sizi biliyorum ve undervolt konularında hep görüyorum. Undervolt konusundaki bilginiz takdire şayan. Isıdan kaynaklı ilk defa mavi ekran ve kapanma hatası alırsam sizinle iletişime geçeceğim.🙂

Evet sizi biliyorum ve undervolt konularında hep görüyorum. Undervolt konusundaki bilginiz takdire şayan. Isıdan kaynaklı ilk defa mavi ekran ve kapanma hatası alırsam sizinle iletişime geçeceğim.🙂
Isıdan kaynaklı mavi ekran almanız pek olası değil. Kapanma da her sistemde olmaz.

Yine de olur da isterseniz yardımcı oluruz. Konu açıp etiketlemeniz yeterli.

Gayet normal. Bilmeyenler için bu işlemcileri sizlere şöyle özetleyeyim:

Mesela A ve B bilgisayarını baz alalım. İkisinde de RTX 2060 ve i7 10750H işlemci olsun. A laptopta ekran kartı 65 derecede çalışırken, B laptopta 80 derecede çalışıyor. A laptobu, 15 derece daha serin çalışsa da işlemcisi B laptobuyla aynı sıcaklıkta çalışıyor. Peki neden?

Bu işlemcinin kâğıt üzerindeki turbo frekansı 5.0 GHz'dir. A laptobunun soğutması ekran kartı tarafında 15 derece daha serin olsa da işlemci sıcaklıkları aynı olabilir. Ancak burada bakılması gereken kısım frekanstır. Her ikisi de 90 derecede çalışsa da aynı frekansta çalışmazlar. Ekran kartı 15 derece daha serin çalışan A laptobundaki i7 10750H işlemci, 4400MHz frekansta 90 derecede çalışırken, B laptobu 4000MHz frekansta 90 derecede çalışabilir. Eğer 4400MHz frekansta 90 derece değil de 70 derece bandında takılsaydı işlemci yine 90 derecelere çıkardı. Çünkü bu sefer 4400MHz'de takılmaz, frekansı 4700-4800'lere kadar çıkartırdı. Ancak laptoplarda en fazla 4400MHz civarı görülebiliyor o da üst düzey soğutmaya sahip modellerde. Çok iyi soğutulsa bile işlemci 5000MHz'ye kadar çıkmak isteyeceği için işlemci hiçbir zaman serin çalışmayacak. Bu işlemciler, 90-95 dereceye dayandıklarında da frekans kısmak zorunda kalıyorlar.

Intel bunu fark etti ve 11. nesilde i7 11800H'nin turbo frekansını 4.6 GHz olarak belirledi. Oysa selefi Core i7 10875H'nin turbo frekansı 5.1 GHz idi. Olsa ne yazar? İşlemci 4.4'ü geçemiyor ki.

Dolayısıyla burada frekansa bakmak lazım. Soğutma performansı çok iyi olan modeller de bile (MSI Stealth, Raider serileri gibi) CPU 90 dereceleri geçebiliyor. Oysa ekran kartları 60-65 derece. Ancak bu modellerdeki işlemciler, diğer modellere nazaran frekansı daha yukarıda tutabiliyor. Farkı bu. Yukarıda da örneğini verdim. A laptobu ortalama 4400MHz'de 90 derecede çalışıyor, B laptobu 3900MHz'de 90 derecede çalışıyor. İkisinin soğutması aynı mı? Değil. Eğer A laptobu 4400MHz'de değil de 3900MHz'de çalışsaydı 90 derece değil de 75-80 derece olurdu.

O yüzden laptobun soğutma performansına bakmak için işlemcinin sıcaklığını göz önünde bulundurmayın. Her zaman ekran kartına bakmakta fayda var.

Sizdeki değerler de normal. Zaten çok iyi soğutmaya sahip olsa yine 90 derecelere çıkacaktı. Yukarıda mantığını anlattım. Bu kadar yüksek sıcaklık sizi rahatsız ediyorsa undervolt ya da underclock yapabilirsiniz. Ancak Core i7 10750H'de undervolt yapılamıyor diye biliyorum. Ekstra işlemler gerekiyor ve MSI tarafında BIOS'tan açmak da gerekebiliyor.

Gayet normal. Bilmeyenler için bu işlemcileri sizlere şöyle özetleyeyim:

Mesela A ve B bilgisayarını baz alalım. İkisinde de RTX 2060 ve i7 10750H işlemci olsun. A laptopta ekran kartı 65 derecede çalışırken, B laptopta 80 derecede çalışıyor. A laptopu, 15 derece daha serin çalışsa da işlemcisi B laptopuyla aynı sıcaklıkta çalışıyor. Peki neden?

Bu işlemcinin kâğıt üzerindeki Turbo frekansı 5.0 GHz'dir. A laptopunun soğutması ekran kartı tarafında 15 derece daha serin olsa da işlemci sıcaklıkları aynı olabilir. Ancak burada bakılması gereken kısım frekanstır. Her ikisi de 90 derecede çalışsa da aynı frekansta çalışmazlar. Ekran kartı 15 derece daha serin çalışan A laptopundaki i7 10750H işlemci, 4400MHz frekansta 90 derecede çalışırken, B laptopu 4000MHz frekansta 90 derecede çalışabilir. Eğer 4400MHz frekansta 90 derece değil de 70 derece bandında takılsaydı işlemci yine 90 derecelere çıkardı. Çünkü bu sefer 4400MHz'de takılmaz, frekansı 4700-4800'lere kadar çıkartırdı. Ancak laptoplarda en fazla 4400MHz civarı görülebiliyor o da üst düzey soğutmaya sahip modellerde. Çok iyi soğutulsa bile işlemci 5000MHz'ye kadar çıkmak isteyeceği için işlemci hiçbir zaman serin çalışmayacak. Bu işlemciler, 90-95 dereceye dayandıklarında da frekans kısmak zorunda kalıyorlar.

Intel bunu fark etti ve 11. nesilde i7 11800H'nin Turbo frekansını 4.6 GHz olarak belirledi. Oysa selefi Core i7 10875H'nin Turbo frekansı 5.1 GHz idi. Olsa ne yazar? İşlemci 4.4'ü geçemiyor ki.

Dolayısıyla burada frekansa bakmak lazım. Soğutma performansı çok iyi olan modeller de bile (MSI Stealth, Raider serileri gibi) CPU 90 dereceleri geçebiliyor. Oysa ekran kartları 60-65 derece. Ancak bu modellerdeki işlemciler, diğer modellere nazaran frekansı daha yukarıda tutabiliyor. Farkı bu. Yukarıda da örneğini verdim. A laptopu ortalama 4400MHz'de 90 derecede çalışıyor, B laptopu 3900MHz'de 90 derecede çalışıyor. İkisinin soğutması aynı mı? Değil. Eğer A laptopu 4400MHz'de değil de 3900MHz'de çalışsaydı 90 derece değil de 75-80 derece olurdu.

O yüzden laptopun soğutma performansına bakmak için işlemcinin sıcaklığını göz önünde bulundurmayın. Her zaman ekran kartına bakmakta fayda var.

Sizdeki değerler de normal. Zaten çok iyi soğutmaya sahip olsa yine 90 derecelere çıkacaktı. Yukarıda mantığını anlattım. Bu kadar yüksek sıcaklık sizi rahatsız ediyorsa undervolt ya da underclock yapabilirsiniz. Ancak Core i7 10750H'de undervolt yapılamıyor diye biliyorum. Ekstra işlemler gerekiyor ve MSI tarafında BIOS'tan açmak da gerekebiliyor.

Çok haklısınız, soğutması iyi olduğu için 95 derecelere kadar frekans 4.1 GHz ve 4.4 GHz arasında değişiyor. i7 10750H için maksimum 5 GHz olduğu söyleniyor, 40 derece altı sıcaklıkta boştayken 4.9 GHz'de çalışıyor fakat oyun içi bu frekans değerini görmek imkansız. Bazı marka ve modellerin incelemelerine baktığımda i7 10750H 90 derece üstü sıcaklıklarda 3.2 GHz hıza kadar geriliyor. Ben bu işlemcide en az 3.6 GHz'yi gördüm o da sürekli değil 2 derece soğuduktan sonra tekrar 4.1 GHz'ye çıkıyor. Ekran kartı sıcaklığı ile hiçbir problemim yok tam yükte 70-75 derece arasında değişiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı