i7 10750H ve RTX 3060 laptopta ekran kartı kullanımı %100 olmuyor

Daha fazla  
Ekran kartım hiçbir zaman %100 olmuyor sadece Metro Exodus oynarken %99 olmuştu ve rahat rahat 144FPS üstüne çıkabilmiştim. MUX Switch yüzünden olabilir diye düşündüm HDMI ile harici monitöre bağladım fakat Forza 5 gibi bir oyunda ekstrem ayarlara alıp RTX'i en yükseğe çeksem bile %99 olmuyor ve düşük FPS'ler alıyorum Forza 5 oynarken yüzde 60 kullanımla Ultra ayarlarda RTX en yüksekte oynarken 45-60 FPS arası alabilioyrum 60ı nadir görüyorum eğer tamamını kullansa rahat rahat 60 üzerine çıkabilirim bu arada laptop kullanıyorum işlemcimde bir darboğaz sorunu yok oyun sırasında %40'larda oluyor RAM'den kaynaklı olabilir mi diye düşünüyorum RAM'im signle channel 8 GB 3200MHz.

Laptopum: MSI GF65 Thin 10ue.

Sıcaklıklar(yüksek oyunlarda)60-80

(Düşük oyunlarda)40-70

Sıcaklıktan işlemciden kaynaklı değil pek bilmiyorum ama RAM darboğaz yapar mı diye de merak etmiyor değilim.

Sistem özelliklerim:

RTX 3060 6 GB 75W Max-Q

i7 10750H.

8 GB 3200MHz Single channel.

Kısacası sorum RAM ekran kartı kullanımını etkiler mi eğer etkilemiyorsa bu ekran kartı kullanımım neden az.

Darboğaz değildir, zaten darboğaz olsa ani FPS düşüşleri yaşar, oyundan zevk alamazsınız. Bence RAM düşük olduğu için ekran kartı maximum performansta çalışmıyor, bu sisteme 32 GB RAM bile gider, siz 8 GB ile sistemi çok sınırlandırmışsınız.

Darboğaz değildir, zaten darboğaz olsa ani FPS düşüşleri yaşar, oyundan zevk alamazsınız. Bence RAM düşük olduğu için ekran kartı maximum performansta çalışmıyor, bu sisteme 32 GB RAM bile gider, siz 8 GB ile sistemi çok sınırlandırmışsınız.

Para bulduğumda kesinlikle 8 GB takviyesi yapacağım.
RAM alman şart yoksa imkansız kart düzgün çalışmaz.

Hocam RAM ekran kartını nasıl daha fazla kullandırtıyor anlatır mısınız hiçbir yerde bulamadımda çok fazla araştırdım ama bulamadım merakmımı giderirseniz çok mutlu olurum.

Yeni konular

Geri
Yukarı